سرلشکر باقری

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفت: دقت موشک‌های ایرانی در دنیا بی نظیر است و می‌تواند با کمترین میزان خطا به هدف برخورد کند.

به گزارش مشرق، سردار سرلشکر محمد باقری عصر دوشنبه در پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (ع) قم، افزود: هم اکنون موشک خرمشهر ما در تست‌های نهایی در فاصله یکهزار و ۳۰۰ کیلومتری با کمتر از یک متر خطا به هدف برخورد می‌کند که این موضوع در دنیا بی نظیر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حادثه تروریستی جنوب شرق کشور، گفت: حقیقت آن است که در ماه‌های اخیر با سرمایه گذاری دشمنان توطئه‌های زیادی در این منطقه انجام می‌شود که بیش از ۹۵ درصد این توطئه‌ها قبل از اجرا کشف و خنثی می‌گردد.

وی ادامه داد: تمهیدات لازم برای جلوگیری از تکرار این حوادث تروریستی و انتقام از عاملان آن برای پایداری امنیت منطقه اندیشه شده است تا دیگر شاهد چنین رخدادهایی نباشیم.

سرلشکر باقری در ادامه سخنان خود با اشاره به این که فقه شیعه دارای ابعاد بسیاری برای اداره امور حاکمیت در بخش‌های مختلف از جمله امنیت است، گفت: در دوران کوتاه حاکمیت رسول الله (ص) و حضرت علی (ع) فرصت کافی برای تبیین همه زوایای دین مبین اسلام فراهم نشد و ما امروز نیازمند تحقیق و نوآوری در ابعاد مختلف فقهی برای پاسخگویی به مسائل جاری براساس شریعت اسلام و فقه شیعی هستیم.

وی بیان کرد: دستوراسلام در دوران غیبت هم همین است که در این زمان برای دستیابی به پاسخ سئوالات فقهی به علمای دین مراجعه شود.

وی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی زیر پرچم ولایت به عنوان کشوری مستقل و آزاد در جهان شناخته می‌شود و می‌خواهد در همه ابعاد به ویژه دفاع و امنیت تمام احکام اسلام را اجرا کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح ما وظیفه دارند بر اساس قواعد اسلام امنیت کشور را برقرار کنند و این مساله نیازمند تبیین مسائل فقهی است.

وی افزود: نیروهای مسلح ما خداوند را ناظر اعمال خود می‌بینند و مانند دیگر نیروهای نظامی دنیا تنها به ناظران بین المللی توجه ندارند.

وی ادامه داد: وظیفه نهادهای علمی همچون پژوهشگاه امام صادق (ع) این است که با تحقیق و پژوهش عمیق در ابعاد مختلف فقهی، سطح اعتقادات و بصیرت نیروهای مسلح نظام را افزایش دهند که این وظیفه سنگینی است.

سرلشگر باقری با بیان خاطراتی از زمان دفاع مقدس گفت: در مقطعی از جنگ تحمیلی برای تحقیق در مورد مسائل فقهی جنگ خدمت علمای برجسته رسیدیم و در مدت چهار روز مطالب خوبی را در این حوزه گردآوری و در ۱۵ هزار نسخه به فرماندهان نظامی ارائه کردیم.

وی افزود: در حوزه علمیه قم و مراکزی همچون پژوهشگاه امام جعفر صادق (ع) ظرفیت و مخازن علمی بسیاری وجود دارد که می‌تواند پاسخ گوی بسیاری از سوالات نیروهای مسلح باشد.

وی ادامه داد: لازم است در این مراکز علمی به ابعاد فقهی مورد نیاز تمام نیروهای مسلح از جمله سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی توجه شود چرا که هر کدام از این دستگاه ها، مسائل مخصوص به خود را دارند که با سایر نهادهای نظامی متفاوت است.

همچنین در این مراسم با حضور سردار سرلشکر باقری از کتاب‌های «راهکارهای مقابله با جنگ تمام عیار اقتصادی»، «سند تحول پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (ع)»، «نگرش نو به انقلاب اسلامی» و «ایران در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی» رونمایی شد و ایشان از بخش‌های مختلف پژوهشگاه بازدید کرد.

پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (ع) در سال ۱۳۵۹ با هدف تهیه متون عقیدتی و سیاسی مورد نیاز رزمندگان اسلام با عنوان مرکز بررسی زیر نظر شهید بزرگوار محلاتی- نماینده وقت امام در سپاه پاسداران- در قم تاسیس شد. سپس مسئولیت تدوین متون آموزشی عقیدتی- سیاسی و پژوهش‌های مورد نیاز سپاه و بسیج به این نهاد واگذار و نام آن مرکز تحقیقات اسلامی شد.

در سال ۱۳۷۳ به صورت اصولی تبدیل آن به پژوهشکده از سوی وزارت علوم تصویب شد و در سال ۱۳۷۶ با عنوان پژوهشکده تحقیقات اسلامی با سه گروه سیاسی، اجتماعی و الهیات موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به طور قطعی کسب کرد.

گسترش فعالیت‌های پژوهشی این پژوهشکده و استقبال مراکز نظامی و انتظامی از آثار باکیفیت آن باعث شد در سال ۱۳۹۲ موافقت اصولی ارتقای پژوهشکده به پژوهشگاه اخذ شود.

سپس بنا به درخواست ستاد فرماندهی کل قوا با ابلاغ رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۳ به پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق (ع) ارتقا یافت و پژوهش‌های اسلامی و انسانی و تهیه متون آموزشی مورد نیاز سازمان‌های عقیدتی- سیاسی نیروهای مسلح (نیروی انتظامی، ارتش، وزارت دفاع) و نمایندگی، ولی فقیه در سپاه به آن واگذار شد و اساسنامه آن پس از تصویب معظم له ابلاغ گردید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
    10 2
    احسنت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس