نادر طالب زاده

دستگیری مرضیه هاشمی، از طرح و پلن جدید جان بولتن است. با این رفتار امنیتی و اقدامات دیگری که شاید مردم اطلاع نداشته باشند، جان بولتون به دنبال رودرویی با ایران است.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی‌وی، در سفر اخیر خود به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و به‌صورت ویژه و تحت‌الحفظ به واشنگتن منتقل شده است و در شرایط نامناسبی به‌سر می‌برد. ملانی فرانکلین، مجری آمریکایی‌الاصل این شبکه که پس از گرویدن به دین مبین اسلام نام «مرضیه هاشمی» را برای خود برگزیده است، توسط مأموران در واشنگتن دی‌سی بازداشت شده و تاکنون هیچ اتهامی به‌صورت رسمی علیه وی مطرح نشده است. این روزنامه‌نگار و مجری متولد آمریکا، برای دیدار با برادر بیمار و فرزندان و بستگان خود به آمریکا سفر کرده بود که روز یکشنبه در فرودگاه بین‌المللی سنت‌لوئیس لامبرت بازداشت و سپس توسط مأموران اف. بی. آی. به مرکز بازجویی منتقل شده است. بستگان وی طی ۴۸ ساعت گذشته نیز نتوانسته‌اند اطلاعاتی دقیق از دلایل قطعی بازداشتش کسب کنند. هاشمی در گفت‌وگویی کوتاه با اعضای خانواده خود از بدرفتاری با او در بازداشتگاه خبر داده است. وی گفته که مأموران آمریکایی به وی اهانت کرده و به‌اجبار حجاب را از سرش برداشته، دست و پاهای او را با زنجیر بسته و با وی همانند یک مجرم رفتار کرده‌اند. مرضیه هاشمی در طول فعالیت‌های خبری و رسانه‌ای سال‌ها همکاری نزدیکی با نادر طالب‌زاده داشته است به همین بهانه با ایشان گفت‌وگویی کوتاه داشتیم.

بیشتر بخوانید:

از مهناز تا ترانه؛ مدعیان حقوق زنان کجا هستند؟

واکنش رئیس رسانه ملی به بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی

آیا مرضیه هاشمی هم مانند دیپلمات اسیر ایرانی رها می‌شود؟

*جناب طالب‌زاده این یکی از عجیب‌ترین و ضد حقوق‌بشری‌ترین کارهایی است که مقامات امنیتی و دولتی آمریکا درباره یک خبرنگار انجام داده‌اند. برخورد ایشان دقیقاً تصوری از برخورد با جاسوس‌های شوروی را در ذهن متبادر می‌کند. کما اینکه ایشان فقط یک بانوی خبرنگار هستند.

خانم مرضیه هاشمی از چند روز پیش دستگیر شدند اما از امروز صبح شبکه پرس‌تی‌وی خبر را اعلام کرد و وضعیتشان مشخص نیست و به ایشان اتهامی هم نزدند ولی تصویر بزرگ‌تر صحنه‌گردانی ماجرا در مسیر همان تهدیداتی است که آمریکایی‌ها آغاز کرده و بی‌ارتباط به سفر بولتون و آقای پمپئو به منطقه خاورمیانه نیست. البته این مسئله یکی از روش‌های تحریکی است. آمریکایی‌ها می‌دانند خانم هاشمی چه کسی هست، کارشان چیست و در انگیزه‌هایش انسان مستقری است لذا این دستگیری در راستای تحریک صورت پذیرفته است و جالب است که دادگاه ایشان جمعه برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

آزادی به سبک آمریکایی

فیلم / شیوه برخورد آمریکایی‌ها با مجری زن!

*شما چه تحلیل و تفسیری از خدمات ایشان دارید؛ آیا واقعاً خانم هاشمی مهره بسیار مهمی برای آمریکایی‌ها هستند که با این شکل ضد انسانی ایشان را دستگیر و به زندان منتقل می‌کنند؟

آنچه بنده می‌توانم مطرح کنم این است که ایشان از معدود خبرنگارانی در پرس تی‌وی بودند که به اهداف جمهوری اسلامی اعتقاد راسخی داشتند. در بین تمام خبرنگاران ایشان معتقدتر و مومن‌تر بودند. کما اینکه دائم برای گروه‌های خواهران در دانشگاه‌ها در ایران سخنانی دارند، اخیراً یک برنامه در شبکه دوم سیما یک برنامه داشتند که خیلی مورد توجه قرار گرفت.

*برنامه اقیانوس آرام؟

بله، این برنامه در داخل کشور از معدود برنامه‌های پر مخاطب داخل بود.

*تصور می‌کنید کدام شاخصه و کدام بخش از فعالیت‌های ایشان سبب شد که آمریکایی درباره ایشان به این سطح از حساسیت برسند؟

ایشان یک فعال فرهنگی نخست داخل ایران و بعد در جهان هستند. خیلی از مهمانانی که ایشان در پرس‌تی‌وی دعوت می‌کردند از رجال روشنفکر و معروف آمریکا هستند که همین الان که با شما صحبت می‌کنم، چند نفر از آن‌ها، با پرس تی‌وی خیلی سریع مصاحبه کردند و به این اتفاق واکنش نشان دادند. افرادی که در غرب آمریکا بودند که به ساعت ما در روز هماهنگ بود، صبح با شبکه پرس‌تی تماس‌های مکرری گرفتند. نخستین کسی که تماس گرفت سروان گات بنت و دیگرانی از جاهای مختلف دنیا بودند و امشب که به وقت در واشنگتن صبح خواهد شد، موج بزرگتری از واکنش‌ها را خواهیم داشت و ساکنان شرق آمریکا که اغلب مهمان برنامه‌های ایشان بودند، نسبت به این اتفاق ضد بشری حتماً واکنش نشان خواهند. تا الان تماس‌های فراوانی داشتیم.

*تصور می‌کنید فعالان حقوق بشری در آمریکا در دامنه بزرگ‌تری واکنش نشان بدهند؟

قطعاً، همایش‌ها و کنفرانس‌های بزرگی برگزار خواهد شد و از هفت صبح امروز که خبر دستگیری ایشان از پرس‌تی‌وی پخش شد، واکنش‌های وسیع و گسترده توییتری آغاز شده است. منظور من داخل ایران نیست. در خارج از کشور، افراد سرشناسی نسبت به دستگیری ایشان واکنش نشان داده‌اند. فرق ایشان با دیگران این است که جامعه روشنفکر و مستقل آمریکا ایشان را به خوبی می‌شناسند. ایشان مهمانان سرشناس و بسیار بزرگی را به برنامه‌های مختلف پرس‌تی دعوت کردند. خودشان همیشه می‌گفتند که آمریکا افسارگسیخته‌تر از گذشته عمل خواهد کرد به خصوص در شرایط که این افسارگسیختگی را در نحوه دستگیری و برخورد امنیتی - قضائی با ایشان می‌بینیم.

*آیا ایشان فعالیت‌های دیگری هم داشته‌اند که آمریکایی‌ها بتواند برای ایشان اتهامات واهی و جعلی درست کنند.

دقیقاً نکته مهم همین قسمت است که ایشان فقط خبرنگار بوده‌اند و کار غیر از رسانه نکرده‌اند و کارنامه بسیار روشن و واضح و بدون استتار داشته‌اند.

*شاید ضرورت نداشته باشد، اما برای اینکه با سابقه این بانوی مجاهد عرصه جنگ نرم بیشتر آشنا بشویم بفرمائید ایشان به واسطه چه کسی مسلمان و با انقلاب آشنا شدند؟

ایشان قبل از انقلاب در دانشگاه اوهایو بودند، همسرشان ایرانی بودند، ازدواج می‌کنند و بواسطه همسرشان مسلمان می‌شوند و اعتقادات انقلابی پیدا می‌کنند و نقش اصلی را همسرشان داشتند. ایشان از دهه شصت در شبکه سحر مشغول به کار شدند، تا زمانیکه پرس‌تی‌وی آغاز به فعالیت می‌کند و به این شبکه آمدند.

*به نظر شما این نقشه راه جدید برای دستگیری فعالان رسانه‌ای، برای گسترش رعب و وحشت، توسط کدام نهاد و افراد طراحی شده است؟

به نظرم دستگیری مرضیه هاشمی، از طرح و پلن جدید جان بولتن است. با این رفتار امنیتی و اقدامات دیگری که شاید مردم اطلاع نداشته باشند، جان بولتون به دنبال رودرویی با ایران است. چند وقت قبل دو خمپاره به منطقه سبز بغداد اصابت کرد و بلافاصله بولتن گفت این مسئله را بهانه کنید برای جنگ علیه ایران. مسئولان پنتاگون ایشان را منصرف کردند و به او گفتند این کار احمقانه است و با دو تا خمپاره‌ای که معلوم نیست چه کسی یا کسانی آنرا پرتاپ کرده‌اند، توی منطقه‌ای که کسی حضور نداشته و پارکینگ بوده و خساراتی هم نداشته و می‌توان به سادگی از روی آن گذشت. بولتن به دنبال بهانه برای دعواست و تصور من این است که طرح دستگیری خبرنگاران ایرانی هم کار ایشان است که یک بهانه‌ای برای رودرویی فراهم شود.

*اگر این اتفاق برای سایر خبرنگاران ما رخ دهد آنوقت باید چه کار کرد؟

مردم باید آگاه باشند کسانی که در حوزه جنگ نرم هستند، کاملاً در خطرند. حتی موقعی که از کشور خارج می‌شوند در معرض همه جور تهدیدی هستند. البته قبلاً هم قصد داشتند که به ایشان صدمه بزنند و در فرودگاهی در آمریکا برخوردی با ایشان صورت پذیرفته بود و ایشان را مجبور کرده بودند خوراکی و آب مصرف کنند و چون به ایشان هشدار داده بودیم اگر خوراکی و آب آشامیدنی به شما دادند مصرف نکنید، که این مسئله حاد برای ایشان اتفاق افتاد و ایشان را داشتند وادار می‌کردند که به زور خوراکی بخورند و می‌خواستند به ایشان صدمه بزنند که موفق نشدند و راه دیگری را برای مهار ایشان انتخاب کردند.

*اطلاع رسانی شبکه پرس‌تی‌وی و سایر رسانه‌ها درباره این دستگیری را تاکنون چطور ارزیابی می‌کنید؟

از امروز هفت صبح شروع شده و در دایره وسیعی ادامه خواهد داشت. با توجه به کارهای قبلی خانم هاشمی از جمله مستندها و برنامه های دیگر، فضای مجازی به خوبی می‌تواند روی این موضوعات کار کند و این فشار رسانه‌ای را ادامه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  85 18
  خانم مرضیه هاشمی مظهر یک خانم مسلمان تحصیلکرده فعال در مسائل اجتماعیست. مسلما دشمنان اسلام وجود چنین الگویی از زن مسلمان را بر نمی تابند.
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   16 1
   در این ایشان فعال هستند شکی نیست. اما شبیه ایشان هزاران بلکه میلیون زن دیگر وجود دارد.
  • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
   0 0
   مدیر مسئول دولت بهار خیلی وقت است در بازداشت موقت است.
  • AU ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
   4 1
   آقای فراخان سخنرانی کنند موثر خواهد بود.
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  28 76
  شما برو آمریکا آزادش کن...
  • محمد IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
   39 9
   شما خفه شی بهتره
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  67 19
  جناب اقای تاجزاده وجود خانم مرضیه هاشمی بانوی مسلمان امریکایی تبار در زندان امریکا با شرایط " کاملا انسانی و دموکراتیک!!!!!! " واقعا بیانگر شرایط مطلوب !!! و " بدون دیوار" زندانهای امریکا است که شما فرمودید. چقدر سخنانتان "قابل اعتماد" و فهیمانه است! برایتان متاسفم.
  • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
   29 6
   حالم از هرچی اصلاحاتچی بهم میخوره...
 • FR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  56 7
  غربی ها بدنبال تلافی و خالی کردن عقده ها بخاطر نازنین زاغری هستند.
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
   14 3
   احسن به شما عزیز بزرگوار و فهمیده . خداوند شما را حفظ فرمایند انشاالله
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  23 11
  مرضیه هاشمی داریم فائزه هاشمی هم داریم اوایرانی نیست اماانقلابی است امااین ایرانی غیرانقلابی است . آقای روحانی چرابیانیه نمیدهید آیاشماهم نژادپرست هستیدیاسودی برای دولتتان ندارد میتوانید امانمیخواهید ؟!
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  10 1
  مطمین باشید داداش ظریف یه کاری میکنه با این توانمندی که از آقای ظریف تو برجام و توافقات چندده گانه و قرارداد های نفتی ... شکی نمیذاره!!!!!!!!....انشالله سلامت برمیگردن
 • AE ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  18 12
  سلام .خداقوت .خانم هاشمی بدلیل حجاب ودیانتش دستگیر شده .اونوقت بدحجابها ..‌.برند خیابانها را متراژ کنند .مرگ بر بدحجاب .
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   10 4
   خدا یا شفات بده یا ....
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   10 1
   به دلیل داشتن حجاب؟!!! برادر یا خواهر اگر چیزی را که بلد نیستی ننویسی کسی به تو ایراد نمی گیرد. دو تا نماینده کنگره امریکا با حجاب هستند. هزاران مسلمان باحجاب در امریکا رفت و آمد می کنند و زندگی..
  • IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   0 0
   جملات اول رو کار ندارم. ولی جمله آخرت اشتباهه. خود حضرت آقا میگه بد حجاب ها کسانی هستند مثل ما فقط اونا مشکلشون ظاهریه ولی ما باطنی. همه باید خودمون رو اصلاح کنیم. شعاری که دادی خیلی خیلی اشتباهه
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  6 3
  نه پ انتظار داری آدم های خنثی و ماست رو بگیرن آزار بدن!
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  15 10
  بولتون یه حرومزاده واقعی ایه
 • جواد IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  14 4
  خدایا بشریت را از شر حقوق بشر آمریکایی نجات بده.راستی از فعال حقوق بشر(شیرین عبادی) و سایر برندگان صلح(!) نوبل چه خبر؟
  • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   6 5
   شیرین خانم دنبال فرهاد آمریکائییه
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
  27 10
  خود نادر طالب زاده هم در عراق ترور بیولوژیک شد و بیماره مثل فرج الله سلحشور که می خواست سریال حضرت موسی را بسازد و یکهو سرطان گرفت و فوت کرد مایا ناصر و سرنا شیم 2 خبرنگار پرس تی وی که اولی در دمشق ترور شد دومی در حال تهیه گزارش کمک نظامی دولت ترکیه به تروریست ها توسط میت و ... جبهه آنطرفی هر چه قدر شعارهای قشنگ قشنگ درباره شفافیت درباره آزادی بیان و ... می ده در عمل با جنایات و کثافت کاری ها سعی در حذف حقیقت جویان داره ربطی هم به نازنین زاغری نداره تاریخشون پره از این موارد براشون یک رویه عادیه .
  • ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   4 2
   ان شاءالله که سلامت باشه و دشمنش بمیره
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  5 13
  ایران حق داره نازنین زاغری رو محاکمه و زندانی کنه چون ایرانیه و تبعه انگلیس شده ولی آمریکا حق نداره این مجری رو محاکمه کنه با اینکه آمریکاییه و جای دیگه ایی زندگی میکنه چیزی که عوض داره گله نداره
  • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   5 6
   اون جاسوسی می کرده این فقط خبرنگاره این دو تا خیلی با هم فرق می کنند!
  • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   1 1
   همه خبرنگارا جاسوسن
  • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
   0 0
   کی تشخیص داده جاسوسه خب سیستم قضایی اونها هم اینطور تشخیص داده اگر می خواست بعنوان یک ایرانی با پاسپورت ایرانی به امریکا می رفت .
  • حقگو IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   0 0
   خودشون ادعا ندارند اون جاسوسه و ادعا کردند که بعنوان شاهد مطلع جلب شده بعد خود فروخته های بی ارزش و بی مقدار و ذلیل کشور عزیزمون ایران این زن آزاده را که یک مویش می ارزد به همه دارایی این بی مقدارها جاسوس خطاب میکنند. اوف بر این منش خود فروختگی و اوف بر اسهال طلبی
 • IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  8 0
  یکی به ظریف یه فیلتر شکن برسونه تا الان که ندیدیم فشار توئیتری بیاره به آمریکاییها
 • مردمی IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  14 11
  ما مردم ایران انزجار و اعتراض خود را از دستگیری حبس و شکنجه وحشیانه خانم مرضیه هاشمی خبرنگار انقلابی و اقدام خلاف موازین انسانی و حقوقی دولت شیطانی آمریکا اعلام نموده و خواهان پیگیری مجدانه و انقلابی وزارت امور خارجه ایران در جهت حمایت و آزادی ایشان در اسرع وقت هستیم.
  • AE ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   0 0
   شما از کی سخنگوی مردم ایران شدید؟
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  12 4
  فکر کردید فقط شماها بلدید امریکایی ها دستگیر کنید
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   14 8
   اینجا جاسوسها رو دستگیر میکنن کاری به ملیت ندارن
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  5 6
  زدید ضرباتی، ضربتی هم نوش کنید یا چیزی که عوض داره گله نداره
  • ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   0 0
   همفکرای شما به زن و بچه رحم نکردن چون ایران به داعش رحم نکرده بود خداوند شر شما رو از این کشور تحت هر نوع حکومت اسلامی و کمونیستی حفظ کنه
  • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
   0 0
   اینهم دو کلمه از ننه جاسوس
 • هادی AE ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  0 1
  در قضیه ترور خاشقچی خبرنگار و روزنامه نگار میانه روی نیویورک تایمز که با چراغ سبز رئس جمهور آمریکا انجام گرفت علت آن انتقام سخت از اصحاب رسانه و سرکوب آزادی بیان در داخل و خارج آمریکا بود و این دنیای بد ترسیم شده توسط آنها داد آزادی خواهان و اصحاب قلم و رسانه را در آورده است و این دستگیری در راستای پروژه سرکوب و خفقان اصحاب رسانه می باشد که جلوی حقوق بشر و آزادی خواهی را بگیرند
 • علی مشهدی GB ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
  4 0
  زهرا کاظمی
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
  1 0
  خدا کنه ماجرای خاشقچی هاشمی تکرار نشه , خدا ریشه امریکا را از زمین بکنه
 • صدای حق IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  0 0
  میخوان‌ این خاتم رو با جاسوس نازنین زاغری عوض کنن
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  0 0
  چرا بلند شد رفت آمریکا؟ مثکه خیلی به حقوق بشر آمریکایی اعتماد کرده بود؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس