اخبار ویژه روزنامه ها

دولت یا رئیس‌جمهور بی‌سخنگو از نظر داخلی و چه از نظر خارجی پدیده‌ای بی‌معناست. بنابراین نداشتن سخنگو را باید به خاطر درک درست نداشتن از اهمیت رسانه و ارزش قائل نبودن برای افکار عمومی، طبیعی تلقی کرد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می‌دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان


SPV کاریکاتور اروپا به جای تعهدات برجامی خود است

ناتوانی و بی‌ارادگی اروپا در عمل به تعهدات ضدتحریمی خود در قالب برجام، موجب تدارک بسته‌ای پر از خالی و مضحک تحت عنوان SPV (کانال مبادلات ویژه) با ایران شده است.

در حالی که اروپا طبق برجام وظیفه داشت پای لغو تحریم‌های بانکی و مالی و نفتی بایستد، ابتدا این تعهد را به مبادله نفت در مقابل کالا (غذا و دارو) تقلیل داد و سپس همین وعده را هم به مبادله کالا در مقابل پول تنزل داد. در واقع اروپا دنبال آن است که بخش ناچیزی از وعده‌های برجامی را دوباره برای ما فاکتور کند و در ازای این کار نمایشی با عایدی مطلقاً هیچ، امتیازات جدید در زمینه همکاری ایران با FATF، کاهش نفوذ منطقه‌ای و توقف برنامه موشکی مطالبه کند!

به طور خلاصه در حالی که پیشنهاد اروپا باید با تحریم‌های آمریکا درگیر باشد، اکنون گفته می‌شود SPV به نحوی تنظیم خواهد شد که تعارضی با تحریم‌های آمریکا نداشته باشد!!

به گزارش آسوشیتدپرس هایکوماس وزیرخارجه آلمان که قرار است کشورش میزبان نمایش SPV باشد، دیروز گفت: فرانسه، آلمان و انگلستان در آستانه راه‌اندازی کانال ویژه مالی برای تسهیل تجارت با ایران هستند.

او افزود: هدف این است که اطمینان حاصل شود که می‌توان تجارتی که توسط ایالات متحده تحریم نشده را حفظ کرد و یک ابزار مناسب پرداخت وجود داشته باشد. این ساختار قرار است در ابتدا مبادلات کالاهای بشردوستانه (!) را پوشش دهد.

این اظهارات در حالی است که SPV بدون مقابله با تحریم‌های آمریکا اصلاً فایده و عایدی ندارد.

آسوشیدپرس همچنین تصریح کرد: ۱۸ تیر ۹۷ آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا، نخستین فرصت اروپا برای چاره‌اندیشی در نجات نتایج اقتصادی برجام بود، اما به رغم حمایت‌های جدی اعلان شده، هیچ اقدام عملی صورت نگرفت و حتی شرکت‌های بزرگ اروپایی بازار ایران را ترک کردند.

دومین مهلت (پس از ۱۳ آبان ۱۳۹۷) با اعمال دور دوم تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا فرا رسید که اروپا هنوز درباره راه‌اندازی سازوکار ویژه برنامه مشخصی نداشت.

«اعمال مقررات مسدودکننده» و امکان فعالیت «بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB)» نیز به پیشرفت مشخصی منجر نشد.

آسوشیدپرس افزود: بنابراین بیشترین امیدواری ایران و عمده تلاش اروپائیان معطوف به راه‌اندازی مکانیسم ویژه مالی اروپا برای تجارت با ایران بود. از نگرانی‌های اصلی اروپا در راه‌اندازی ساز و کار ویژه این است که کشور میزان ساز و کار ویژه مالی و افراد مرتبط با آن توسط آمریکا مورد تحریم‌های شدید قرار بگیرند.

برخلاف این واقعیت‌ها - و با وجود تصریح وزیرخارجه آلمان سایت دویچه وله آلمان مدعی شده کانال مالی SPV گرفتار در پیچ و خم سیاست‌های تنش‌آفرین ایران است.

اما فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیروز تصریح کرد: درباره SPV تا امروز بحث‌های زیادی مطرح شد که عمدتاً از بابت محتوا بود اما در حال حاضر می‌توان گفت SPV گلوله برفی بود که عملاً امروز که به لحظه اجرایی شدنش نزدیک می‌شود چیزی از آن باقی نمانده است اما با این وجود هنوز برخی افرادی در ایران منتظر SPV هستند.

او ادامه داد: امروز نمی‌توان نگاه راهبردی به SPV داشت به ویژه آنکه این قانون امروز هم ابلاغ شود برای اجرا باید مدتی از آن بگذرد. به عبارت دیگر اروپایی‌ها برای ابلاغ و اجرای آن در حال مذاکره با آمریکا هستند نه ایران.
فلاحت‌پیشه گفت: ما برای مقابله با تهدیدهای مختلفی که اروپایی‌ها از آن نگران هستند هزینه زیادی می‌دهیم در حالی که دلیلی وجود ندارد ما چنین هزینه‌هایی را پرداخت کنیم؛ ضمن آنکه اروپایی‌ها هنوز واکنش مثبتی به روحیه مشارکت‌جویانه ایران نشان نداده‌اند.
 

اینها که خسارت به بیت‌المال است / دولت بلد است خصوصی‌سازی کند؟!

دولت با کارنامه بدی که از عملکرد بودجه‌ای برجای گذاشته آیا می‌تواند ادعای کاربلدی بکند؟!

روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: رئیس‌جمهور محترم در طعنه و تحقیر رقبای انتخاباتی خود در بیانی در ایام انتخابات گفته بود: «که شما بلدید مذاکره کنید چه آب صابون‌ها و صابون بیاوریم تا رویتان را بشورید.»

البته این سخن ایامی صادر شد که اوباما و ترامپ با لگد به برجام، آب پاکی را روی دست حامیان برجام نریخته بودند. حالا با همان سیاق و سخنگویی رئیس دولت به بهانه تسلیم تفریغ بودجه ۹۶ توسط رئیس دیوان محاسبات، خوب است سؤال شود؛ آیا شما بلدید خصوصی‌سازی کنید؟

عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات در بخشی از گزارش تفریغ بودجه ۹۶ می‌گوید:

- واگذاری‌ها مغایر با قانون بوده است.
- پالایشگاه کرمانشاه را به یک سوم قیمت واقعی واگذار کردند.
- خریداران اهلیت نداشتند و موجب ضرر و زیان به ملت و دولت شدند.
- دامپروری مغان به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان را به ۱,۸۵۰ میلیارد تومان واگذار کردند.
- شرکت آلومینیوم المهدی ۲۶۰ میلیارد تومان کمتر از ارزش واقعی واگذار شد.
- و...

چند روز پیش رسالت گزارشی از واگذاری‌های پرابهام سازمان خصوصی‌سازی ارائه کرد. اکنون رئیس دیوان محاسبات اسناد مثبته این گزارش را با زبان سند تفریغ بودجه ارائه کرده است. نام این خصوصی‌سازی چیست؟ آیا نامی جز دست‌اندازی به بیت‌المال مسلمین و غارت اموال مردم - بخوانید دولت - می‌توان بر آن گذاشت؟ در شرایطی که دولت و ملت با تحریم‌های ظالمانه آمریکا دست و پنجه نرم می‌کنند، این کار کرد سازمان خصوصی‌سازی چه معنی می‌دهد؟ قبل از این زبان نمایندگان و نیز نهادهای مردمی در مورد به باد رفتن بیت‌المال در این سبک خصوصی‌سازی بلند بود. حالا که دیوان محاسبات به‌عنوان بازوی نظارتی مجلس وارد این گود شده است، باید به این پرسش هم پاسخ بدهد که در برخورد با متجاوزین به بیت‌المال چه می‌خواهد بکند؟ آیا از ابزار قانونی خود استفاده نموده است یا فقط به گزارش اکتفا خواهد کرد؟ سؤال مهم‌تر اینکه مجلس با این گزارش چه می‌خواهد بکند و چگونه تخلفات را پی‌گیری خواهد کرد؟
طبق گزارش دیوان محاسبات، دولت در اجرای قانون بودجه ۹۶، تنها ۳۸ درصد تبصره‌ها را به‌طور کامل اجرا کرده است.
 

ریولین: اوضاع امنیتی اسرائیل خراب و رو به زوال است

رئیس رژیم صهیونیستی تاکید کرد: اوضاع امنیتی اسرائیل خراب است و ایران از جبهه شمال به حملات ما به سوریه پاسخ خواهد داد.

به گزارش روزنامه یدیعوت آحارونوت، روون ریولین در کنفرانس موسسه مطالعات امنیت ملی در تل‌آویو، پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اوضاع و احوال امنیتی رژیم اسرائیل در ماه‌ها و سال‌های آتی را ارائه و اوضاع امنیتی این رژیم را پیچیده و رو به زوال توصیف کرد.

وی گفت: ایران در تلافی حملات اخیر اسرائیل به سوریه، نه از سوریه بلکه از جبهه شمالی اسرائیل پاسخ متقابل خواهد داد.

«ریولین» چشم‌انداز ثبات استراتژیک اسرائیل را با توجه به حضور ایران در سوریه و تلاش برای تاسیس پایگاه‌های دایمی در سوریه با دو کلمه «رو به زوال و پیچیده» بیان کرد.
 

جماران: روحانی کلاً پاسخگویی را تعطیل کرده است

دولت پشت درهای بسته کار می‌کند؛ ۶ ماه است بدون سخنگو و یک سال بدون نشست خبری فعالیت می‌کند.

این مطلب را سایت جماران از سایت‌های همسو با دولت منتشر کرد و نوشت: آیا دولت سخنگو نمی‌خواهد؟! این سؤالی است که ماهها پاسخ خود را نیافته است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی سابق که همزمان رئیس‌سازمان برنامه و بودجه کشور است، بعد از درخواست رسانه‌ها از رئیس‌جمهور برای سپردن سازمان برنامه به فرد دیگری از سخنگویی دولت استعفا داد و گفت که می‌خواهد همه توانش را صرف سازمان برنامه و بودجه کند.

در ابتدا می‌شد از نیامدن فرد دیگری به جای نوبخت، معنای «یا نوبخت یا هیچ کس» را برداشت کرد اما می‌شد این را هم تصور کرد که رئیس‌جمهور در حال فکر کردن به گزینه‌های جایگزین است. خداحافظی نوبخت از تریبون سخنگویی دولت با استیضاح وزرای سابق کار و اقتصاد در فاصله‌ای یک ماهه اتفاق افتاد و به همین خاطر می‌شد تصور کرد روحانی همزمان با انتخاب وزرای جدید خود، برای سخنگویی دولت نیز تصمیم می‌گیرد. اما این اتفاق نیز رخ نداد.

شخص رئیس‌جمهور هم از رسانه‌ها فاصله گرفته و این یعنی دولت تصمیم گرفته خود را از رسانه و افکار عمومی دور نگه دارد. روحانی در سال ۹۷ بعد از خروج آمریکا از برجام فقط یک بار و آن هم به سؤالات مجری صدا و سیما پاسخ داد و حتی یک نشست خبری با خبرنگاران هم برگزار نکرده و آخرین نشست خبری او در بهمن ماه سال ۹۶ برگزار شد.

اما روحانی در مهر ماه رحمانی فضلی وزیر کشور خود را به عنوان رئیس‌ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور منصوب کرد. پرسش‌های سیاسی رسانه‌ها نیز در روزهای چهارشنبه و حیاط هیئت دولت توسط محمود واعظی، رئیس‌دفتر روحانی پاسخ داده می‌شود.

این در حالی است که در چهار سال اول ریاست جمهوری روحانی هم که دولت سخنگو داشت، عملکرد دولت در حوزه اطلاع‌رسانی مورد انتقاد حامیان روحانی بود.

عبدالله ناصری، فعال اصلاح‌طلب به خبرنگار جماران می‌گوید: آقای روحانی و دولت خیلی به کارکرد و حساسیت افکار عمومی و رسانه آگاهی ندارند وگرنه در این شرایط حساس دولت را بی‌سخنگو نمی‌گذاشتند. دولت یا رئیس‌جمهور بی‌سخنگو چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی پدیده‌ای بی‌معناست. بنابراین نداشتن سخنگو را باید به خاطر درک درست نداشتن از اهمیت رسانه و ارزش قائل نبودن برای افکار عمومی، طبیعی تلقی کرد.

ناصری ادامه می‌دهد: نیت خوانی ممکن نیست اما از عملکرد آقای روحانی و دولت می‌توانیم برداشت کنیم که دولت خیلی مایل نیست در این شرایط حساس و بحرانی با افکار عمومی و رسانه رو به رو شود. لذا سخنگوی رسمی شاخصی وجود ندارد. می‌توانیم مقداری این تلقی را داشته باشیم که دولت از پاسخ گویی فرار می‌کند.
 

جنگ زرگری نکنید؛ اصلاح‌طلبان مسئول کارنامه دولت هستند

جدال اصلاح‌طلبان و دولت، برای مردم خسته‌کننده است؛ گویا که خبری از مشکلات مردم ندارند.

وبسایت الف دراین‌باره نوشت: مگر می‌توان اصلاح‌طلبان را از دولت حسن روحانی جدا دانست؟ مگر می‌توان معصومه ابتکار و محمدعلی نجفی و عباس آخوندی، نعمت‌زاده، ربیعی و جهانگیری را از دولت تدبیر و امید سوا کرد؟
مگر همان‌ها نبودند که از برجام با چه آب و تابی تعریف می‌کردند و دوران پسابرجام را در مخیله ساده‌انگار خود پروراندند و با ایرباس‌های عباس آخوندی سوار بر رویاها شدند و نسخه دلار ۴۲۰۰ را پیچیدند و ناگهان با دلار ۱۵ هزار تومان با واقعیتی که از آن غافل بودند، تصادف کردند؟

حالا سرگیجه‌شان که برطرف شده به کناری می‌خزند تا فرصتی برای تجدید قوا داشته باشند. مدیریتی که ارزش پول ملی را به کمتر از یک چهارم رساند، محصول دست اصلاح‌طلبان است که سهمی از آن برگرفتند و باید در پیشگاه عدل الهی و وجدان عمومی ملت ایران پاسخگوی کارهای نکرده و اشتباهات دردناک مرتکب شده‌شان باشند.

حضراتی که از دور بودن اصلاح‌طلبان و دولت سخن می‌رانند یا آن رئیس دفتر همه کاره، خبری از حال و روز مردم ندارند؟ وزرایی که نه با اخراج یا استیضاح، که با ترک محل وزارت و قبل از تایید استعفای‌شان از دولت جدا شدند، خوب می‌دانند چه کرده‌اند. دولتی که در شش سال گذشته به جای حل مشکلات ریشه‌ای مردم مانند تولید از رمق افتاده، اشتغال و حقوق کارگران و…، تنها و تنها به مذاکره با آمریکا به عنوان شاه کلید حل مشکلات اندیشید؛ اکنون باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

عملکرد وزرا و نمایندگان اصلاح‌طلب آنقدر بد بوده که این احزاب را وادار به جنگ زرگری با واعظی کرده است. اگر شرایط اقتصاد سخت‌تر شده به دلیل عملکرد بد مسئولان دولتی به ویژه اقتصادی در دولت اعتدالی است که اصلاح‌طلبان آن را پایه‌ریزی کردند.

مردم می‌دانند که همه تلاش دولت در یک مذاکره کش‌دار بی‌نتیجه با آمریکا خلاصه شد.

نه، مردم می‌فهمند. اعتدال همان اصلاحات است اصلاح‌طلبان مجلس و اعتدالیون دولتی به راستی چه کار بزرگی برای مردم ایران کرده‌اند؟
 

ناصری: اصلاح‌طلبان حرف‌های روحانی را جدی نمی‌گیرند

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تصریح کرد حتی این طیف نیز حرف‌های (رادیکال) روحانی را جدی نمی‌گیرند.

عبدالله ناصری در گفت‌وگو با آرمان اظهار داشت: امیدوارم تحولی در فکر و رفتار آقای روحانی صورت بگیرد. اما اگر برگردیم به ۵ سال و نیم گذشته، خواهیم دید که تقریباً اکثر کارشناسان و متخصصان حوزه برنامه‌ریزی و اقتصاد، نسبت به انتصاب آقای نوبخت به ریاست سازمان برنامه و بودجه به روحانی انتقاد داشتند؛ از مسعود نیلی تا دیگران. اما این جمله آقای روحانی معروف شد و واقعیت هم چنین است که ایشان گفتند «نوبخت یعنی من و هرچه بگوید عمل خواهم کرد»، همین نکته در حلقه اول دور روحانی؛ آقایان واعظی، آشنا، نهاوندیان و احتمالاً حسین فریدون خوب می‌دانند که آقای روحانی چه چارچوب‌های مشاوره‌ای را می‌پذیرد و عمل می‌کند و روحانی هم مایل است با این حلقه کار کند زیرا آنطور که او می‌خواهد مشاوره می‌دهند. بنابراین خیلی امیدوار نیستم کسی که طی این ۵ سال و اندی توصیه‌های زیادی از سوی افراد مختلفی به او شد که در انتصاب‌ها و چنین نیروهای اصلی دولت دقت کند، اما فکر نمی‌کنم در ۳ سال آینده اتفاق خاصی در این زمینه روی دهد.

وی با بیان اینکه جامعه حرف آقای روحانی را جدی نمی‌گیرد، گفت: آقای روحانی از ابتدا نتوانست برنامه مشخصی را برای کار در دولت ترسیم کند، به نظرم در ادامه هم نتواند و شاید این انتظار از ایشان بی‌مورد باشد. همیشه گفته‌ایم و بر این باوریم که بی‌اعتمادی که وجود دارد. بحث آقای روحانی درباره فیلترینگ و مشکلات آن را به نظر باید از سوی اپوزیسیون شنیده شود تا رئیس‌جمهوری. این حرف‌ها مانند تمجید آقای احمدی‌نژاد از اندیشه‌های مرحوم بازرگان است! زیرا واقعاً کسی این مواضع را جدی نمی‌گیرد.
 

ایران

دام تندروهای آمریکا برای ایران

خبر اول اینکه، رسانه عربی «الجزیره» در تحلیلی به تلاش اطرافیان ترامپ برای وارد کردن ایران به یک فاز درگیری نظامی اشاره کرده و نوشته است: «سیاست دولت امریکا در قبال ایران، اکنون زیر نظر مخالفان تندرو در این کشور مانند بولتون و پمپئو است که هر دو پیشتر خواهان تغییر نظام ایران شده بودند.» بر اساس این گزارش حتی اگر ترامپ خواهان ورود به درگیری‌های نظامی بیشتری در خاورمیانه نباشد، پمپئو و بولتون امریکا را به آن سمت سوق می‌دهند.
این نوشته می‌افزاید: «پمپئو از حالا مدعی است که اگر سایر کشورها به جبهه امریکا علیه ایران نپیوندند، درگیری نظامی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.» طبق نتیجه گیری «الجزیره»، اگر پمپئو و بولتون موفق شوند ایران را به خروج از برجام وادار کنند، امریکا مسیر مشابهی با جنگ علیه عراق در پیش خواهد گرفت و اگر موفق شوند، تهران به دام تقابل نظامی کشیده می‌شود.

سخنان ضد ایرانی رئیس رژیم اسرائیل

خبر دیگر اینکه، «ریوون ریولین» رئیس رژیم اسرائیل در جلسه افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس سالانه مؤسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل (INSS)، گسترش تنازع و پیچیدگی دو ویژگی اصلی در عرصه امنیت و سیاست در سال گذشته و در آینده نزدیک برای این کشور دانست.

به گزارش انتخاب، وی با اشاره به نفوذ ایران در منطقه گفت: افرادی هستند که فکر می‌کنند، برنامه‌های منطقه‌ای ایران متوقف شده یا توسط اقدامات اسرائیل تغییر یافته است. کسانی هستند که شاهد تشدید وضعیت در سطح منازعه هستند و در هر صورت ایران - به اعتقاد من - به سیاست اسرائیل در شمال، هم در سوریه و هم در لبنان پاسخ‌هایی بیشتر قهری خواهد داد. چالش ایران مربوط به مرزهای شمالی ما نیست بلکه در زمینه دیپلماسی بین‌المللی است.» وی با متهم سازی ایران به تروریسم ادعا کرد که در زمینه آزمایش‌های موشکی اروپایی‌ها به مواضع اسرائیل نزدیک می‌شوند.

ادعای آژانس امنیت دیجیتال اروپا علیه ایران

دست آخر اینکه، «آژانس امنیت دیجیتال اتحادیه اروپا» در گزارشی مدعی شده است که همزمان با سرد شدن رابطه میان ایران و قدرت‌های غربی، فعالیت‌ها و حملات سایبری ایران نیز افزایش خواهد یافت.

به گزارش تابناک، در این گزارش، هکرهای ایرانی عامل حملات سایبری و آنلاین معرفی شده‌اند و گفته که با افزایش تحریم‌ها، میزان حملات سایبری ایران نیز افزایش پیدا خواهد کرد. گزارش مذکور همچنین علاوه بر ایران، دو کشور روسیه و چین را خطرهای عمده برای انجام حملات سایبری معرفی نموده است. پیش از انتشار این گزارش و در ماه‌های گذشته نیز برخی شرکت‌های امریکایی مدعی انجام حملات سایبری توسط هکرهای ایرانی شده بودند؛ هرچند ایران همواره این اتهامات را رد می‌کند. این اتهامات به صورت مشابه از سوی برخی نهادهای صهیونیستی نیز همواره تکرار می‌شود.

خراسان

هشدار صریح به مدیران دولتی درباره واگذاری املاک

یک نهاد نظارتی با ارسال نامه ای برای تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، به آنها متذکر شده با توجه به اینکه رعایت نکردن تشریفات قانونی از جمله فصل پنجم قانون محاسبات عمومی در خصوص فروش و انتقال املاک دولتی توسط دستگاه ها از مصادیق تصرف در اموال دولتی محسوب شده و مراتب توسط مراجع قضایی پیگیری خواهد شد، مدیران مربوط باید ضمن خودداری از استناد به دستورالعمل های داخلی خود در اجرای چنین اقداماتی، تایید درخواست ها را منوط به تایید هیئت دولت کنند مگر آنکه استثنائاتی با تصویب کابینه یا با حکم قوانین خاص، در این خصوص مقرر شده باشد.

فروش ۳ ملک دولتی برای تعمیر یک ساختمان اداری

گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری حاکی از آن است که با توجه به قدمت طولانی برخی ساختمان های مهم اداری در تعدادی از شهرهای کشور، لزوم تعمیرات اساسی در آنها به صورت ویژه احساس می شود اما هزینه های این موضوع نیز قابل توجه و بعضاً خارج از بودجه جاری آن دستگاه است به گونه ای که در یک مورد، برای تامین هزینه تعمیرات ساختمان اداری در یک استان، درخواست صدور مجوز فروش سه ملک دولتی توسط مسئولان داده شده است.

آرمان

تذکر ۷۳ نفر از نمایندگان به روحانی

شنیده شد که تعداد ۷۳ نفر از نمایندگان در تذکری به رئیس جمهور خواستار جلوگیری سریع از تعطیلی شرکت‌های قطعه‌ساز شدند. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۹ بهمن ۹۷) توسط اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است: عزیز اکبریان نماینده مردم کرج به اتفاق ۷۲ نفر دیگر از نمایندگان در تذکری
به رئیس‌جمهور خواستار جلوگیری سریع از تعطیلی شرکت‌های قطعه‌ساز شدند.

انفجار در بلوار بعثت زاهدان

شنیده شد که فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان درباره جزئیات انفجار دو شیء دست‌ساز در زاهدان گفت: ساعت ۲۰:۳۰ دیشب صدای انفجار در بلوار بعثت زاهدان شنیده شد. سردار محمد قنبری افزود: با حضور و بررسی عوامل انتظامی مشخص شد این صدا بر اثر پرتاب یک شیء انفجاری دست‌ساز بوده که در همین رابطه تیم چک و خنثی به محل اعزام و با بررسی محل یک بسته مشکوک دیگر در همان محدوده کشف کردند. وی تصریح کرد: عوامل انتظامی بلافاصله نسبت به تخلیه محل اقدام کردند که قبل از خنثی کردن، شیء دوم نیز منفجر و سه تن از عوامل انتظامی به صورت سطحی مصدوم شدند که وضعیت عمومی آنها رضایت‌بخش است. قنبری از تلاش پلیس برای شناسایی و دستگیری عاملان پرتاب این شیء دست‌ساز خبر داد.

بازداشت مسئول توزیع گوشت یک فروشگاه

شنیده شد که سومین گشت کمیته مقابله با گران‌فروشی کالاهای اساسی دادستانی تهران عصر دیروز با حضور قاضی ذبیح‌زاده و قاضی قطبی به عنوان نمایندگان دادستانی و با حضور شهرآبادی نماینده تعزیرات حکومتی استان تهران برگزار شد. کمیته مقابله با گرانفروشی کالاهای اساسی دادستانی تهران در بازرسی‌های خود، در شعب یکی از فروشگاه‌های معروف زنجیره‌ای که گوشت‌های تنظیم بازار را عرصه می‌کنند، حضور یافتند، اما با یخچال‌های خالی از گوشت مواجه شدند. اعضای این کمیته در بازدید از سردخانه فروشگاه مزبور متوجه شدند مسئول بخش توزیع گوشت فروشگاه، گوشت‌ها را به جای عرضه به مردم در سردخانه دپو کرده و روی بسته‌های آن نام خودش را نوشته است که قاضی ذبیح‌زاده در همان جا دستور بازداشت مسئول متخلف را صادر کرد.

گزینه‌های جایگزینی کی‌روش!

شنیده شد که مدیر روابط عمومی وزارت ورزش در توئیتی از مذاکره با مربیانی مثل زیدان، مورینیو و کلینزمن برای جانشینی کی‌روش خبر داده است. او نوشته است: «باشکوه‌تر طلوع می‌کنیم! بزرگان مربیگری فوتبال جهان در صف مذاکره برای فوتبال ایران. زیدان. کلینزمن. مورینیو.» فدراسیون فوتبال تاکنون درباره سرنوشت کی‌روش و سرمربی آینده تیم ملی اظهارنظری نکرده است و معلوم نیست این مقام دولتی چه سمت و نقشی در فوتبال دارد که از جانشینان کی روش حرف می زند. این گزینه‌ها در حالی مطرح شده‌اند که مورینیو و زیدان سابقه مربیگری در تیم‌های ملی را ندارند و کلینزمن هم زمانی که سرمربی تیم ملی آمریکا بود از کار برکنار شد. کارلوس کی‌روش عصر امروز همراه تیم ملی وارد تهران شد.

حادثه بندرامام تروریستی بود؟

شنیده شد که فرمانده انتظامی شهرستان رامشیر درباره حادثه تروریستی بندرامام و شهادت سرباز وظیفه محمدرضا رفیعی‌نسب و شهید ستوان یکم اله‌نظر صفری گفت: درپی حمله تروریستی و ناجوانمردانه دو تن از نظامیان وظیفه شناس شهرستان رامشیر به درجه رفیع شهادت رسیدند. وی افزود: مطمئن باشید که نیروی انتظامی از اهداف خود دست نمی‌کشند و در راه امنیت و اعتلای آرامش مردم تا آخرین قطره خون پرسنل خود، از مردم دفاع می‌کند. سرهنگ هدایت شهبازی تصریح کرد: طبق گزارشات رسیده به سرنخ‌هایی خوبی دست یافته‌ایم و عوامل حادثه تروریستی بندرامام با تلاش همکارانمان دستگیر می شوند. شهبازی با اشاره به اینکه مردم استان خوزستان در برقراری امنیت سهیم باشند، اظهارکرد: از مردم شریف استان خوزستان تقاضا داریم هرگونه ناامنی را به پلیس گزارش و در راستای ارتقا امنیت شهروندان سهیم باشند.

قرارداد ۲۰۰ هزار تومانی در کشتی بانوان!

شنیده شد که بیش از یک سال است که کشتی کلاسیک بانوان توسط فدراسیون کشتی ایران ابداع و راه اندازی شده و مورد توجه بانوان علاقه مند به این رشته قرار گرفته است. هر چند در این مدت برنامه‌هایی برای دختران کشتی گیر در نظر گرفته شد، اما قراردادهای مالی در این رشته وضعیت جالبی ندارد. برخی ورزشکاران هیچ قرارداد مالی ندارند و تنها برای اینکه در جریان مسابقات باشند با تیم‌ها همکاری می‌کنند و معدود دخترانی هم که قرارداد مالی دارند، به مبلغی پایین رضایت می‌دهند که گاهی در حد خرید یک دست لباس مسابقه هم نیست. وضعیت قراردادهای مالی کشتی‌گیران دختر به حدی اسفبار است که به عنوان مثال زهرا یزدانی، یکی از چهره‌های شاخص کشتی بانوان تنها با رقمی در حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان اقدام به بستن قرارداد کرده است! با این وجود حتی بسیاری از آنها رقم قرارداد خود را دریافت نکردند.

توقیف ۵۰ کیلو سکه پهلوی در مرز بازرگان

شنیده شد که ماموران گمرک بازرگان با هوشیاری پس از مشکوک شدن به یک مسافر و چمدان همراه وی، و پس از کنترل آن توسط ایکس ری چمدانی، به بازرسی چمدان اقدام کرده و موفق شدند ۴۹ کیلو و ۵۰۰ گرم سکه، شمایل و آویزهایی با نشان شیر و خورشید کشف کنند. بر اساس این گزارش برخی از این سکه و شمایل‌ها مشکوک به نقره ارزیابی شده است. این مسافرتمامی سکه‌ها را دریک چمدان جاسازی کرده بود. گمرک بازرگان یکی از پرترددترین و مهم‌ترین گمرکات کشوراست. این گمرک مجهز به دو دستگاه ایکس ری کامیونی و یک دستگاه ایکس ری چمدانی است و در کشفیات قاچاق یکی از گمرکات صدرنشین است. کشفیات قاچاق از سوی گمرک ایران، این سازمان را در صدر گمرکات موفق جهان قرار داده و توانسته در دو سال پی در پی مقام اول را در کشفیات قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم کشف قاچاق کالا را در جهان از آن خود کند.

دستگیری عامل توهین به چهره تلویزیونی

شنیده شد که چندی قبل یکی از هنرمندان و چهره‌های تلویزیونی با ارائه دستور قضائی به پلیس مدعی شد که در یکی از کانال‌های محلی پرطرفدار با انتشار مطالبی در قالب متن و تصاویر مورد تمسخر قرار گرفته و موجب هتک حیثیت او شده است. بررسی‌ها نشان داد که گردانندگان این کانال تلگرامی با قراردادن مطالبی طنزآمیز اقدام به توهین و هتک حیثیت این هنرمند کرده بودند. سرهنگ علی جمالی رئیس پلیس فتای استان ایلام گفت: با توجه به تعداد اعضای این کانال و انتشار سریع این مطالب موضوع برای رسیدگی به این پرونده بسرعت در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت و در کمترین زمان ممکن مدیر کانال با هماهنگی مقام قضایی شناسایی و به این پلیس احضار شد.متهم در تحقیقات خود هرگونه خصومت و مشکلات شخصی را رد کرد و انگیزه خود را از این کار جذب مخاطبان و افزایش اعضای کانال عنوان کرد، که پس از تکمیل پرونده متهم برا ی سیر مراحل قانونی به مقامات قضایی معرفی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس