راکت

تلاش جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته برای خودکفایی و تقویت توان توپخانه راکتی خود، تا کنون به تولید انواع سامانه‌های راکتی زمین به زمین منتهی شده است.

به گزارش مشرق، چهلمین برگ از دفتر انقلاب اسلامی در حالی ورق می‌خورد که نهضت پایه گذاری شده توسط امام خمینی (ره) در طول ۴۰ سال گذشته از سوی دشمنان و بدخواهان خود با چالش‌های متعددی در حوزه‌های مختلف مواجه بوده است.

علیرغم چالش‌هایی چون تحریم، ناامنی‌های داخلی، کودتا، جنگ تحمیلی، حمایت از گروهک‌های تروریستی در داخل و گسترش تروریسم در کشورهای منطقه که مهمترین مصادیق خصومت با انقلاب اسلامی از سوی دشمنان و در رأس آن‌ها آمریکا است؛ توانمندی‌های امنیتی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته نه تنها دچار تحدید نشد، بلکه با تکیه بر توانمندی‌های علمی، صنعتی، دانشگاهی و تکنیکی داخل کشور توانست پیشرفت‌های فنی خود در حوزه نظامی را بیش از پیش گسترش داد.

به موازات پیشرفت‌های نرم افزاری انقلاب اسلامی در عرصه دفاع و امنیت، از آنجایی که این حوزه از نخستین روزهای پس از انقلاب دچار تحریم کشورهای خارجی قرار گرفت، رویکرد خودکفایی در عرصه تجهیزات و تسلیحات دفاعی برای عبور از تنگنای تحریم نیز در دستور کار قرار گرفت و نیروهای مسلح به عنوان نخستین دستگاه در کشور نهضت جهاد خودکفایی را آغاز کردند.

صنایع دفاعی کشورمان طی ۴۰ سال گذشته توانستند در عرصه‌های گوناگون چون زمینی، هوایی، دریایی، موشکی، فضایی، پدافندی زرهی و … تجهیزات و دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای را تولید و به مرحله عملیاتی برسانند.

قدرت و دقت آتش توپخانه یکی از عوامل مهم پیروزی در یک نبرد است که موجب تولید راکت‌های زمین به زمین بعنوان سلاحی دقیق‌تر از سامانه‌های توپخانه‌ای برای هدف قرار دادن مواضع و عقبه دشمن شد.

بیشتر بخوانیم:

حالا توپخانه نزاجا سلسله اعصاب دشمن را از کار می‌اندازد

کارکرد سامانه‌های راکتی زمین به زمین به گونه‌ای است که با بکارگیری آنها می‌توان از مسافت‌های دورتر از خطوط درگیر و در خارج از محدوده خطر تسلیحات دشمن به اجرای عملیات آتش تهیه بر روی مواضع طرف مقابل اقدام کرد.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها سامانه راکتی توپخانه موجود در کشور، راکت اندازهای ۱۲۲ میلیمتری موسوم به «گراد» بود که توسط رژیم پهلوی از شوروی خریداری شده بود.

این سامانه علیرغم اینکه از دقت بالایی برخوردار نبود، اما به دلیل حجم بالای شلیک آن و تأثیر حجم آتش ایجاد شده بر دشمن، در طول جنگ تحمیلی مورد استفاده رزمندگان در جبهه‌های جنگ قرار گرفت.

پس از پایان جنگ تحمیلی برای پر کردن خلاء راکت‌های زمین به زمین در سامانه‌های توپخانه‌ای، صنایع دفاعی کشور به سمت توسعه و تولید راکت‌های زمین به زمین برای افزایش دقت و حجم آتش در این زمینه حرکت کرد.

**فجر -۱

نخستین گام در تولید سامانه‌های راکتی توپخانه ای؛ تولید فجر -۱ بود که با الهام گرفتن از راکت انداز ۱۰۷ میلیمتری مینی کاتیوشا ساخته شد.

فجر -۱ را که قابلیت استفاده بر علیه خودروهای زرهی دشمن دارد، می‌توان بر روی خودروهای تاکتیکی و یا قایق‌های تندرو نصب کرد که در مدل‌های غیرمحمول و خودرویی قابلیت شلیک ۱۲ راکت و در نمونه‌های مربوط به قایق‌های تندرو ۱۶ راکت را می‌تواند حمل و شلیک کند.

مشخصات راکت فجر -۱ به شرح زیر است:

برد نهایی: ۸.۳ کیلومتر

شعاع ترکش: ۱۰۰ متر

سرعت: ۳۷۵ متر بر ثانیه

وزن راکت: ۱۸ کیلوگرم

وزن سرجنگی: ۷.۹ کیلوگرم

**فجر -۲ و ۳

راکت‌های فجر -۲ و ۳ بعنوان نمونه‌های بعدی خانواده فجر جهشی در طراحی و تولید راکت‌های زمین به زمین ایجاد کرد. این راکت‌ها که از سوخت جامد نیروی پیشران خود را تأمین می‌کنند، با سر جنگی ۸۵ کیلوگرمی قدرت انفجار و تخریب مناسبی را برای انهدام اهدافی مانند مراکز فرماندهی، لجستیکی، اقتصادی و سیاسی، ایستگاه‌های رادار، شبکه‌های ارتباطی، فرودگاه‌ها و دیگر اهداف مهم فراهم می‌کند.

از نکات بارز این راکت‌های ۲۴۰ میلیمتری قابلیت تحرک راکت انداز آن است که می‌تواند علاوه بر اجرای آتش بر علیه مواضع دشمن، برای در امان ماندن از اصابت قرار گرفتن توسط طرف مقابل تغییر مکان دهد.

مشخصات راکت‌های فجر -۳ و فجر -۲:

** فجر -۵

فجر -۵ را می‌توان پیشرفته‌ترین و دوربردترین عضو خانواده راکت‌های زمین به زمین فجر نامید که در مدل‌های مختلف و با قابلیت‌های مختلف از جمله هدایت پذیری ارائه شده است.

از جمله مدل‌های این راکت ۳۳۳ میلیمتری سوخت جامد، نمونه تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای آن است که در نمونه تک مرحله‌ای به برد ۷۵ کیلومتر و در نمونه دو مرحله‌ای به برد ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد.

مشخصات سامانه راکتی فجر -۵:

خودروهای حامل فجر -۵ قابلیت حمل ۴ راکت را دارند و از اتوماسیون شلیک و کنترل آتش و سامانه‌های نوین ارتباطی برخوردار است.

شاید مهمترین موضوعی که بر اساس آن می‌توان فجر -۵ را مطرح ترین راکت ساخت ایران برشمرد، استفاده گروه‌های مقاومت فلسطین و حزب الله لبنان بر علیه صهیونیست‌ها باشد.

در آبان ماه سال ۱۳۹۱ و در جریان جنگ هشت روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه، گروه‌های مقاومت فلسطین برای اولین بار با راکت‌های فجر -۵ مواضع رژیم صهیونیستی از جمله فرودگاه بن گوریون تل آویو را مورد اصابت قرار دادند.

آخرین نمونه از فجر -۵ تحت عنوان فجر -C۵ هدایت شونده در سال ۱۳۹۵ توسط وزیر دفاع رونمایی شد که این راکت نیز بر روی لانچرهای ۴ تایی نصب شده بود و بالک های نصب شده بر روی قسمت‌های ابتدایی و انتهایی راکت حاکی از هدایت پذیری آن است.

**سامانه راکتی فلق

سامانه راکتی فلق که در دو نمونه فلق -۱ با کالیبر ۲۴۰ میلیمتر و فلق -۲ با کالیبر ۳۳۳ میلیمتر تولید شده، به منظور استفاده در موقعیت‌های تهاجمی و تدافعی بر روی خودروهای رزمی و تاکتیکی نصب شده است.

راکت‌های فلق علاوه بر قابلیت نصب بر روی پرتابگرهای ۳ تایی محمول بر روی خودروهای تاکتیکی، قابلیت شلیک از شناورها و قایق‌های تندرو را نیز دارد.

شعاع تخریب ۱۵۰ متری فلق -۱ و ۳۰۰ متری فلق -۲ و همچنین سرعت بالا و مدت زمان کم شلیک از دیگر ویژگی‌های راکت انداز فلق است که آن را به سلاحی مهلک بر علیه شناورهای دشمن تبدیل می‌کند.

مشخصات سامانه راکتی فلق به شرح زیر است:

**خانواده نازعات

نازعات نام خانواده‌ای از راکت‌های زمین به زمین ایرانی است که دو عضو یعنی نازعات -۶ و نازعات -۱۰ را در خود جای داده و در اوایل دهه هفتاد شمسی وارد یگان‌های رزم نیروهای مسلح به ویژه نیروی زمینی ارتش شد.

راکت‌های نازعات که از نوع سوخت جامد هستند و در نمونه نازعات -۶ تا برد ۱۰۰ کیلومتر و در نمونه نازعات -۱۰ تا برد ۱۳۰ کیلومتر را پوشش می‌دهند از سر جنگی ۱۳۰ کیلوگرمی در نمونه اول و ۲۳۰ کیلوگرمی در نمونه دوم برخوردار است.

سامانه راکتی زلزال بر روی خودروهای محمول به صورت تکی و ۳ تایی قابل نصب است.

مشخصات راکت‌های نازعات به شرح زیر است:

**خانواده زلزال

زلزال از جمله معروف ترین و متنوع‌ترین خانواده راکت‌های ایرانی است که تولید آن در دهه ۷۰ شمسی آغاز شد و در نمونه‌های مختلف برد آن از ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر متفاوت است.

زلزال -۱و زلزال -۲ که به ترتیب دارای برد ۱۵۰ و ۲۱۰ کیلومتری بودند در ادامه مسیر جای خود را به زلزال -۳ و زلزال -3B دادند که از نظر برد و وزن سرجنگی نسبت به نمونه‌های گذشته پیشرفته‌تر بودند.

موشک زلزال -3B با بردی ۲۵۰ کیلومتری و وزن سرجنگی ۶۰۰ کیلوگرمی از توان تخریب بالای اهداف خود برخوردار است. جدیدترین نمونه از راکت زلزال که از آن تحت عنوان زلزال بارشی یاد می‌شود، در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در سال ۱۳۹۳ رونمایی شد که در کلاهک آن از ۳۰ عدد بمب ۱۷ کیلوگرمی استفاده شده.


عملکرد زلزال بارشی اینگونه است که پس از رسیدن بر فراز هدف، کلاهک آن باز شده و ۳۰ بمب بر سر هدف فرود خواهد آمد که برای انهدام اهداف پراکنده مانند هواپیماهای مستقر در پایگاه‌های هوایی کاربرد دارد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • سید محمد مصطفوی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  20 10
  اقتصاد و مدیریت حالش چطوره؟
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   1 0
   برو از همون هایی که بهشون رای دادی بپرس

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس