کد خبر 942070
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
پرچم نمایه ایران و اروپا

بیانیه اروپا در نشست شورای حکام آژانس درباره ایران و برجام منتشر شد.

به گزارش مشرق به نقل از وبگاه اتحادیه اروپا، اتحادیه اروپا امروز سه شنبه در بیانیه‌ای در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تشریح دیدگاه خود درباره راستی آزمایی و نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران پرداخت.

نماینده اتحادیه اروپا در بیانیه خود در این خصوص گفت: افتخار دارم به نمایندگی از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو صحبت کنم. کشورهای زیر، حمایت خود را از این بیانیه اعلام کرده‌اند: ترکیه، مقدونیه شمالی، مونته‌نگرو، ایسلند، صربستان، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، لیختن‌اشتاین، نروژ و سن‌مارینو.

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا: عمیقاً بابت خروج آمریکا از برجام متأسفیم

وی در این خصوص افزود: اتحادیه اروپا مایل است از دبیرکل آژانس به دلیل گزارش خود پیرامون راستی آزمایی و نظارت بر (برنامه صلح آمیز هسته‌ای) جمهوری اسلامی ایران در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه تأئید برجام) تقدیر و تشکر کند.

در بند دیگری از سخنان وی در این باره آمده است: اتحادیه اروپا تعهد قاطع خود را به برجام و تداوم حمایت از آن اعلام کرده و مصمم به ادامه همکاری‌ها با جامعه بین‌المللی برای حفظ این توافق هسته‌ای است که دستاوردی چندجانبه و مورد تأیید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ میلادی به شمار می‌رود. برجام عنصر کلیدی معماری منع اشاعه هسته‌ای در جهان است و برای امنیت بین‌المللی نیز حیاتی به شمار می‌رود.

بند دیگری از سخنان نماینده اتحادیه اروپا در این باره می‌افزاید: برجام نتیجه بیش از ۱۰ سال دیپلماسی است. لغو تحریم‌های مرتبط هسته‌ای در کنار اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای توسط ایران، بخش اساسی از این توافق است.

وی در ادامه اضافه کرد: در این راستا، اتحادیه اروپا عمیقاً مراتب تأسف خود را از بابت خروج ایالات متحده از برجام ابراز می‌دارد. بر اساس تأییدات ۱۴ گزارش متوالی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود که در معرض نظام جامع راستی‌آزمایی و نظارت آژانس قرار داشته ادامه داده و باید این کار را ادامه دهد. از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور مستحکم کردن مبنای فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود تمامی فعالیت‌های مرتبط با پادمان‌ها را طبق رویه‌های استاندارد، ارزیابی می‌کند، استقبال می‌کنیم. آژانس را ترغیب می‌کنیم انجام این کار را همگام با دریافت اطلاعات جدید ادامه دهد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس