کد خبر 933870
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۰
زندانیان یمنی

یک رسانه آمریکا فاش کرد که افسران آمریکایی در شکنجه زندانیان در یمن با امارات همدست هستند.

به گزارش مشرق، پایگاه خبری دیلی بیست در تحقیقات گسترده خود از نقش بازجویان آمریکایی در شکنجه کردن در کنار همتایان اماراتی خود در برخی زندان‌ها در یمن پرده برداشت.

در این تحقیقات آمده است: شهادت دو نفر از کسانی که اماراتی‌ها آنها را در یمن بازداشت کرده بودند، حاکی است که یک بازجوی آمریکایی دستکم در جریان شکنجه وحشیانه آنها نظیر ضرب و شتم، شوک برقی، تجاوز و استفاده از سگ‌های درنده حاضر بوده است.

این تحقیقات افزود: بازجویان یونیفورم نظامی آمریکایی به تن داشتند و درگوشی با بازجویان اماراتی که شکنجه را انجام می‌دادند، صحبت می‌کردند.

در بخش دیگری از این تحقیقات آمده است: جنیفر جیسیون فعال حقوق بشری گفت که روایت‌های بازداشت شدگان یمنی از وضعیت خود، اهمیت سوالات مطرح شده درخصوص دست داشتن آمریکا در عملیات شکنجه تحت مدیریت هم پیمانانش را تأیید می‌کند.

بیشتر بخوانید:

شکنجه‌های جنسی و فجیع در زندان‌های سِرّی امارات در یمن +عکس و فیلم

افشای گوشه دیگری از شکنجه گری در زندان‌های سری امارات

این تحقیقات همچنین به خودداری فرماندهی مرکزی آمریکا، سفارت آمریکا در امارات و نیز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از پاسخ دادن به سوالات مربوط به این پرونده اشاره کرده است.

این اولین باری نیست که همکاری آمریکایی‌ها و اماراتی‌ها در نقض حقوق غیرنظامیان در یمن فاش می‌شود. در اکتبر سال گذشته بود که تحقیقات سایت خبری آمریکایی "بزوید" از اقدام امارات برای به خدمت گرفتن مزدوران آمریکایی برای ترور شخصیت‌های سیاسی و دینی در یمن در مقابل دریافت ماهیانه یک و نیم میلیون دلار آمریکا و مسلح کردن تیم ترور به انواع سلاح و تجهیزات خبر داد.

در بخش دیگری از این تحقیقات به موارد نقض حقوق زندانیان در زندان‌های تحت مدیریت امارات در یمن اشاره شده و آمده است: "شورای حقوق و عدالت ژنو" به عنوان یک نهاد حقوق بشر بین المللی در اوایل ماه ژانویه گذشته امارات را مسئول کامل هرگونه پیامدهای اعتصاب غذای ۱۵ روزه زندانیان در یکی از زندان‌های تحت مدیریت این کشور در یمن دانست.

این شورا تصریح کرد: شکنجه و باج خواهی جنسی به یک رفتار منظم علیه صدها نفر از بازداشت شدگان در زندان‌های تحت مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم امارات در یمن تبدیل شده است.

براساس تحقیقات یاد شده، این اولین باری نیست که پرونده زندان‌های سری امارات در مناطق تحت کنترل دولت دست نشانده عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن مطرح می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا در ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی از شکنجه صدها بازداشت شده در زندان بئر احمد از سوی افسران اماراتی پرده برداشته بود.

براساس اعلام این خبرگزاری در آن زمان، ۱۵ افسر اماراتی در شکنجه گری و تجاوز جنسی دست داشتند. این زندان سری در جنوب یمن توسط امارات اداره می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس