کد خبر 926137
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
سازمان بنادر محکوم شد/ ابطال استخدام های بدون آزمون

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، بند ششم تفاهم نامه سازمان بنادر و بنیاد شهید مبنی بر استخدام بدون آزمون افراد معرفی شده از سوی بنیاد شهید را غیرقانونی دانست و ابطال کرد.

به گزارش مشرق، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری یکی از بندهای صورت جلسه امضا شده میان سازمان بنادر و دریانوردی و بنیاد شهید و امور ایثارگران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در خصوص اعطای سهمیه استخدامی به ایثارگران و خانواده های شاهد بدون برگزاری آزمون استخدامی و صرفاً با ارائه معرفی نامه از بنیاد شهید را ابطال کرد.

بیشتر بخوانید:

جزئیاتی از توقیف شناورهای ایرانی در کویت

دزدی از شاه لوله انتقال نفت بوشهر +عکس

متن بندهای ۶ و ۷ تفاهم نامه سازمان بنادر و بنیاد شهید

۶. چنانچه از سهمیه ۲۵ درصد پس از برگزاری آزمون سهمیه باقیمانده باشد بنیاد می تواند برابر مجوز سازمان امور اداری و استخدامی به شماره ۷۲۶۳۲۳ - ۲۱؍۶؍۱۳۹۵ از بین افراد جویای کار که در آزمون شرکت نکرده اند می تواند معرفی نماید.

۷. حداقل ۳۰ درصد سهمیه سهم به طور قاطع متعلق به جامعه هدف بنیاد بوده که ۲۵ درصد آن را بنیاد با نظارت کامل معرفی خواهد نمود و به هیچ وجه امکان بهره مندی از این سهمیه آزاد از آن وجود ندارد.

متن حکم دیوان عدالت اداری

در پی شکایت تعدادی از خانواده های شاهد و ایثارگر جویای کار به دیوان عدالت اداری مبنی بر درخواست ابطال مواد ۳، ۶ و ۷ صورت جلسه مذکور که علی رغم قبولی در آزمون استخدامی سازمان بنادر و دریانوردی، از سوی این سازمان پذیرش نشدند، هیئت عمومی این دیوان اقدام به صدور رأی کرد.

در حکم دیوان عدالت اداری آمده است: اولاً ماده ۲۱ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران که مقرر داشته «حداقل ۲۵ سهمیه استخدامی دستگاه های اجرایی به خانواده های شاهد، جانبازان و آزادگان، همسر و فرزندان شهدا و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، فرزندان و همسران آزادگان یک سال و بالای یک سال اسارت، اسرا و خواهر و برادر شاهد و پنج درصد نیز به رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ و آزادگان کمتر از یک سال اسارت اختصاص داده شود»، منوط به رعایت ضوابط و مجوزهای مربوط و جایگزینی نیروهای خروجی شده است، لذا در اجرای این مقرره لازم است سایر شرایط و مقررات عمومی استخدام از جمله شرط شرکت در آزمون رعایت شود.

این حکم می افزاید: علاوه بر تخصیص سهمیه استخدامی، فقط اعمال معافیت از شرط کسب حداقل معدل، لزوم پایین تر بودن از حداکثر سن به موجب تبصره یک ماده ۲۱ پیش بینی شده است و دیگر معافیت ها از جمله معافیت از شرکت در آزمون به علت انقضای مدت برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران یا نسخ دیگر قوانین و مقررات به موجب ماده ۷۶ قانون جامع ایثارگران موضوعیت ندارد.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری تأکید کرده است: ثانیاً، شرایط و مقررات عمومی حاکم از جمله ماده ۴۱ و ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری ورود به خدمت در دستگاه های اجرایی را صرفاً بر اساس مجوزهای صادره، تشکیلات مصوب و رعایت مراتب شایستگی و برابری فرصت ها و از طریق آزمون عمومی اجازه داده است که در اعمال سهمیه استخدامی بین مشمولان ماده ۲۱ مذکور لازم است رعایت شود.

در ادامه حکم مذکور آمده است: ثالثاً، معرفینامه بنیاد شهید و امور ایثارگران صرفاً در حد احراز شرایط ایثارگری داوطلبان دارای اعتبار است و به خودی خود حقی جهت استخدام به وجود نمی آورد.

بندر ششم ابطال شد

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در حکم مزبور اعلام کرده است: «بنابراین بند ۶ از صورتجلسه مورد شکایت که استخدام افراد جویای کار را بدون شرکت در آزمون به صرف معرفی بنیاد شهید تجویز نموده است خلاف قانون تشخیص داده می شود و ابطال می گردد.»

بند هفتم مغایر قوانین تشخیص داده نشد

با این حال بند هفتم این صورت جلسه علی رغم آنکه از سوی شکات مورد تقاضای ابطال بود، مغایر قوانین تشخیص داده نشد. این دیوان در انتهای حکم صادره در خصوص بند هفتم صورت جلسه آورده است:

«بند ۷ صورتجلسه مورد شکایت از این حیث که سهمیه استخدامی ایثارگران (جامعه هدف بنیاد شهید) را به حداقل ۳۰ درصد افزایش داده است که ۲۵ درصد آن با نظارت کامل بنیاد شهید و امور ایثارگران اعمال شود، مغایرتی با قانون نداشته و قابل ابطال نمی باشد.»

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس