کد خبر 924623
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۵
درازهی

هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی حکم نهایی درازهی پرونده «نماینده سراوان» را صادر کرد.

به گزارش مشرق، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تشکیل آخرین نشست به منظور بررسی رفتار محمدباسط درازهی، برای این نماینده مجلس به تصمیم گیری نهایی و صدور حکم رسید.

یک نماینده مجلس -که خواست نام او منتشر نشود- درباره جزئیات تصمیم‌گیری هیأت مزبور در این رابطه اظهار داشت: در ۹ بند درباره آقای درازهی تصمیم‌گیری و مقرر شد بر اساس ماده ۶ قانون هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان عمل شود.

وی افزود: همچنین مقرر شد برای نماینده‌ای که فیلم جلسه غیرعلنی مربوط به این بخش را ضبط و منتشر کرده است اعمال ماده ۶ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان شود. با هر دوی این نمایندگان اقدامات قانونی لازم طبق ماده ۶ این قانون صورت گیرد.

این نماینده خاطرنشان کرد: در هیأت نظارت نمی‌توانند درباره رفتار کارمند گمرک اظهار نظر کنند اما برای کارمند گمرک به صورت جداگانه تصمیم گرفته خواهد شد که رفتار اخلاق مدارانه با او صورت بگیرد؛ البته این موضوع رفع و رجوع شد لذا هیأت نظارت صرفاً درباره نماینده اظهار نظر کرد.

بیشتر بخوانید:

نماینده سالاری و حمایت از نماینده هتاک در «فراکسیون تکرار»

دادستان در ماجرای نماینده هتاک خودی نشان دهد

وی ادامه داد: در بخش دیگر اگر هر کدام از طرفین شکایتی از همدیگر داشته باشند خودشان می‌توانند از طریق دستگاه قضائی اقدام کنند.

این نماینده با بیان اینکه در چند بند برای نماینده سراوان تصمیم گیری شد، گفت: به احتمال زیاد برای وی فقط بند الف و ب اعمال شود یعنی تذکر شفاهی و کتبی به همراه درج در پرونده؛ البته کسر حقوق هم خواهد داشت اما آنها خیلی اثر خود را ندارند اما همین تذکر کتبی و یا درج در پرونده برای یک نماینده خیلی گران تمام می‌شود.

وی در همین رابطه عنوان کرد: برای یک نماینده خیلی خوشایند نیست که در پرونده مدیریتی او چنین موردی به لحاظ اهانت و توهین و یا حتی درگیری به ثبت برسد. برای یک نماینده خیلی بد است که درج در پرونده او انجام شود.

وی عنوان کرد: البته حق شکایت برای کارمند گمرک باقی بوده و می‌تواند در دادگستری شکایت کند و بگوید به من اهانت شده اما هیأت نظارت این موضوع را نمی‌تواند بررسی کند.

وی با اشاره به اینکه در قانون آنچه که برای یک نماینده پیش بینی شده همین موارد ماده ۶ است، گفت: درازهی از هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تذکر کتبی دریافت می‌کند.

این نماینده ادامه داد: نماینده عصاره فضائل ملت است و اگر در پرونده وی درج شده و یا تذکر کتبی مبنی بر سو رفتار وی صورت گیرد مجازات سبکی نیست. ضمن اینکه حق شکایت طرف مقابل هم در جای خود از طریق قضائی باقی است.

متن کامل ماده ۶ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مربوط به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به شرح زیر است:

هیأت با توجه به اهمیت تخلفات و شرایط و موقعیت ارتکاب آنها نسبت به اعمال یک یا چند مجازات ذیل که طبق ماده (۶) قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قابل اجرا است، تصمیم می‌گیرد:

الف- تذکر شفاهی بدون درج در پرونده

ب- تذکر کتبی با درج در پرونده

پ- أخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم تکرار تخلف

ت- کسر حقوق از یک ماه تا یک‌سال به میزان یک دوم

ث- محرومیت از عضویت در مجامع و شوراها یا کمیته‌های تحقیق و تفحص

ج- محرومیت از نامزدی برای عضویت در هیأت رئیسه مجلس و هیأت رئیسه کمیسیون‌ها

چ- اعلام یک یا چند تخلف نماینده در جلسه غیرعلنی توسط رئیس‌مجلس

ح- اعلام یک یا چند تخلف نماینده در جلسه علنی توسط رئیس‌مجلس

به موجب تبصره ۱ ماده فوق نیز، درصورتی که هیأت تشخیص دهد دارایی نماینده به ناحق افزایش یافته است، تا قبل از انتخابات دوره بعد موضوع را به اطلاع شورای‌نگهبان می‌رساند و جهت رسیدگی به دستگاه قضائی ارسال می‌نماید.

همچنین بر اساس تبصره ۲ این ماده، کلیه امور مربوط به حقوق نمایندگی ملت که در قانون اساسی به آن تصریح شده است اعم از اظهارنظر و اعلام مواضع در مسائل داخلی و خارجی کشور و آزادی در انجام وظایف قانونی و اعمال رأی خود و کسب اخبار و اطلاعات مورد نیاز وظایف نمایندگی و قانونگذاری و تحقیق و تفحص در تمام امور کشور و سوال و استیضاح وزرا و رئیس‌جمهور و رأی اعتماد و رأی عدم اعتماد و مأموریت‌های محوله که همه آنها در راستای ایفای وظایف نمایندگی به‌عمل می‌آید از شمول مجازات موضوع این ماده مستثنی است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • مهماندار هواپیما IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  48 3
  این نماینده عصاره فضله ملت
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  42 0
  برای یک نماینده خیلی خوشایند نیست که در پرونده مدیریتی او چنین موردی به لحاظ اهانت و توهین و یا حتی درگیری به ثبت برسد. الکی مثلا خیلی بهش سخت گرفتین! در ضمن حقوقش نصف بشه باز کلی پوله!
  • DE ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   8 0
   عزیز، مردم باید اینها را به خاطر بسپارند تا در انتخابات، کشکی رای ندهند. اگر ملاک انتخاب مردم اخلاق مداری و کار جهادی و با اخلاص باشد خیلی فرق می کند با اینکه ملاک انتخاب آنها لیست مورد تبلیغ بی بی سی باشد.
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  47 0
  نه دیگه خیلی هم سخت نگیرید.همین که بهش بگید بد و جلو اسمش ضربدر بزنید کافیه
 • SE ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  28 0
  با ماست چکیده ماستمال شد و رفت
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  22 2
  مردم این اقا را در دورهای بعدی مجلس تنبیه می کنند و به او و همفکرانش رای نخواهند داد
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   5 2
   مردم ما بارها از این ادم ها دیدن و عبرت نگرفتن.... شما مطمئن باش ایشون باز هستن.
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  21 0
  تذكر كتبى و درج در پرونده همين!!!! زحمت كشيدين انقدر مجازاتش نكنيد دو تا فحش هم به شماها ميده هاااا
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  22 0
  چه مجازات سنگینی
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  19 0
  افرین فحش بده ته تهشم توبیخ کتبی می شی دیگه شیطونی نکنی بلا
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  13 0
  خوب خسته نباشید آقایون کاربلد مجلس هر حرف و هر عملی بهایی داره متناسب با سمت و شان و منزلت اجتماعی شخص... تذکر شفاهی رو مردم قاطع دادن طوری که همکارتون به...... افتاد تذکر کتبی هم برا کسی که میدونه تو دور دیگه مجلس ان شاالله نماینده نیست فایده ای نداره ما از شما نماینده ها نا امیدیم ..... فقط اخراج و عدم صلاحیت نمایندگی میتونست دل مردم رو آروم کنه و این هشدار رو برای دیگر همکارای خاطی تون داشته باشه .....خدایی اگه کارگزار حکومت صاحب الامر باشه حضرت باهاش اینجوری برخورد میکنه یا مثل جدش امیرالمومنین یعنی نونی که میخورید حلاله.....
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  24 0
  برای کسی که به دروغ می خواست یک فتنه قومی و مذهبی ایجاد کند واقعا رای بسیار سنگینی داده اند !!!!!!؟؟؟ به نظر من کمترین حکمش اخراج از مجلس بود البته این حکم نشان داد که بقیه نمایندگان مجلس هم چه خصوصیاتی را دارند . کجایی لیاخوف
 • احمد IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  15 0
  احضار ولی بشه سنگینتره! دو نمره هم از انظباطش کسر بشه
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  18 0
  پس بالاخره تكليف اين نماينده بي تربيت و پايان نامه جعل كن و قلدر مشخص شد عجب تنبيه سختي
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  5 0
  آقا جان بهترین تنبیه برای ایشون اینه که دیگه بهش رای ندین
 • علی IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  14 0
  برای اون نماینده نامرد که دو سیلی پی درپی به گوش مامور نیروی انتظامی زد چه تضمیمی گرفتید؟
  • سیدعلی IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   1 0
   به اشد مجازات تنیه میشه تذکر شفاهی !!! حضرات مثلا نماینده برید خودتونو مسخره کنید مردم ما کودک نیستند که با این اراجیفی که اسمشو گذاشتید تنبیه دلشون از رفتار زشت و دارای مجازات حقوقی نماینده های خاطی آروم بگیره
 • سید حبیب IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  3 0
  خسته نشین یوقت، بله مشکل اینه نماینده ها موقعی که برای تنبیه خودشون میخوان قانون بنویسن سخت ترین تنبیه شون میشه تذکر شفاهی ولی وقتی برای امثال ما فقیر و فقرا بابت یه توهین میخوان قانون بنویسن راحت ترینش میشه حبس ابد و هزاران ضربه شلاق و محروم از همه چیز تا آخر عمر از ماست که بر ماست وقتی ما بجای اینکه آدم بفرستیم مجلس چهارتا ..... فرستادیم مجلس تهش هم میشه همین البته همه رو نمیگم آدم فهیم و دلسوز هم هست ولی اندک
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  2 0
  یاد مدرسه ابتدایی افتادم که مبصر اسم بچه ها را می نوشت و کنار اسمشون ضربدر میذاشت.
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  0 0
  زپلشک اینهایی که حکم دادند مواظب باشند سرمانخورند زپلشک
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  0 0
  جالب اینجاست اگر از یه فرد عادی نسبت به یک نماینده چنین رفتاری میکرد سلاخیش میکردن اینها از عدل علی حرف میزنن خوا لعنتشون کنه
 • حامد IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  0 0
  چه مجازات سنگینی . دلم سوخت برای نماینده 70 میلیون . آخی
 • IR ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  1 0
  به نظرم صداش می زدنند بهشون میگفتن بد بد بد . دیگه این همه خشونت و جدیت واقعا لازم نبود ! تو زحمت انداختن خودشون رو
 • IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  2 0
  حالا اگر کارمند گمرک این بی ادبی را داشت باز هم مجازات این بود؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس