کد خبر 939521
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
حقایقی جالب و حیرت‌انگیز از دنیای عجیب دوقلو‌ها

قصد داریم در این مطلب شما را از دانستنی‌های جالب درباره دوقلوها آگاه کنیم.

به گزارش مشرق، دنیای دوقلوها بسیار جالب است. آن‌ها موضوع بسیاری از تحقیقات علمی هستند و هزاران سوال از سوی خانواده و دوستانشان از آن‌ها پرسیده می‌شود. حقایق زیر ثابت می‌کنند که هنوز چیزهای بسیاری هست که درباره آن‌ها نمی‌دانیم.


شاید باور نکنید، اما یک زن می‌تواند دو فرزند دوقلو به دنیا بیاورد که پدرهای متفاوتی دارند! به طور طبیعی هر ماه فقط یک تخمک آزاد می‌شود، اما ممکن است دو تخمک آزاد شود و هر کدام توسط یک مرد متفاوت بارور شود.

بیشتر بخوانید:

ممکن است یکی از دوقلوها کاملاً سفید و دیگری کاملاً سیاه باشد. اشتباه نکنید! کسی خیانت نکرده است. اگر والدین از دو نژاد مختلف باشند، ژنتیک ترکیب شده آن‌ها می‌تواند دو رنگ پوست متفاوت را ایجاد کند. شگفت انگیز است نه؟ مخصوصاً لحظه زایمان!

وقتی دو مرد دوقلوی همسان با دو زن دوقلوی همسان بچه دار شوند از نظر قانونی بچه هایشان عموزاده هستند، اما از نظر ژنتیکی خواهر و برادر هستند!

احتمال دوقلو زایی زنان قد بلند بیشتر است. چون هورمون‌های رشد آن‌ها قوی‌تر است و تخمک‌های بیشتری ایجاد می‌کنند، تقریباً دوبرابر! شاید زنان قدبلند نیازی به خریدن کفش پاشنه بلند نداشته باشند، اما باید دو برابر پوشک بچه بخرند.

احتمالاً در مورد دوقلوهای همسان و غیرهمسان زیاد شنیده اید، اما درباره دوقلوهای آینه‌ای چطور؟ دسته سوم شامل تفکیک تخمک‌های بارور شده در هفته اول باروری می‌شوند. این باعث می‌شود دوقلوها ویژگی‌های معکوسی داشته باشند مثل اینکه یک راست دست و دیگری چپ دست می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های شناختن دوقلوهای همسان نافشان است. اما حتماً قبل از نگاه کردن به نافشان از آن‌ها اجازه بگیرید. از آنجا که ناف‌ها جای بریدن بند ناف هستند شبیه نیستند حتی در دوقلوهای همسان.

اثرانگشت هممانند ناف کاملاً ژنتیکی نیست. آن‌ها در هفته هشتم بارداری ایجاد می‌شوند، اما وقتی نوزاد انگشتش را می‌مکد یا می‌مالد تغییر می‌کنند. این تفاوت کار پلیس را در مورد دوقلوهای مجرم آسان می‌کند.

زایمان به خودی خود اصلاً آسان نیست، اما زایمان دوقلوها پیچیده‌تر و مشکل‌تر هم هست. ممکن است کیسه آمینوتیک زودتر پاره شود و نوزادان چند روز یا حتی چند هفته با فاصله از هم متولد شوند.

شاید دوقلوهای همسان بتوانند والدینشان را گول بزنند، اما هرگز نمی‌توانند سگ‌ها را فریب دهند! از آنجا که بوی هر فرد به علت عناصر خارجی مثل غذا یا حتی عفونت فرق می‌کند، حس بویایی سگ‌ها فریب نمی‌خورد.

گاهی دوقلوها هنگام تولد جدا می‌شوند. آن‌هایی که آن قدر خوش شانس هستند تا بعداً دوباره در زندگی یکدیگر را ملاقات کنند، می‌بینند که زندگیشان به طرز عجیبی شبیه هم است. برای مثال، زمینه شغلیشان یکی است یا یک اسم برای بچه هایشان انتخاب کرده اند.

دوقلوها کمتر از ۲% جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. باور کردن این موضوع وقتی رژه دوقلوها را در روز دوقلوها می‌بینید سخت است، اما آمار اشتباه نمی‌کنند. پس به دوقلوهای اطرافتان افتخار کنید، آن‌ها بسیار کمیابند!

فکر می‌کنید کجای دنیا دوقلوها را بیشتر می‌بینید؟ جواب آفریقاست. تا کنون نرخ تولد دوقلوها در آفریقا از همه جا بیشتر بوده است. به عبارت دیگر ۴۰% دوقلوهای جهان در آفریقا به دنیا می‌آیند.

از سال ۱۹۸۰ تولد دوقلوها دائماً زیاد شده است. در واقع ۷۰% افزایش یافته است. اما چرا؟ درمان‌های باروری علت این افزایش هستند. با کاشت چندین تخمک، احتمال دوقلوزایی افزایش می‌یابد.

اگر دو قلو هستید، احتمال زیادی دارد که دوقلو به دنیا بیاورید، چون این پدیده بیشتر از طرف مادر اتفاق می‌افتد. البته این فقط درمورد دوقلوهای غیرهمسان است.اگر جزء زنانی هستید که واقعاً دوست دارید دوقلو به دنیا بیاورید، شیر و پنیر بیشتر بخورید! طبق تحقیقات، اگر شیر و پنیر زیاد مصرف کنید احتمال بیشتری دارد که دوقلو به دنیا بیاورید. اما بعداً مجبورید دوبرابر هم شیر بدهید.

آیا می‌دانستید که ۲۲% از دوقلوها چپ دست هستند؟ در حالی که تنها ۱۰% از تک قلوها چپ دست هستند.

بیش از نیمی از دوقلوها قبل از اینکه سی و هفت هفته بارداری به پایان برسد، به دنیا می‌آیند. ظاهراً دوقلوها بیشتر هیجان دارند خودشان را به دنیا نشان دهند.

آیا مادر دوقلوها راز طول عمر را پیدا کرده اند؟ چون ثابت شده که آن‌ها بیشتر از سایر مادران عمر می‌کنند. احتمالاً فکر می‌کردید که زایمان دوقلو تاثیر برعکسی داشته باشد.

۴۰% دوقلوها در کودکی یک زبان رمزی دارند که فقط خودشان می‌فهمند. اما این زبان آن‌ها فقط تا وقتی یک زبان واقعی یاد بگیرند دوام دارد.

منبع: برترین ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس