کد خبر 933256
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
1547677291mldl1fkr2y_340_254_cropped.jpg

جوان که چند ساعت بعد از آزادی از زندان با یکی از دوستانش با ایجاد رعب و وحشت در منطقه بولوار طبرسی مشهد، 32 خودرو را با ضربات شمشیر تخریب کرده بود گفت: به خاطر نوشیدن مشروبات الکلی حالت طبعی نداشتیم.

به گزارش مشرق، هنوز نیم ساعت از بامداد هفدهم دی ماه نگذشته بود که اهالی خیابان طباطبایی ۲۶ در بولوار طبرسی شمالی مشهد با شنیدن صدای وحشتناک شکستن شیشه خودروها، خواب از چشمانشان پرید و راهی خیابان شدند اما آنها با دیدن موتورسواران نقابدار شمشیر به دست که با چهره ای خشن و عربده کشان، شیشه های عقب خودروها را می شکستند، از ترس به داخل منزل می گریختند تا مبادا مورد هجوم مهاجمان نقابدار شمشیر به دست قرار گیرند. مهاجمان خشن که در دقایق اولیه بامداد و در تاریکی شب، تیغه شمشیر را درهوا می چرخاندند، بدون توجه به رعب و وحشت و ترسی که در دل مردم ایجاد کرده بودند همچنان فریادزنان، خودروها را تخریب می کردند و از کنار آنها می گذشتند.

بیشتر بخوانید:

مادر؛ پسر سارقش را لو داد

این گزارش براساس محتویات این پرونده و گزارش نیروهای انتظامی حاکی است: موتورسواران نقابدار پس از آنکه تعداد زیادی خودرو را تخریب کردند باز هم دست از اخلال در نظم و آسایش مردم نکشیدند و به سوی یکی دیگر از خیابان های همان محله رفتند و باز هم جرم خود را با تخریب خودروهای پارک شده دیگر، ادامه دادند. اهالی محل که همچنان وحشت زده و از گوشه و کنار منازل به این صحنه های هولناک می نگریستند، بالاخره با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتند و با صدایی لرزان ماجرای تخریب شبانه خودروها را اطلاع دادند. دقایقی بعد و با توجه به اهمیت موضوع، سروان نصر ا… بهامین (رئیس کلانتری طبرسی شمالی) که تدابیر سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) برای برخورد قاطع پلیس با جرایم خشن را در دستور کار قرار داده بود، بلافاصله فرماندهی عملیات شبانه را به عهده گرفت و بدین ترتیب گروه ویژه ای از نیروهای مشترک دوایر مختلف کلانتری با کسب مجوزهای قضایی از قاضی سید جواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) تحقیقات گسترده ای را برای شناسایی و دستگیری مهاجمان نقابدار خشن آغاز کردند اما در بررسی های مقدماتی فقط شهروندان دو موتورسوار را دیده بودند که یکی از آنها لاغراندام بود و دیگری اندامی درشت داشت.

با وجود این وقتی مشخصات تقریبی جوان لاغراندام به پلیس ارائه شد، بلافاصله ذهن نیروهای کلانتری به چهره جوانی متمرکز شد که چند ماه قبل و به اتهام ارتکاب جنایت در همان منطقه دستگیر شده بود. با وجود این، این احتمال ضعیف هم از چشمان تیزبین پلیس دورنماند و با آنکه پلیس یقین داشت متهم مذکور که «م- د» نام دارد هنوز در زندان است، گرفتن استعلام از دستگاه های ذی ربط را ادامه داد تا اینکه مشخص شد «م- د» چند ساعت قبل با سپردن وثیقه سنگین با صدور دستوری از سوی قاضی میرزایی (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) از زندان آزاد شده است. این گونه بود که عملیات شبانه پلیس وارد مرحله جدیدی شد و نیروهای کلانتری طبرسی شمالی با دستور ویژه معاون دادستان مرکز خراسان رضوی عازم محل سکونت «م-د» شدند و منزل محل اقامت جوان ۲۱ ساله را به محاصره درآوردند. تحقیقات مقدماتی بعد از ورود پلیس به مخفیگاه متهم، نشان می داد که چند ساعت قبل چندین نفر در این مکان حضور داشته و شرب خمر کرده اند.

در عین حال «م-د» دستگیر شد و در حالی که رخدادهای هولناک اوایل بامداد را انکار می کرد به مقر انتظامی انتقال یافت. چند دقیقه بعد نیروهای کلانتری با راهنمایی های قضایی و با استفاده از شگردهای تخصصی موفق شدند تلفنی با همدست متهم مذکور قرار صوری بگذارند و او را نیز در حالی دستگیر کنند که خود را برای فرار به منطقه ای دیگر آماده می کرد. با انتقال مهاجمان نقابدار به مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد و با توجه به اقدام هولناک آنان در ایجاد رعب و وحشت عمومی، این پرونده حساس به قاضی محمدرضا دشتبان (بازپرس ویژه رسیدگی به جرایم خاص) سپرده شد و بدین ترتیب دو متهم خشن پای میز عدالت ایستادند. پس از اعتراف دو متهم به تخریب خودروها، صبح روز گذشته بازسازی صحنه جرم آنان در محل وقوع حادثه در حضور قاضی سیدجواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) و قاضی دشتبان (بازپرس پرونده) آغاز شد. جمعیت زیادی از اهالی که با دیدن دستبند و پابندهای متهمان احساس آرامش می کردند با قدردانی از تلاش های دستگاه قضایی و پلیس، خواستار برخورد قاطعانه دستگاه قضا با مجرمانی شدند که امنیت و آسایش مردم را به خطر می اندازند.

در همین حال معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد که در میان تجمع اهالی محل هنگام بازسازی صحنه جرم سخن می گفت با بیان اینکه مردم مطمئن باشند دستگاه قضایی در برخورد با جرایم خاص و مخلان نظم و امنیت عمومی هیچ گونه اغماضی نخواهد کرد، افزود: همان طور که اهالی محل شاهد بودند متهمان نقابدار فقط چند ساعت بعد از ارتکاب جرم در پنجه عدالت گرفتار شدند. مجازات آنها و رسیدگی به پرونده نیز در شعبه ویژه جرایم خاص آغاز شده است. قاضی سیدجواد حسینی اضافه کرد: برخی از این گونه جرایم به دلیل اینکه موجب ایجاد رعب و وحشت در مردم می شود مجازات های سنگینی مانند «محاربه» را در پی دارد که این موضوع توسط بازپرس پرونده در حال بررسی است.

این مقام قضایی با اشاره به اعتراف صریح متهمان درباره شرب خمر نیز گفت: مجازات شرب خمر با توجه به اعتراف متهمان در این ماجرا به عنوان یک جرم تعیین و به زودی کیفرخواست پرونده در دادسرا صادر می شود.

قاضی حسینی در عین حال به مردمی که برای قدردانی از دستگاه قضا و پلیس تجمع کرده بودند، اطمینان داد که دستگاه قضایی با تاکیدات دکتر مظفری (رئیس کل دادگستری) و مطالبه دادستان مرکز خراسان رضوی به عنوان مدعی العموم در جرایم خاص و خشن برخورد قاطعی خواهد داشت و این گونه پرونده ها با دستور قاضی صادقی (دادستان عمومی و انقلاب مشهد) به طور ویژه و خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

قاضی محمدرضا دشتبان (بازپرس شعبه ۴۰۹ دادسرای عمومی وانقلاب مشهد) نیز در حاشیه بازسازی صحنه جرم گفت: در صورتی که اقدامات و اعمال خشن متهمان موجب ترس مردم شده باشد، اتهام محارب نیز به آنان تفهیم می شود که مجازات آن بسیار سنگین و تا حد اعدام است. قاضی ویژه رسیدگی به جرایم خاص افزود: هم اکنون عناوین اتهامی مانند اخلال در نظم و آسایش عمومی، تخریب، شرب خمر و … به متهمان پرونده تفهیم شده است اما تحقیقات بیشتر هنوز در این باره ادامه می یابد.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  46 3
  باز برید عفو گسترده بدید ...
 • LB ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  54 0
  اینا مفسد فی الارض هستن و اعدام کمتر نباید براشون برید. وحشی ها.
 • حسین IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  54 1
  به جای اینکه اینقدر از خودتان تعریف کنید بفرمایید چرا قاضی قاتل را آزاد کرده. چرا دستگیری طول کشیده؟ چرا به جرم محاربه اینها اعدام نمی شوند جامعه از شرشان خلاص بشه؟
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  20 0
  معدومش کنید این بماند هم فردا زن وبچه خودش را می کشد
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  42 5
  این چه زندانی بوده که مشروب خواررو ترک نداده واصلاح نکرده
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  16 0
  باید حبس ابد بدهند تا درس عبرتی برایشان شود
 • شناس IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  10 0
  اعدااااام فققققططط
 • حسین IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  4 1
  دو ماه بعد آزادند
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  6 0
  وقتی دولت اراده ای برای حل مشکل مردم ندارد . از اراذل و اوباش چه انتظاری است...... یک هفته دیگه تو یک خیابان دیگه عربده کشی می کنند
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  6 0
  واقعا اگراین اراذل حیوان صفت بخواهند چندماه درزندان بمانند ودوباره مثل قبل ازادشوند ای میشود تکرار این حیوانها باید معدوم شوند فقط
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
  0 0
  فقط اشد مجازات
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 0
  اردوگاه کار اجباری باید در کشور ایجاد شود و اینها تا آخر عمرشون بیگاری بدن
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  0 0
  اردوگاه کار اجباری باید در کشور ایجاد شود و اینها تا آخر عمرشون بیگاری بدن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس