طی تفاهم نامه میان سازمان بین المللی سیتی وان و مرکز ملی فرش ایران فرش‌های دستباف ایرانی شناسنامه‌دار می‌شوند. تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بین المللی سیتی وان (کیفیت، سلامت، حلیت و اصالت) و مرکز ملی فرش ایران به منظور شناسنامه‌دار شدن فرش‌های دستباف ایرانی امضا شد

صبح یکشنبه ۱۴/۱۱/۹۷ تفاهم نامه‌ای بین سازمان بین المللی سیتی وان (کیفیت، سلامت، حلیت و اصالت) و مرکز ملی فرش ایران، به منظور شناسنامه دار شدن فرش‌های دستباف ایرانی امضا شد.
بر اساس این تفاهم نامه که بین سازمان بین‌المللی سی‌تی‌وان و مرکز ملی فرش ایران به امضا رسید، پس از سال‌ها، طبق مفاد این تفاهم‌نامه، زیرساخت‌های فنی لازم برای صدور شناسنامه معتبر بین‌المللی برای فرش‌های دستباف ایران توسط سیتی‌وان یا همان سازمان بین‌المللی سیتی وان (کیفیت، سلامت، حلیت و کیفیت) ایجاد خواهد شد.
فرشته دست پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران، در این مراسم گفت: شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف ایرانی جزو الویت‌های این مرکز بود اما در این سال‌ها بنا به دلایل مختلف این اتفاق مهم نیفتاد تا آنکه با توجه به فعالیت‌های بین‌المللی سی‌تی‌وان و ارتباطات جهانی که این سازمان دارد، از آن درخواست شد که در این مسیر به ما کمک کنند.
دست پاک با اشاره به اینکه فرش دستباف ایرانی نماد ظهور و بروز فرهنگ ایرانی است، اظهارداشت: فرش دستباف، صنعتی است که با کمترین سرمایه‌گذاری تحقق پیدا می‌کند. در حال حاضر ۲ تا ۲.۵ میلیون نفر (معادل ۶ تا ۸ میلیون نفر خانوار) در کشور از طریق این صنعت امرار معاش می‌کنند

شناسنامه‌دار شدن فرش‌های دستباف ایرانی  توسط سازمان بین المللی سیتی وان

وی با اشاره به اینکه بزرگترین وارد کننده فرش دستباف ایرانی، کشور آمریکا است، بیان کرد: به همین دلیل اولین کالایی که توسط آمریکا تحریم شد، فرش دستباف ایرانی بود. بر همین اساس، دولت در سال آینده موضوع صادرات فرش دستباف را جزو الویت‌های خود قرار داده است و از سازمان بین‌المللی سیتی‌وان هم خواسته شد که در این امر مهم به ما کمک کنند.

در ادامه مدیرعامل سازمان بین المللی سیتی‌وان نیز گفت: پیگیری مرکز ملی فرش ایران برای شناسنامه‌دار شدن فرش‌های دستباف ایرانی، کار پر دردسری است، اما امیدواریم دولت، مجلس و اصناف در این راه، این مرکز را حمایت کنند.
وی در خصوص فعالیت‌های سازمان بین‌المللی سیتی وان گفت: این سازمان ۳۷ دفتر در ۳۷ کشور دنیا دارد و تنها سازمان صادرکننده پروانه بین‌المللی استاندارد محصولات و خدمات در بخش‌های کیفیت، سلامت، حلیت و اصالت است.
همچنین در پایان افزود: این سازمان بین‌المللی علاوه بر آنکه عضو اتحادیه روسای دانشگاه‌های جهان(IAUP) است، عضویت سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد (UNWTO) را نیز دارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس