ایاد علاوی

رهبر «ائتلاف ملی» عراق با بیان اینکه ایران تأثیر بالایی در منطقه دارد، خواستار واسطه‌گری عراق میان ایران و کشورهای عربی شد.

به گزارش مشرق، «ایاد علاوی» رهبر «ائتلاف ملی» و نخست‌وزیر اسبق این کشور (از ۲۸ ژوئن ۲۰۰۴ تا ۶ آوریل ۲۰۰۵) در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی الحره، خواسته پارلمان عراق در خصوص خروج نیروهای خارجی از این کشور را مردود دانست و مدعی شد که تصمیم در این مورد مختص دولت است.

بیشتر بخوانید:

برگزاری نشست سران ایران، ترکیه و روسیه ۲۵ بهمن در سوچی

او که مواضع بعضاً ضد ایرانی دارد، مدعی شد که علاوه بر نیروهای آمریکایی در عراق، نیروهای ترکیه و عوامل ایران نیز در عراق حضور دارند و باید در خصوص تمامی این‌ها موضع‌گیری شفاف صورت گیرد.

او در خصوص نقش و حضور ایران در منطقه با اذعان به اینکه ایران نقش بالایی در منطقه دارد، خواستار نقش‌آفرینی و واسطه‌گری عراق برای کاهش اختلافات میان ایران و کشورهای عربی و در ادامه خواستار برگزاری کنفرانس منطقه‌ای صلح شد.

ایاد علاوی در ادامه سخنان خود، با حمله به الحشد الشعبی، مدعی شد که نقش این سازمان پایان یافته و باید منحل شده و در دیگر نهادهای امنیتی ادغام شود. این سخن او با واکنش‌های انتقادآمیز بسیاری در فضای مجازی مواجه شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس