از سردار امامقلی خان صفوی تا سردار قاسم سلیمانی

یکی حاصل سیاست های مدبرانه و کارساز و توسعه متوازن عصر شاه عباسی و دیگری فرزند خلف انقلاب اسلامی و شکوفایی و رشد ایران در رهبری عزت مندانه آیت الله خامنه ای است.

به گزارش مشرق، با توجه به اعطای نشان افتخار آفرین ذوالفقار از سوی مقام معظم رهبری به سردار قاسم سلیمانی میتوان گفت این روزها کمتر کسی است که از ذکر دلاوریها و مدیریت و توانمندیهای این سردار فاتح فتنه استعمار در سوریه و عراق مطلبی نقل نکند؛ شایستگی ها و عزتی که این مرد حماسه ساز به کشور داده انسان را به یاد مرد بزرگ تاریخ ساز دیگر که ۴۰۰ سال قبل می زیسته و به نوعی افتخاراتی مشابه را آفریده می اندازد؛ این بزرگمرد سردار امامقلی خان پسر الله وردیخان سپهسالار شجاع عصر صفویه و قهرمان مبارزه با متجاوزین عثمانی و استعمارگران پرتغالی است ۰ با توجه به نشان افتخاری که سردار سلیمانی مفتخر به دریافت آن شد و نام ذوالفقار را بر نگین خود دارد بی مناسبت نیست با مقایسه این دو سردار معاصر و صفوی با سرداری به مراتب والاتر و عالی تر از آنها یعنی مالک اشتر نخعی به نوعی به فهم زمانه و سیاست روز برسیم؛ مطلب مهمی که تبلیغات بیگانه امروز مدام در پی القای تصویری مبهم و ساختگی و غیر شفاف از آن هستند تا ملت دوباره راه را گم کند۰

بیشتر بخوانید:

پیام تبریک ظریف به سردار سلیمانی

ذوالفقار سید علی +عکس

اما اگر بخواهیم مقایسه و تطبیق تاریخی خود را عمیق تر کنیم، بایستی صورت مسئله را وسیع تر ببینیم ۰ چرا؟

چون به نظر می رسد این دو سردار لایق ماحصل و برایند اعتلا و عزت طلبی و شایسته سالاری زمان خود هستند ، یکی حاصل سیاست های مدبرانه و کارساز و توسعه متوازن عصر شاه عباسی و دیگری فرزند خلف انقلاب اسلامی و شکوفایی و رشد ایران در رهبری عزت مندانه آیت الله خامنه ای است ۰ به احتمال قریب به یقین این دو نفر، دو نمونه عالی از نسل عظمت و سرفرازی و عمق فرهنگ و سیاست های عصری هستند که آن عصر و دوره به آنان مجال ترقی و رشد و نقش آفرینی تا چنین سطحی را می دهد؛ وگرنه در دوره انحطاط اگر چنین شخصیت هایی هم باشند، مجال بروز و حضور و حماسه و عرض اندام را نمی یابند.

چنانکه از این دو نفر عظیم تر و بزرگتر سردار پرافتخار اسلام، مالک اشتر نخعی است که در ظل خورشید ولایت، حضرت علی علیه السلام اوج گرفت و درخشید ۰ و وا اسفا از درسهای تاریخ که وقتی امام علی علیه السلام و نظام علوی در تاریخ رخ پنهان نمود، سرداری در ابعاد و عظمت مالک اشتر هم در صفحه تاریخ دیده نشد!
از مقایسه تاریخی (با ۴ قرن فاصله) این دو سردار میتوان نکات جالبی را دریافت:

اول: تشابه جالب این است که در کارنامه افتخارات نظامی امامقلی خان به غیر از فتح هرمز و پایان دادن به سلطه ۱۱۷ ساله استعمارگران پرتغالی در جزیره و تنگه استرتژیک هرمز و آزاد سازی و پاک سازی گمبرون (بندر عباس) و قشم و تسخیر بصره سوابق دیگری هم وجود دارد و آن زمانی است که محمد پاشا وزیر اعظم عثمانی به سال ۱۰۲۵ قمری با یکصد هزار نیروی جنگی به قصد تصرف قلعه ایروان به ایران تجاوز نمود، امامقلی خان به همراه قرچقای خان سپهسالار لشکر ایران توانست شکست خفت باری به ترکان عثمانی بدهد؛ از این نظر تجربه جنگی سردار عصر صفوی با سردار عصر انقلاب اسلامی در مقابل همسایه متجاوز غربی (عثمانی دیروز و بعثی های امروز) مشابه است.

دوم: امامقلی خان حدود سی هزار نفر نیروی جنگی تحت امر خود داشته که حساب و کتاب و امورات و کارشان را خودش رسیدگی میکرده و هر وقت کشور را خطری بزرگ تهدید مینموده این نیروی جان بر کف وارد عمل میشده (بگذریم از این نکته که همین نیرو و قدرت باعث وحشت جانشینان نالایق شاه عباس شده در قتل سردار تعجیل کردند!!) شاید به نوعی تشابه تاریخی با سپاه قدس و سپاه پاسداران دیده شود!!

سوم: تجربه جنگی با همسایه متجاوز غربی (عثمانی و بعثی ها) به هر دو سردار تجربه و آزمون و کارآموزگی داد که توانستند در مقابل زیاده خواهیهای خارجی یعنی استعمارگران اسپانیایی و پرتغالی دیروز و امریکا و انگلیس و اروپای امروز سدی محکم ایجاد نمایند.

چهارم: محبوبیت و حضور ملی این دو سردار یک "عیار و نشانه" است؛ اینها نماد و سمبل زنده و شفاف ارزشها و عظمت ها برای جامعه و ملتی هستند که در معرض تحول و انحطاط واقع شده است؛ تا این سرداران برای مردم، "قهرمان ملی" محسوب میشوند، این بدان معناست که هنوز "انحطاط" غلبه نکرده است و اعضای رئیسه جامعه (یعنی مغز و قلب) سالمند و مسیر حرکت آن ملت در کل درست است؛
هرچند در جزئیات حرف و حدیث ها زیاد باشد ۰

پ نجم: باید مراقب بود امروز استعمار، تور تزویر و حیله خود را با گستردگی زیادی پهن نموده است و یکی از ابعاد خطرناک آن، قهرمان سازی های کاذب است که ماههای قبل در لقب سازی های سیاسی شاهدش بودیم (و من در یادداشت لقب فروشی از کیسه تاریخی ملت آن را نقد و تقبیح نمودم)
فاعتبروا یا اولی الابصار

منبع: کانال موسی نجفی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • رحمن IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  1 17
  حرف و حدیث های امروزه و توجه هایی که شما داده اید باید با وضوح گفته شود ما از امور آگاه نبستیم پشت پرده چه دسیسه ای داخلی در جریان است اینجور بحث کردن ها سر در گن خواست دشمنان است .شفاف باید بود
 • سپهبد سورنا IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  30 12
  سپهبد سورنا رو فراموش کردید!!!کسی که درزمان ساسانیان،رومی ها (همان غرب وحشی امروز)به ایران حمله کردندو ازسپهبدسورنا شکست بسیارسختی رو خوردند وتاالان غربی ها نام سپهبد سورنا رادرتاریخ شان سانسور می کنند! درحال حاضر خیلی هاسرلشکرقاسم سلیمانی رو باسپهبدسورنامقایسه می کنند.
  • اشتباه شد IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
   34 0
   زمان اشکانیان
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  13 28
  آتاتورک هم روزگاری مصطفی کمال پاشا و سردار فاتح اسلام بود.
 • RO ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  4 21
  آخه کلا شما تعطیل هستید دوران صفوی را چه کار باحالا دردوران صفویه شاه سلطان حسین وسرسره را هم داشته ایم الان باید دنبال کدام مسئول باشیم که دارای سرسره هست؟پس کمی واقع بین باشید.
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  2 1
  ذوالفقار سلیمانی عزیزم تبریک میگویم ارتقا درجه ذوالفقاری. واقعا حضرتعالی بالاترین درجه دنیا را داری و بازهم کمه چون بهترینی. عاقبت بخیری خود و خانواده و نیروهای پرتاش و پر توان شما را از خداوند متعال خواهانم. مردی و حق مردانگی ات خیلی بیشتر از ایناست.
 • DE ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  1 0
  وقتو تلف نکنیم بریم سراغ سلاح های استراتژیک مشکل ما با این غربی ها حل نمی شه بهتره خودمون رو قوی کنیم
 • یاد قدیمهات مشرق AT ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  1 3
  مشرق از تو بعیده توبه کن عزیز مگر تا چند سال پیش تمام تاریخ ایران جعلی و ساخت استعمار و صهیونیسم جهانی نبود یادتان رفته چجوری علیه تاریخ ایران شانتاژمیدادید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس