کد خبر 939242
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
انتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر

رئیس سازمان انرژی اتمی با انتقاد از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر گفت: با احتساب قیمت برق صادراتی، قیمت برق نیروگاه بوشهر ۶۳۰ میلیون دلار معادل ۶ هزار میلیارد تومان در سال می شود اما برق نیروگاه اتمی را سالانه فقط ۴۰۰ میلیارد تومان می خرند.

به گزارش مشرق، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاحیه جشنواره سرامدان فناوری و صنعت اظهار داشت: طی 30 سال اخیر حدود 6 میلیارد دلار در صنعت هسته ای هزینه شده که هزینه ایجاد نیروگاه بوشهر نیز در این رقم لحاظ شده است.

وی افزود: به طور متوسط سالانه معادل 200 میلیون دلار در این بخش هزینه شده و اینکه گفته می شود سالانه میلیاردها دلار هزینه می شود حرفی بی اساس است.

بیشتر بخوانید:

پاسخ صالحی به احتمال خروج ایران از برجام

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بودجه امسال این سازمان هم حدود 200 میلیون دلار است که باید اداره نیروگاه بوشهر نیز در آن دیده شود.

صالحی با بیان اینکه "بالغ بر 15 هزار نفر در سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کنند"، گفت: سالانه 7 میلیارد کیلو وات ساعت برق توسط نیروگاه بوشهر تولید می‌شود که کیلووات ساعتی 60 تومان معادل نیم سنت خریداری می شود که در مجموع حدود 400 میلیارد تومان می شود. 

وی ادامه داد: این در حالی است که برق کشور با قیمت حدود 9 سنت صادر می شود و با این حساب، قیمت برق نیروگاه بوشهر 630 میلیون دلار معادل 6 هزار میلیارد تومان در سال می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه "در این شرایط که برق اتمی بوشهر 400 میلیون دلار خریداری می شود، درخواست ما این است که 20 درصد آن را با قیمت صادرات خریداری کنند"، گفت: هزینه تامین سوخت، قطعات یدکی و پرسنل نیروگاه بوشهر با ارز نیمایی حدود 1200 میلیارد تومان است و به این ترتیب نمیدانیم سال آینده مابه التفاوت 800 میلیارد تومانی را از کجا بیاوریم.

وی افزود: در ابتدا خارجی ها برای ارایه فناوری غنی سازی 20 درصدی شروطی را گذاشته بودند که حاکمیت ما را زیر سوال می برد، رهبری فرمودند خودتان اقدام کنید و این کار آغاز شد.

صالحی با بیان اینکه "برآورد اولیه 25 میلیارد تومانی تخصیص یافت اما این اقدام با 12 میلیارد تومان صورت گرفت"، گفت: خارجی ها گفتند در 2 و نیم سال این فناوری را با شرایط معین در اختیار ما قرار خواهند داد ولی ما در کمتر از 2 سال به این فناوری دست یافتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه " با وجود همه تلاش‌ها آنطور که شایسته نظام بود نتوانستیم عمل کنیم و در این بخش باید از امکانات مطلوب بسیج برخوردار شویم"، تصریح کرد: برای پیشرفت نیازمند عنصر سرمایه انسانی، سرمایه مادی و مدیریت هستیم و عنصر دین باوری نیز می تواند زمینه ساز آرمانگرایی و ایثارگری باشد که به آن دسترسی داریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس