استقلال

بروز اتفاقات غیرمعمول در باشگاه استقلال طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته، هواداران میلیونی این تیم را درگیر نگرانی‌هایی درباره نتایج آتی این تیم کرده است!

سرویس ورزش مشرق - اوضاع این روزهای استقلال چندان روبراه نیست. اتفاقاتی که در هفته‌های منتهی به شروع دور جدید تمرینات این تیم مشاهده شده، حاوی تنش‌هایی بوده که مسئولان باشگاه و کادر فنی تیم را درگیر مسائل مختلف ساخته و باعث شده یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در پایان نیم فصل تا حد زیادی از محدوده مورد نظر فاصله بگیرد.

پس از استقرار کادر مدیریتی جدید باشگاه استقلال که ۲۷ تیرماه سال جاری، قریب به شش ماه قبل، از وزارت ورزش حکم گرفتند، طی ماه‌های گذشته همواره سعی داشتند با ارتباطاتی که در شهرداری و یا مراکز دیگر دارند اقداماتی در جهت رتق و فتق هر چه بهتر امورات باشگاه استقلال انجام دهند اما آیا در مهمترین مسائل مربوط به آماده سازی و نقل و انتقالات هم موفق عمل کرده اند؟

بیشتر بخوانید:

تکرار اتفاقات ناخوشایند برای شاگردان شفر / استقلال قهرمان فرصت سوزی!

در ادامه به برخی از این موارد پرداخته شده هر چند که احتمال دارد مواردی از این دست هم از قلم افتاده باشد.

۱- عدم موفقیت در تمدید قرارداد مامه بابا تیام و سرور جپاروف در ابتدای راه اولین مورد در این مسیر بود. مدیران جدید در نخستین روزهای پذیرش سمت جدیدشان در استقلال برای مذاکره با این دو بازیکن راهی ترکیه شدند اما نتوانستند نظر دو تن از ستون‌های اصلی موفقیت این تیم در فصل گذشته لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا را جلب کنند. البته چندی بعد، دو بازیکن خارجی گرانقیمت ناکارآمد برای استقلال خریداری شد، که این حیث تصمیمات اتخاذ شده زیر سوال رفت. منتقدان باشگاه سوال می‌کردند اگر قرار بر پرداخت بیش از ۴۰۰ هزار دلار به الحاجی گرو و مارکوس نویمایر بوده چرا کمتر از این ارقام را به مامه تیام و سرور جپاروف پرداخت نکردند تا بمانند!

بیشتر بخوانید:

دو خارجی استقلال به ازای هر دقیقه بازی چند میلیون گرفتند؟ / سود گرو و نویمایر از جدایی!

۲- دومین گاف مدیریتی در این مدت، مربوط به عدم حضور در مسابقه سوپرجام بود! دیداری که تاریخ قطعی برگزاری اش از سوی سازمان لیگ در سیزدهم فروردین ماه سال جاری اعلام شد تا روز ۲۹ تیر در تهران برگزار شود. مدیریت باشگاه وقتی متوجه شد سازمان لیگ تحت هیچ شرایطی با تعویق حتی یک روزه مسابقه موافق نیست با استدلال‌های خاصی تصمیم گرفت در این رقابت شرکت نکند تا مشکلات بعدی و بعدی، پشت سر هم به وجود بیایند. در حال حاضر هم استقلال برای رسیدگی به این پرونده شکایتی هزینه‌ای را به دادگاه CAS فیفا پرداخت کرده و منتظر صدور رأی نهایی است که حتی اگر این پرونده به سود استقلال هم حکم بگیرد، باز هم کلی انرژی و زمان صرف مسابقه‌ای شده که استقلال می توانسته با دو روز بازگشت زودهنگام تر از "اردوی خلوت تیم در ترکیه" با حضور یک سوم بازیکنان به همه این مسائل پایان بدهد.

۳- گاف بعدی ثبت قرارداد دو بازیکن مصدوم در هیأت فوتبال بود. مرتضی آقاخان و میثم تیموری که پس از عقد قرارداد داخلی با استقلال باعث بروز اختلاف بین کادر پزشکی و باشگاه شده بودند در روزهای حضور مدیران جدید در باشگاه راهی هیأت فوتبال شده و قراردادشان را هم ثبت کردند! در حالی که برای کادر پزشکی و مدیریتی باشگاه مسجل شده بود هر دو آنها حداقل آمادگی نیم فصل همراهی با استقلال را نداشتند اما آمدند و لیست تیم را پر کردند!

۴- جذب ستاره‌های ناکارآمدی به نام‌های الحاجی گرو و مارکوس نویمایر نمره بد دیگر باشگاه استقلال در این مدت بوده است. در آن روزها، اصحاب رسانه به محض انتشار اسامی این دو، با استخراج رزومه فوتبالی شان به ویژه در سال‌های منتهی به ۲۰۱۸ مشخص کردند هر دو بازیکن به شدت ضعیف هستند اما در نهایت با قراردادهایی بیش از ۴۰۰ هزار دلاری جذب استقلال شدند!

۵- موضوع دیگری که از خود بازیکنان استقلال هم نقل می‌شد، نبود یک دستیار کاربلد کنار دست شفر پس از قهر و خداحافظی جیری ساناک بود! مربی که بازیکنان استقلال هنوز هم معتقدند او نقش مهمی در موفقیت‌های استقلال در فصل گذشته داشت ولی باشگاه هرگز در نیم فصل اول اقدامی برای پرکردن این خلأ نکرد!

۶- تشکیل کمیته فنی بدون مشورت با پیشکسوتان باشگاه هم موضوعی بود که خیلی از موسپیدان باشگاه به آن ایراد گرفتند. اول به این موضوع که چرا پس از اتمام فصلِ نقل و انتقالات این کمیته تشکیل شد؟ بعد اینکه با چه متر، معیار و کارنامه‌ای اعضای این کمیته انتخاب شدند. اعضایی که بین آنها هیچیک حتی یک قهرمانی در کسوت سرمربیگری در لیگ برتر نداشته‌اند!

۷- درگیر شدن با هادی طباطبایی در یک برنامه تلویزیونی هم از دیگر اتفاقاتی بود که هنوز کسی متوجه دلیل آن نشده است. اتفاقی که برای مدتی انرژی و وقت سرپرست موقت باشگاه را صرف خود کرد و هنوز هم دلیل آن برای طرفداران این باشگاه روشن نشده است!

۸- از دیگر نقاط تاریک باشگاه استقلال ظرف ماه‌های اخیر عدم یارگیری در فصل نقل و انتقالات و یا لااقل تمدید نشدن قرارداد بی قراردادها بود! در حالی که خیلی از تیم‌های مدعی و غیر مدعی لیگ از اوایل آذر ماه (حدود ۵۰ روز پیش) برای یارگیری استارت زده و اخباری در این زمینه به گوش می‌رسید، باشگاه استقلال تنها تأکیدش بر سربسته ماندن گزینه‌های نقل و انتقالاتی بود! کما اینکه هنوز غیر از دو بازیکن رده امید هیچ بازیکنی برای رفع مشکلات فنی تیم در نیم فصل اول لااقل برای جایگزینی گرو و نویمایر جذب استقلال نشده‌اند!

۹- گاف مهم بعدی شروع دیرهنگام دوباره تمرینات استقلال بود. چیزی که بیش از هر چیز در این هفته‌ها روی اعصاب هواداران این تیم قرار داشت. استقلال عملاً آخرین تیمی بود که بعد از تعطیلی مسابقات (۲۲ آذر و دیدار با پدیده)، دور جدید تمریناتش را از ۱۹ دیماه جاری (۲۷ روز بعد) استارت زد و در نهایت هم علی کریمی در برنامه زنده تلویزیونی مدعی شد این تأخیر با تصمیم باشگاه صورت گرفته است!

متن صحبت‌های سرپرست موقت باشگاه استقلال که در کانال رسمی این باشگاه انتشار یافت

۱۰- موضوع سوال برانگیز دیگر صحبت درباره پرداخت بخشی از طلب سرور جپاروف توسط یک حامی مالی بود. کسی که در برهه‌ای خود را خریدار باشگاه استقلال معرفی می‌کرد! تا جایی که مدیریت باشگاه مدعی چنین چیزی شد و در صحبت با سایت رسمی باشگاه آن را تأیید کرد! اما در روزهای گذشته مدیر برنامه‌های این بازیکن و مسئولان باشگاه از پرداخت نشدن پول به جپاروف خبر داده و مشخص شد هنوز پولی به حساب این بازیکن ازبک واریز نشده تا به تهران یا اردوی ترکیه برود!

۱۱- لو رفتن متن دعوتنامه باشگاه برای یک بازیکن پاراگوئه ای هم گاف بعدی استقلال بود! اتفاقی که همه به ویژه سرمربی استقلال را شوکه کرد و اتفاقات بعدی را در پی داشت!

بیشتر بخوانید:

خطیر: جذب مهاجم پاراگوئه‌ای منتفی است

دعوت نامه لو رفته باشگاه استقلال برای بازیکن پاراگوئه ای که شفر درباره‌اش معترض شد

۱۲- انتقاد شفر از معاونان باشگاه استقلال و اعلام این مطلب که چرا بدون هماهنگی با وی سراغ جذب بازیکن رفته‌اند؟ شفر این موضوع را رسماً در اینستاگرامش نوشت و اعلام کرد بازیکنی که بدون هماهنگی با وی جذب شود را نمی‌پذیرد!

۱۳- لغو اردوی دوحه در معتدل‌ترین روزهای سال (از نظر شرایط جوی در آن کشور) نیز جزو تازه‌ترین اتفاقات باشگاه بود. به هر دلیلی تمرینات دیر شروع شد تا قرارداد و کمپ دوحه لغو شده و در عوض کمپی در ترکیه برای تیم مهیا شود که البته شایعاتی مبنی بر دست داشتن برخی دلالان در این زمینه هم در فضای رسانه‌ای پیچید! اما فارغ از این مسائل آیا اردو زدن در شهری که طبق اعلام هواشناسی قرار است روزهای بارانی را در پیش داشته باشد و تیم نتواند در چمن تمرین کند درست بود؟ اینکه از ترکیه خبر برسد بازیکنان از سرمای بیش از حد محل تمرینات شان گله دارند؟ هزینه کنسل شدن اتاق‌های هتلی که در دوحه رزرو شده بود را چه کسی پرداخت کرد؟

۱۴- بیان جمله عجیب"شفر بزرگترین مربی تاریخ باشگاه استقلال است" هم در روز معارفه فرهاد مجیدی جالب توجه بود! جمله‌ای که در همان ساعات ابتدایی مطرح شدنش، موجی از مخالفت‌ها را از سوی پیشکسوتان و مدیران اسبق باشگاه با خود همراه کرد و باعث سرشاخ شدن آنها با این مجموعه شد!

** امید است در روزهای پایانی سال که استقلال همزمان درگیر مسابقات دور برگشت لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا و البته پذیرایی از مهمانان خارجی و سفر به کشورهای همسایه است، باشگاه دیگر درگیر این قبیل موارد نباشد و نماینده کشورمان آبروی فوتبال ایران را حفظ کند. بدیهی است جذب بازیکن به ویژه مهاجم تمام کننده که نیاز اصلی استقلال است در این برهه جزو مهمترین دغدغه‌های هواداران این تیم است، در حالی که باشگاه همچنان کادر فنی را تقویت می‌کند!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  16 12
  استقلال عزیز
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   16 10
   باشگاه نیست قهوه خانه است!
 • امیر ارسلان عشق آبادی IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  10 4
  کشور عجیبی داریم. از مدیریت یک ساندویچی فلال بگیر تا اداره کل کشور، مدیریت چیزیه که در خون ایرانی جماعت ذاتا وجود نداره.
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  11 13
  مافیای رسانه ای لنگ کلی هزینه صرف میکنه تا به استقلال ضربه بزنه این مقاله هم در همین بعد هست
  • جواد RO ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
   5 7
   واقعا چیزی جز این نیست
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  1 3
  اگه دوربین مخفیه بگین مایم بخندیم !!!
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
  5 1
  استقلال مديراني مي خواهد كه مثل نامش بزرگ باشند. مربيان محافظه كار و محتاط به درد باشگاه بزرگي مثل استقلال نمي خورند و نمي توانند هواداران استقلال را راضي كنند. نمي دانم چرا چند ساله اين قبيل مديران توسط وزارت ورزش براي استقلال انتخاب مي شوند.آيا توطئه اي براي تضعيف استقلال توسط مديران وزارت ورزش و به خصوص وزير ورزش پرسپوليسي است؟ اميدورام تصور ما اشتباه باشد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس