کد خبر 931355
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱
نشست خبری رزمایش اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش

فرمانده نیروی زمینی ارتش از آغاز رزمایش بزرگ این نیرو با نام «اقتدار ۹۷» از فردا خبر داد.

به گزارش مشرق، به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش، از فردا (جمعه) به مدت ۲ روز در گستره وسیعی از منطقه اصفهان برگزار می‌شود.

امیر حیدری افزود: در این رزمایش، ۱۲ هزار نیروی هجومی جهت اجرای تاکتیک‌های نوین آفندی متناسب با تغییرات ساختاری نزاجا حضور خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: در رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش، دو تغییر رویکرد بزرگ «تحرک و تهاجم» که مدتی است در حوزه ساختاری و تاکتیکی نیروی زمینی محقق شده، را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در خصوص تغییرات ساختاری این نیرو گفت: نیروی زمینی براساس رویکرد تهاجمی اتخاذ شده از یگان‌های قدیمی و سنتی خود عبور کرده و مبتنی بر امر فرمانده معظم کل قوا ساختار جدیدی در یگان‌های خود به وجود آورده است.

بیشتر بخوانیم:

نشست خبری رزمایش نیروی زمینی ارتش

امیر حیدری ادامه داد: امروز تیپ‌های ما به یگان‌های واکنش سریع، نیروی مخصوص، نیروهای واکنش سریع ویژه، تیپ‌های متحرک هجومی و تیپ‌های متحرک زرهی، تغییر هویت داده اند و توانسته ایم با این تغییرات ساختاری و تاکتیکی یک نیروی زمینی که از قدرت تحرک و تهاجم بالا برخوردار باشد را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه این تحول ساختاری متناسب با نیازهای عملیاتی ایجاد شده است، افزود: در این رزمایش تمامی مؤلفه‌های مرتبط با این تغییر رویکرد اعم از توانمندی‌های تهاجمی، قابلیت‌های رزمی و قدرت تحرک نیروها مورد ارزیابی عملیاتی قرار خواهد گرفت و در نهایت از سطح توانمندی یگان‌ها رکوردگیری می‌شود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش تصریح کرد: موضوع دوم تغییر در رویکرد تاکتیکی نزاجا است که از طریق فرماندهی معظم کل قوا و سلسله مراتب فرماندهی به ما ابلاغ شده است. در این رویکرد با توجه به تهدیدات احصا شده، از رویکرد پدافندی به تاکتیک آفندی روی آورده ایم. و توان هجومی یگان‌های واکنش سریع و نیروهای مخصوص و تیپ هوابرد را نیز مورد ارزیابی عملیاتی قرار می‌دهیم.

وی در تشریح برآورد عملیاتی متناسب با رویکرد ساختاری جدید نزاجا گفت: از ویژگی‌های این رویکرد مورد استفاده در این رزمایش ارزیابی قدرت نقل و انتقال و ترابری به موقع سریع و پر تحرک نیروی زمینی است؛ که این قدرت در این رزمایش به نمایش گذاشته شد و ما توانستیم از دورترین نقطه به مرکزیت این رزمایش که فاصله‌ای حدود ۱۰۳۰ کیلومتر بود برخی از یگانهای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به منطقه اعزام کنیم. همچنین تمامی یگان‌های سنگین زرهی را به سرعت از فاصله ۷۶۰ کیلومتری وارد منطقه رزمایش نمائیم.

امیر حیدری تاکید کرد: قدرت تحرک بالا و تهاجم بالا دو ویژگی مهم و مورد انتظار فرمانده معظم کل قوا بوده است که امروز با همت مضاعف در سطح نیروی زمینی ایجاد شده و این دو ویژگی در این رزمایش مورد ارزیابی عملیاتی قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص استعداد نیروی انسانی و تجهیزات توپخانه ای به کار گرفته شده در این رزمایش گفت: در رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نزاجا این تعداد ۱۲ هزار نیروی متحرک و تهاجمی شرکت خواهند کرد و ۱۵۷۷ عراده توپ در این رزمایش قدرت‌نمایی آفندی خود را به نمایش خواهند گذاشت.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در خصوص ظرفیت بالگردی بکارگرفته شده در این رزمایش گفت: در این رزمایش موج عظیمی از بالگردهای نیروی زمینی که به قابلیت‌های جدیدی همچون شناسایی و رزم شبانه مجهز شده اند بکارگیری خواهند شد و مأموریت انتقال نیرو و انهدام اهداف را در شب اجرا خواهند کرد.

امیر حیدری گفت: در این رزمایش از انواع تجهیزات تسلیحات بومی که به دست توانمند طراحان و پژوهشگران داخلی تولید شده است استفاده می‌کنیم و با این کار شعار روی پای خود ایستاده ایم، که از منویات مقام معظم رهبری است را به منصه ظهور درآوردیم.

وی تصریح کرد: ویژگی بارز این رزمایش این است که تمامی سلاح‌های مورد نیاز و عملیاتی مورد استفاده تولید شده داخلی و مورد استفاده در چرخه صنعت دفاعی کشور است.

امیر حیدری گفت: بهره گیری از یگان‌های پهپاد و یگان‌های جنگال به طور گسترده از دیگر ویژگی‌های این رزمایش است. همچنین ۲۳ رسته تخصصی مرتبط که در نیروی زمینی ایجاد و به لحاظ عملیاتی در هم تنیده شده در این رزمایش مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه تمامی تاکتیک‌های مورد استفاده در این رزمایش توسط مراکز فرماندهی ارتش و نیروی زمینی ساماندهی، مدیریت و عملیاتی خواهند شد، افزود: از جمله از تاکتیک‌های به کار گرفته شده در این رزمایش تاکتیک عملیات گسترده شناسایی با رزم و همچنین تک هماهنگ شده نیروهای شرکت کننده است.

فرمانده نزاجا با اشاره به نقش آفرینی جنگنده بمب افکن‌های نیروی هوایی ارتش گفت: در این رزمایش عملیات منحصربفرد تازش هوایی را با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش خواهیم داشت.

امیر حیدری گفت: در این رزمایش عملیات هلی برن با استفاده از بالگردهای ترابری شنوک و ۲۱۴ به طور گسترده انجام خواهد شد و پشتیبانی بالگردهای هجومی را نیز خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: پیام این رزمایش برای دوستان نظام مقدس جمهوری اسلامی اینست که آنها بر توانمندی و قابلیتی ارتش و نیروی زمینی به خود ببالند و این توانمندی را بخشی از توان ارتش اسلام تلقی کنند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در پایان گفت: همچین دشمنان پیام اقتدار بی نظیر ارتش و قوای مسلح جمهوری اسلامی را که همواره گوش به فرمان فرمانده معظم کل قوا است را دریافت می‌کنند و می‌دانند که امروز ارتش آماده است تا طومار ننگین هر متجاوزی را که قصد تعدی به کشور عزیزمان را دارد در کمترین زمان ممکن در هم بپیچد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس