«قاصف-۲k» کابوس جدید سعودی‌ها

پس از افزایش قدرت موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن که خواب را از چشمان متجاوزان سعودی ربوده بود، این‌بار پهپاد «قاصف-۲k» به کابوس جدید سعودی و متحدانش تبدیل شده است.

به گزارش مشرق، عملیات نظامی گسترده ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه متجاوزان سعودی طی روز گذشته و همچنین عملیات پهپادی امروز علیه عناصر متجاوز طی امروز جمعه، همگان را متحیر ساخته است؛ به ویژه اینکه سعودیها القاء می کردند که در جنگ خود علیه یمن دست برتر را دارند.

طی روز گذشته پهپاد ارتش یمن پایگاه متجاوزان در لحج را هدف قرار داد و ضربات سهمگینی را به آنها وارد کرد. در این عملیات گسترده و هجومی، پایگاه «العند» وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی در لحج هدف قرار گرفت. منابع یمنی اعلام کردند که در این حمله گسترده دهها نفر کشته و زخمی شدند.

بیشتر بخوانید:

حمله پهپادی یمن به شبه‌نظامیان با «قاصف -۱»

ضربه شست نیروهای یمنی به مزدوران سعودی در استان الجوف با قدرت نمایی پهپادهای «قاصف ۱»+ نقشه میدانی

در همین ارتباط، پایگاه «المشهد الیمنی» اعلام کرد که عبدالله النخعی فرمانده ستاد مشترک ارتش دولت مستعفی در عملیات یمنی ها به شدت زخمی شده است. این در حالی است که بنابر اعلام این پایگاه، شماری دیگر از فرماندهان بلندپایه دولت مستعفی یمن از جمله معاون رئیس ستاد مشترک ارتش و رئیس دستگاه اطلاعات، کشته شدند. این حمله ضربات سهمگینی را بر پیکره متجاوزان وارد آورد و موجب شد تا نیروهای مقاومت یمن علاوه بر کسب یک دستاورد نظامی و میدانی جدید در اولین روزهای سال ۲۰۱۹، موفق شوند یک پیروزی روحیه بخش از لحاظ معنوی را به دست آورند؛ پیروزی که می تواند در ادامه راه برای آنها نویدبخش تحقق دستاوردهای دیگر و بزرگتر را داشته باشد.

از سوی دیگر، دومین عملیات پهپادی ارتش یمن علیه متجاوزان سعودی طی ۲۴ ساعت گذشته، امروز رقم خورد. در همین ارتباط، پهپاد «قاصف-۲k» ارتش یمن تجمع عناصر متجاوز در عسیر را هدف قرار داد؛ پهپادی که به کابوسی تمام نشدنی برای سعودی و متحدانش تبدیل شده است. به دنبال این عملیات شماری از عناصر متجاوز سعودی به هلاکت رسیدند. این در حالی است که گفته می شود در میان افراد کشته شده نام شماری از فرماندهان نظامی متجاوزان دیده می شود.

شکست بزرگ برای ائتلاف متجاوز سعودی

بدون شک و تردید از عملیات پهپادی روز گذشته نیروهای مقاومت یمن علیه متجاوزان سعودی می توان به عنوان یک شکست بزرگ برای آنها یاد کرد. عبور پهپاد یمنی از سلسله سامانه های پدافندی تعبیه شده در اطراف پایگاه نظامی «العند» نشان داد که تدابیر نظامی و امنیتی ائتلاف متجاوز سعودی در یکی از مهمترین پایگاه هایش تا چه حد و اندازه ای در مقابل نیروهای یمنی ضعیف و ناکارآمد است. بنابراین، فارغ از هدف قرار گرفتن پایگاه «العند»، عبور پهپاد یمنی از این سامانه های متعدد خود به مثابه شکستی بزرگ برای سعودیها است.

این شکست و ناکارآمدی زمانی بیش از پیش جلوه پیدا می کند که می بینیم ائتلاف متجاوز سعودی ماهانه بیش از ۹ میلیارد دلار برای تداوم جنگ در یمن هزینه می کند و این هزینه در چارچوبی جداگانه از قراردادها و توافقنامه های تسلیحاتی چند صد میلیارد دلاری با کشورهای بیگانه همچون ایالات متحده آمریکا و انگلیس، قرار می گیرد. با وجود تمامی این هزینه های سرسام آور اما ائتلاف متجاوز سعودی نتوانست در مقابل حمله مهلک یمنی ها از خود دفاع کند.

افزایش قدرت موشکی مقاومت یمن

البته نباید از این مسأله نیز به راحتی عبور کرد که حمله پهپادی صورت گرفته علاوه بر آشکار ساختن ضعف و سستی ساختار و تشکیلات نظامی و امنیتی ائتلاف سعودی، افزایش قدرت نیروهای مقاومت و در رأس آنها انصارالله را به خوبی نمایان ساخت. پایگاه «الحیاد نت» در گزارشی درباره ناگفته های موشکی کشور یمن آورده است: «بحث موشک های بالستیک یمن را باید در دهه هفتاد قرن گذشته میلادی جستجو کرد که یمنی ها از شوروی سابق موشک خریدند؛ موشک هایی مانند اسکاد، لونا و توچکا روسی هستند.

ارتش یمن به ویژه از سال ۱۹۹۸ شروع به توسعه موشکهای خود از طریق کارشناسان عراقی و مهندسان موشک از جمهوری شوروی سابق کرد که این نقش مهمی در احداث مرکز پژوهش علمی و توسعه موشکی ارتش یمن در صنعا ایفا کرد. بیش از ۲۰۰۰ موشک بالستیک از انبارهایی در عدن و المکلا به سوی صنعا به مدت ۶ سال منتقل شد.

با وجود ادعاهای مطرح در برخی رسانه ها مبنی بر حمایت ایران از یمن در زمینه موشکی اما واقعیت امر که قابل شک نیست این است که یمن یکی از بزرگترین زرادخانه های موشک های بالستیک در خاورمیانه از حیث کمیت و برد محسوب می شود. ارتش یمن در سال ۲۰۰۰ در مراسم وحدت دو یمن در ماه مه توان موشکی خود را به نمایش گذاشت. بیش از ۶۰ درصد از موشک هایی که یمنی ها در اختیار دارند از خارج به ویژه کره شمالی، روسیه و چین تهیه شده و ۴۰ درصد ساخت داخل هستند.

یمنی ها آتش بس را نقض نکردند

پس از عملیات روز گذشته و همچنین عملیات امروز یمنی ها علیه متجاوزان سعودی بود رسانه های تحت امر ائتلاف متجاوز سعودی این خط خبری را دنبال کردند که نیروهای یمنی توافق آتش بس را زیر پای گذاشته و تمامی تفاهمات و توافقات در جریان مذاکرات استکهلم را تحت الشعاع قرار داده است. این ادعا برای سرپوش گذاشتن بر تلاش های مذبوحانه رژیم سعودی در به شکست کشاندن توافق سوئد مطرح می شود.

ادعای مضحک مذکور در حالی از سوی رسانه های تحت هدایت سعودی و متحدانش مطرح می شود که ارتش و کمیته های مردمی یمن پیشتر نیز اعلام کرده بودند که ضمن پایبندی به توافق سوئد، حق هرگونه پاسخگویی به تجاوزگری های وقیحانه سعودی و متحدانش را برای خود قائل هستند. کما اینکه «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن نیز با تاکید بر اینکه انصارالله به توافق آتش بس سوئد پایبند است،  عنوان کرده بود: سازمان ملل و فرستاده اش باید به طرف مقابل نیز برای اجرای این توافق اعمال فشار کند و این سازمان از سیاست « یک بام و دو هوا» دست بردارد.

سخن گفتن سعودیها از نقض توافق آتش بس توسط یمنی ها در حالی است که ائتلاف تحت سرکردگی رژیم سعودی از زمان انعقاد توافق آتش بس در سوئد بیش از هزار بار این توافق را به ویژه در الحدیده نقض کرده و اکنون به منظور رهایی از زیر فشارهای افکار عمومی به دلیل نقض توافق، به دنبال مقصر جلوه دادن نیروهای مقاومت یمن در این زمینه است؛ هدفی که البته تاکنون محقق نشده و افکار عمومی را با خود همراه نساخته است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
  1 0
  درود بر یمن
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 1
  ایران می تواند با پهباد به یمنی ها کمک های الکترونیکی برساند مثل کیت های موشکهای ضد زره
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   0 0
   چرند نگو نادون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس