۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی به ایران وارد می‌شود

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه خروج دام‌های مولد مشکلاتی برای تامین این گوشت ایجاد کرده است، گفت: ماهانه ۲۰۰ هزار راس و در مجموع ۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی برای تامین نیاز داخلی به کشور وارد می‌شود.

به گزارش مشرق، منصور پوریان، رییس شورای تامین دام کشور اظهار کرد: برای جلوگیری از خروج غیر مجاز دام از کشور امکان ارائه راهکار های عاقلانه وجود دارد و با ممنوعیت کاری از پیش نمیرود، زیرا این پدیده را با زور نمیتوان کنترل کرد.

بیشتر بخوانید:

دام زنده دو نرخی شد

افزایش قیمت گوشت با واردات جبران می‌شود

وی افزود: برای رفع این مشکل و جلوگیری از خروج غیرقانونی دام از کشور باید صادرات این محصول را مانند گذشته به صورت مشروط آزاد کرد و در ازای واردات ۲ کیلوگرم گوشت خالص اجازه صادرات یک کیلوگرم گوشت داده شود تا تعادل بازار داخلی نیز به هم نخورد.

خروج دام‌های مولد از کشور به صورت قاچاق

رییس شورای تامین دام با بیان اینکه اگر صادرات آزاد شود خروج غیر قانونی دام از بین میرود، گفت: کشورهایی نیز که از ایران دام وارد می کنند به دنبال واردات قانونی هستند تا ضوابط بهداشتی لازم بهداشتی لازم رعایت شده باشد.

وی تصریح کرد: قاچاق دام ایران به دیگر کشورها مشکلاتی برای وارد کنندگان دام زنده از ایجاد کرده است. در حال حاضر دام سبک و سنگین ایران به عراق و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت غیرقانونی انتقال می یابد.عمده دام سبک به کشورهای حاشیه خلیج فارس و گوساله را به عراق می برد.

پوریان گفت: در کنار دامهای نر، دام های مولد و ماده را نیز به صورت قاچاق از کشور خارج میکنند که ادامه این روند مشکلاتی را برای تولید در سال آینده ایجاد خواهد کرد.

رییس شورای تامین دام کشور ادامه داد: در صورتی که صادرات به صورت قانونی باشد، خروج دام از کشور نیز کنترل می شود و مشکلی برای تامین نیاز داخلی وجود نخواهد داشت.

۶۰۰ هزار راس دام زنده از رومانی به ایران وارد می‌شود

وی تصریح کرد: در حال حاضر انواع محصولات دامی شامل گوشت گرم و منجمد گوسفندی، گوشت گرم و منجمد گوساله و جدیداً دام زنده به کشور وارد می شود.

پوریان گفت: قرار شده است که دام زنده از رومانی به کشورمان وارد و در کشتارگاههای داخلی ذبح شود که این امر نیاز به آلایش را نیز در داخل تامین میکند.

رییس شورای تامین دام کشور، گفت: قرار است در مجموع ۶۰۰ هزار راس دام زنده و به طور ماهانه ۲۰۰ هزار راس به کشور وارد شود.

وی درباره اینکه دام زنده به چه صورت از کشور خارج می شود گفت: به دلیل وسعت مرزهای کشور دام زنده در گله های خود از مرزهای آبی و خشکلی مشترک با دیگر کشورها خارج میشود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  12 2
  فقط مراقب باشید توی فرودگاه تلف نشن
  • قمی IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   1 0
   نکته عجیب و خطرناک! رییس شورای تامین دام کشور: خروج دام‌های مولد( قاچاق گوسفند و گاو ماده به کشورهای همسایه و شیخ نشین) مشکلاتی برای تامین این گوشت ایجاد کرده است!!؟ به همین راحتی؟؟؟!! آیا بوی خیانت برای نابودی زیرساخت دامداری کشور به نفع مافیای واردات دام و گوشت استشمام نمیشود؟؟؟ کاری که در مقطعی از تاریخ ایران بر سر تولید گندم آوردند و ما از آن زمان واردکننده گندم و علوفه شدیم. رسانه های مردمی پیگیری کنند.
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  3 2
  حتما این دامها تغییر ژنتیکی شده اند تا نسل بره ایرانی هم منقرض کنند ننگ بر این مسوول
  • DE ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   0 1
   مگه یوزپلنگِ !!؟ چی چی میبافی به هم برا خودت!
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  1 0
  بدید برخی مشاوران مقامات دولتی بچرونن از بیکاری درآن.
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  2 0
  خب نزارید خارج کنن تا خاید وارد کنید .مسوولین بی عرضه بلای جان ملت
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  1 0
  نفت دادیم گوسفند گرفتیم!
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  3 0
  با دلار 4200 قراره وارد کنن دیگه؟ خب به ازای هر 4200 تومن گوشت یک دلار بدید به فروشنده ایراتیه تا نره بفروشه به کسیکه دام را اونور مرز میفروشه دلار میاره!!! همه مشکل قاچاق دام از اینجا شروع شد که یک دلار را میشه 10000 تومن تو تهران فروخت!!!
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  0 0
  خب این کشورهای مقصد صادراتی ایران,نمیتوانند از کشورهای دیگه وارد کنند؛چرا از ایران وارد میکنند؟واقعا نزدیکی صادرکننده هست!
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  1 0
  اینقدربی مسولیتی دراین دولتمردان واقعا نوبره.....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس