گاف‌های سیرک ورشو؛ از دریوزگی ارتجاع عرب تا لاف‌زنی سگ‌ِ هار/ شکست ورشو در مقابل سوچی

دو صحنه رویارویی قطب بندی تحولات غرب آسیا یعنی ورشو و سوچی نشان داد که کلید تاثیرگذاری عملی بر تحولات منطقه در اختیار کدام کشورهاست.

به گزارش مشرق، نشست ورشو همانطور که پیش‌بینی می‌شد بدون رسیدن به نتایج مدنظر رژیم آمریکا و صهیونیست‌ها و ارتجاع عرب پایان یافت و تنها چند رسوایی برای نقش‌آفرینان این سیرک مضحک باقی گذاشت. از تحقیر «م ایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا توسط «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تا گاف نتانیاهو در مورد مردم لهستان و خفت وزرای خارجه ارتجاع عرب در همراهی با قاتلان اعراب فلسطینی.

بیشتر بخوانید:

گزارش تفصیلی از منطق برنامه منطقه‌ای ایران

احمقی به نام «جولیانی»

گاف نخست نشست ورشو را «رودی جولیانی» مشاور و وکیل سابق دونالد ترامپ داد. این فرد در حاشیه نشست ورشو در اجتماع گروهک تروریستی منافقین حاضر شد و ضدایرانی‌ترین اظهارات ممکن را به زبان راند. امری که موجب عصبانیت کاخ سفید شد تا آنجایی که مقامات آمریکایی اعلام کردند، جولیانی بدون هماهنگی با آن‌ها در ورشو حاضر شده است.

مواضع ضدایرانی «مایک پنس» در سیرک ورشو

«مایک پنس» معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا نیز در افتتاحیه سیرک ورشو، به تهدید مردم ایران پرداخت و خیلی زود مشت گردهم آمدگان این سیرک را باز کرد. آمریکایی‌ها اگر چه ابتدا اعلام کردند نشست ورشو به ایران اختصاص دارد، اما وقتی با بایکوت مقامات اروپایی و چینی و روسی مواجه شدند، از موضع خود عقب نشستند و اعلام داشتند نشست ورشو به امنیت در منطقه غرب آسیا اختصاص دارد. البته مضحک بودن این امر از آنجایی ناشی می‌شد که خود آمریکایی‌ها بزرگترین عامل ناامنی در منطقه غرب آسیا هستند.

افتضاح وزرای ارتجاع عرب

یکی از گاف‌های عمده سیرک ورشو را وزرای خارجه سه کشور عربی بحرین و امارات و رژیم سعودی دادند؛ گافی که با شیطنت دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در یوتیوب منتشر شد و کل جهان عرب را در بهت فرو برد.

در فیلمی که از سوی دفتر نتانیاهو تعمدا در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر شد، آل‌خلیفه، آل‌نهیان و عادل‌الجبیر مسئولان سیاست خارجی سه کشور عربی بحرین، امارات و سعودی ضمن تعریف و تمجید از رژیم اشغالگر صهیونیستی که روزانه اعراب فلسطینی را از لب تیغ و تیر می‌گذراند، ایران را دشمن شماره یک نامیدند! انتشار این فیلم موجی از تنفر از مسئولان سه کشور عربی فوق‌الذکر را در میان کاربران مجازی دنیای عرب و فعالان سیاسی و رسانه‌ای عرب زبان به دنبال داشت.

پاسخ مقام کویتی به دریوزگی مسئولان بحرینی و اماراتی و سعودی

معاون وزیر خارجه کویت نیز در واکنش به گزافه گویی سه مسئول عربی در نشست ورشو، گفت: هر کس که تصور می‌کند یک عکس دسته‌جمعی در نشست ورشو به معنای تغییر در موضع کویت در قبال اسرائیل است در توهم به سر می‌برد. کویت با عادی سازی روابط با اسرائیل مخالف است.

لاف‌زنی ابلهانه نتانیاهو

اما گاف دوم سیرک ورشو را خود نتانیاهو داد. این قصاب خونخوار صهیونیست در حاشیه نشست ورشو در مصاحبه با چند روزنامه‌نگار صهیونیست به زبان عبری از آمادگی برای جنگ با ایران سخن گفت! امری که حتی واکنش آمریکایی‌ها را هم به دنبال داشت؛ سرانجام اکانت توئتیر دفتر نتانیاهو اعلام کرد منظور از «جنگ»، «مقابله» با ایران بوده است!

ورژن صهیونیستی «احمق درجه یک»

گاف سوم سیرک ورشو هم به نام ورژن صهیونیستی «احمق درجه یک» یعنی نتانیاهو ثبت شد؛ نخست وزیر صهیونیست‌ها در پایان نشست ورشو حرمت میزبان را رعایت نکرد و مردم لهستان را به همدستی با نازی‌ها در دشمنی با یهودی‌ها متهم کرد.

تحقیر «پمپئو» توسط «موگرینی»

اما با توجه به آنکه «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به صورت کاملاً واضح اجلاس ورشو را بایکوت کرده بود، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مجبور شد در پایان این نشست مضحک روانه بروکسل شود تا با موگرینی دیدار کند. امری که به تعبیر محافل رسانه‌ای غربی به نوعی سرافکندگی برای این مقام آمریکایی محسوب می‌شد. همچنین در جریان دیدار پمپئو و موگرینی هیچ سخنی از ایران به میان نیامد؛ در واقع موگرینی به پمپئو این اجازه را نداد تا رویاهای ضدایرانی خود را مجدداً ترسیم کند.

اجلاس ورشو از پیش شکست خورده بود
 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته به محض ورود به آلمان برای شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ در واکنش به اتفاقات سیرک ورشو گفت: اجلاس ورشو از پیش شکست خورده بود؛ نتانیاهو به طور رسمی اعلام کرده بود که در ورشو برای جنگ متحد می‌شوند در حالی‌که این «اتحاد فشلی» بود که به نتیجه نرسید.

نشست ورشو فقط تریبونی برای بیان آرزوهای پلید دولت افراطی ترامپ و نتانیاهو بود
 

حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس طی تحلیلی پیرامون نشست ورشو، تصریح کرد: نشست ورشو بدون تصویب سندی به پایان رسید. جلسه فقط تریبونی بود در اختیار دولت افراطی ترامپ و نتانیاهو برای بیان آرزوهای پلید خود. ‏

اختلاف آمریکا واروپا پیرامون ایران بسیار واضح بود. موگرینی و وزیران خارجه مهم اروپا در نشست ورشو شرکت نکردند. حتی وزیر خارجه انگلیس فقط به افتتاحیه آمد و زود برگشت.

دست رد اروپا بر سینه آمریکا

آمریکا در موضعی جدید از اروپا درخواست نمود که از برجام خارج شود که اروپا برعکس از برجام حمایت کرد. حتی وزیرخارجه لهستان هم به عنوان میزبان در جمع بندی نهایی خود مجبور شد به اختلاف آشکار اروپا و آمریکا اذعان نموده و بگویدکه کشورهای اروپایی بر خلاف آمریکا بر اجرای برجام تاکید دارند.

سخنان نفرت‌بار «پنس»، «نتانیاهو» و «پمپئو»

آنچه از نشست پخش شد سخنان نفرت‌بار «پنس»، «نتانیاهو» به عنوان سگِ هار منطقه و «پمپئو» بود. مشارکت دیگران به سکوت و عکس یادگاری گذشت. اما نشست غایبان بزرگی داشت: ایران، روسیه، چین، ترکیه، لبنان، سوریه، قطر و فلسطین، که دو عضو دائم شورای امنیت و اعضای کلیدی منطقه هستند که بدون آن‌ها بحث در مورد خاورمیانه بی معناست.

بازیگران سوچی به احمق‌های ورشو درس سیاست‌ورزی دادند

همزمان با نشست ورشو، سران سه کشور مهم یعنی ایران، روسیه و ترکیه در خصوص یکی از مهم‌ترین مباحث غرب آسیا یعنی سوریه، تصمیمات مهمی اتخاذ کردند. دو صحنه رویارویی قطب بندی تحولات غرب آسیا یعنی ورشو و سوچی نشان داد که کلید تاثیرگذاری عملی بر تحولات منطقه در اختیار کدام کشورهاست.

بیانیه پایانی کنفرانس ورشو سند شکست و ناکامی آن است
 

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه پایانی کنفرانس ورشو گفت: به رغم تلاش‌های گسترده واشنگتن برای برگزاری یک نشست فراگیر و ایجاد یک ائتلاف جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، تعداد و سطح پایین شرکت کنندگان که آنان نیز از همراهی با هر گونه تصمیم ضد ایرانی امتناع کردند، در فرجام این نشست از پیش شکست خورده، بیانیه پایانی آن را به سندی بی خاصیت تبدیل کرد؛ متن و نوشته‌ای که تنها از سوی دو کشور برگزارکننده صادر شد و فاقد هر گونه اعتبار و تصمیم بود.

قاسمی در ادامه تأکید کرد: برای همه دوراندیشان و تحلیل‌گران و سیاستمداران برجسته و فهیم جهان این شکست کاملاً از قبل و از همان آغاز طرح اولیه آن قابل تصور و پیش بینی بود. کنفرانسی تحت عنوان صلح و امنیت در خاورمیانه [غرب آسیا] چگونه می‌تواند موفق باشد؛ در حالی که بازیگران اصلی منطقه همچون ایران، ترکیه، لبنان، سوریه، عراق و فلسطین در آن حضور ندارند و کشورهای مهمی، چون چین و روسیه، و بسیاری از کشورهای مهم اروپایی و غیراروپایی در آن حضور نداشته و یا صرفاً در سطح بسیار پایین و کمرنگی در آن شرکت کردند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اظهار کرد: رفتار و کردار عصبی و متشنج وزیر خارجه و معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها که علناً از اروپا گله و شکایت کرده و از سر ضعف اصرار به خروج آن‌ها از برجام کردند، بهترین گواه و نشانه ناکامی و ناتوانی آنان در تحقق اهداف مورد نظرشان از اجلاس ورشو است.

قاسمی خاطرنشان کرد: ایالات متحده آمریکا از یک سو بانی کنفرانس صلح و امنیت در خاورمیانه [غرب آسیا] می‌شود، اما از سوی دیگر با خروج یک‌جانبه و خلاف تمام موازین بین‌المللی از برجام، و با سیاست‌های ریاکارانه خود تنش و درگیری و حمایت از تروریسم و نزاع و خصومت در میان ملت‌های منطقه را افزایش داده و ناامنی، بی ثباتی، فقر، جنگ و افراط گرایی را گسترش می‌دهد.

وی در پایان تصریح کرد: به رغم تمامی سیاست‌های خصمانه و تجاوزکارانه آمریکا و رژیم اشغالگر قدس مبارزه و مقاومت برای برقراری منطقه‌ای امن، با ثبات و عاری از حضور قدرت‌های بیگانه و متجاوز ادامه خواهد یافت و آمریکا باید هر چه سریع‌تر با درک واقعیات این منطقه حساس از جهان از ادامه این گونه کینه‌توزی‌های بی‌حاصل دست بردارد.

طراحان و حامیان عملیات تروریستی زاهدان هم‌اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند

اما همزمان با برگزاری سیرک ورشو و در پی شکست سخت استکبار جهانی از مردم شریف و قهرمان ایران در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی و راهپیمایی باشکوه و دشمن‌شکن ۲۲ بهمن ماه، تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار برای تلخ کردن کام ملت ایران، شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن، یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام که پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند را در جاده خاش- زاهدان هدف حمله انتحاری قرار دادند.

سید عباس عراقچی با اشاره به حادثه تروریستی «جاده خاش - زاهدان» در نوشتاری گفت: حمله تروریستی در زاهدان چهره عریان تروریسم و شاهدی دیگر بر اینکه ایران خود قربانی تروریسم است. طراحان و حامیان این حمله تروریستی هم اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند تا مثلاً با تروریسم در خاورمیانه [غرب آسیا] مبارزه کنند! آیا جرات دارند همانجا تعهد دهند که حمایت از تروریسم را متوقف خواهند کرد؟

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
    16 4
    خخخ هر سال یک بار اینا دور هم جمع شن خدایی مردم سرگرم میشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس