کد خبر 928232
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
ادامه روند سینوسی قیمت مرغ/ وعده کاهش قیمت عملی نشد

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی گفت: نوسان بازار بستگی به عرضه و تقاضا دارد بنابراین کاهش عرضه از سوی مرغداران سبب نوسانات قیمت مرغ شده است.

به گزارش مشرق، مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی درباره علل نوسانات بازار گوشت مرغ گفت: افزایش قیمت ها از مبدا صورت می گیرد.

وی افزود: گرانی و افزایش قیمت مرغ، به دلیل افزایش قیمت مرغ زنده است.

یوسف خانی گفت: افزایش قیمت نهاده ها علت افزایش قیمت مرغ است.

بیشتر بخوانید:

قیمت مرغ دوباره افزایش یافت

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی در پاسخ به سوالی درباره علل نوسانات قیمت مرغ گفت: بازار را عرضه و تقاضا تعیین می کند.در هفته گذشته عرضه زیاد بود اما از پنج شنبه شاهد کاهش عرضه بودیم و این کاهش موجب افزایش ۸۰۰ تومانی قیمت مرغ شد.

یوسف خانی افزود: به دنبال راه کاری هستیم تا نوسانات بازار را کنترل کنیم.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی گفت: همکاری جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران می تواند روند جوجه ریزی و تولید را کنترل کند تا اینگونه شاهد عرضه زیاد یا کم مرغ در بازار نباشیم.

برومند چهارآیین عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی هم گفت: امروز یکشنبه ۲۳ دی ماه ۹۷ قیمت مرغ در پایتخت حدود ۱۴ هزار تومان تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

او افزود: مصرف ماهیانه گوشت مرغ در کشور حدود ۱۸۰ هزار تن است و روزانه حدود ۵۶۰۰ تا ۵۸۰۰ تن مصرف گوشت مرغ در کشور داریم. گاهی به دلایل مختلف با کمبودهای مقطعی روبرو می شویم که نوسانات در قیمت را می بینیم.

او درباره علل نوسانات قیمت گوشت مرغ گفت: نکته اصلی این است که تولید کننده در کشور خیلی مورد حمایت جدی نیست مخصوصاً کسی که در بخش کشاورزی در حال تولید است. در بخش کشاروزی مخصوصاً صنعت طیور گوشتی ریسک های زیادی مثل بیماری های نوپدید، بازپدید و تلفات وجود دارد که در کشور ما این تلفات معادل ۲ برابر استانداردهای دنیاست. تلفات نیز موجب کمبود مقطعی می شود که افزایش قیمت را در پی دارد.

به گفته وی، یکی از عوامل اصلی بالارفتن قیمت نهاده هاست که ذرت اکنون ۱۲۰ درصد و سویا بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته است که این افزایش قیمت تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت فروش مرغ دارد.

عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: سیاست های دولت در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی درست بوده است ولی به درستی اجرا نشده است. با این ارز وقتی کنجاله های سویا وارد کشور می شود برای سویا ۱۹۰۰ تا ۱,۹۵۰ تومان تمام می شود با اضافه کردن هزینه های حمل و ترخیص سویا ۲۲۰۰ تا ۲,۳۰۰ تومان ولی هرکیلو سویا حدود ۳,۰۰۰ تومان به دست تولید کننده می رسد. ذرت نیز با همین ارز ۸۵۰ تا ۹۰۰ تومان تمام میشود که با هزینه های حمل و نقل ۱,۱۰۰ تومان باید باشد که وقتی به دست تولید کننده می رسد ۱,۷۰۰ تومان می شود. ریزمغذی ها و واکسن ها نیز افزایش یافته است.

او افزود: اکنون قیمت یک کیلومرغ زنده درب واحدهای مرغداری حدود ۹ هزار تومان تا ۹,۲۰۰ تومان است که بعد از تبدیل شدن به لاشه به ۱۳ هزار تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان می رسد.

چهارآیین گفت: کارگروه تنظیم بازار تصمیماتی را ارائه کرده است. تولید کننده باید مورد حمایت جدی قرار گیرد تا استمرار تولید داشته باشد. دلگرمی تولیدکننده زمانی است که نهاده های تولید همیشه در اخیتارش باشد و قیمت ها نیز مناسب باشد. خروج تولید کننده ها از چرخه تولید سبب کاهش عرضه می شود. برخی تولید کننده ها به دلیل سیاست های قیمت دستوری از مدار تولید خارج می شوند و کمبود عرضه سبب می شود قیمت ها با قیمت کارشناسی تفاوت داشته باشد.

او قیمت منطقی فروش گوشت مرغ برای رسیدن به دست مصرف کننده را ۱۳ هزار تومان اعلام کرد.

عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: نهادهای نظارتی مثل سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در تنظیم قیمت نهاده ها نظارت کافی ندارد.

او گفت: مرغ های ۳۵ روزه به طور متوسط روزانه ۱۸۵ گرم غذا می شوند و در فاصله کمتر از ۱۰ روز هر مرغ ۱۸۵۰ گرم نهاده خورده تا یک کیلوگرم گوشت تولید کند بنابراین باید گفت: افزایش قیمت های نهاده ها نیز روزانه است.

محمد علی اسفننایی معاون سازمان تعزیرات حکومتی هم گفت: در برنامه قبلی هم اعلام شد که قیمت تمام شده برای مرغداران و تولید کنندگان ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است ولی امروز مرغداران و تولید کنندگان قیمت را ۱۳ هزار تومان اعلام می کند که این نوسانات باید مورد توجه تولید کننده قرار گیرد پس نباید به همان سرعت قیمت را افزایش دهند و انصاف نیز باید رعایت شود.

او گفت: تمام فاکتورها در تعیین قیمت محصول در سازمان حمایت کارشناسی می شود و در سازمان تعزیرات بررسی می شود و در حال حاضر نیز قیمت همان ۱۰ هزار تومان است و با گرانفروشی ها برخورد می شود.

او گفت: چند روز گذشته قیمت گوشت مرغ تا ۱۲ هزار تومان کاهش یافته بود اما امروز دوباره قیمت به بالای ۱۳ هزار تومان رسیده است. آنچه مبناست و قیمت کارشناسی شده ۹۸۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است ولی تغییر تا سقف ۱۴ هزار تومان قابل قبول نیست و برخورد خواهد شد.

اسفنانی درباره تخلیه بار و مشکلات افزایش قیمت نهاده ها برای مرغداران گفت: دموراج خسارتی است که به هردلیلی متوجه دارنده بار می شود بنابراین نباید خسارت متوجه مصرف کننده شود. اگر قصوری هم اتفاق افتاده نباید جور آن را مصرف کننده بکشد و این توجیه قابل قبولی نیست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمد ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
    4 0
    این مردم بیشتر از اینها حق شونه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس