کد خبر 924511
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
سبقت تولید از مصرف بنزین / پالایشگاه ستاره خلیج فارس نقطه قوت تولید بنزین در کشور

خودکفایی در تولید بنزین و رسیدن به تراز مثبت تولید از مصرف همواره به عنوان یکی از اهداف مهم در حوزه انرژی تعیین شده است.

به گزارش مشرق، خودکفایی در تولید بنزین همواره به عنوان یکی از اهداف بلند مدت در حوزه انرژی به حساب می‌آید که در راستای تحقق آن توجه ویژه‌ای به این مهم شده بود.

بنا بر جدیدترین اظهارات علیرضا صادق‌آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نیمه نخست سال جاری تولید بنزین روزانه به ۹۵ تا ۹۷ لیتر رسید تا جوابگوی رشد مصرف در داخل کشور باشد، این میزان تولید در شرایطی است که در دی ماه سال گذشته میزان تولید در حدود ۷۸ میلیون لیتر در روز ثبت شده است.
بیشتر بخوانید:
در این میان پالایشگاه ستاره خلیج فارس سهم بالایی در تولید بنزین کشور دارد که این پروژه در قالب سه فاز تعریف شده که هر فاز قابلیت تولید روزانه حدود ۱۲ میلیون لیتر بنزین مطابق با استانداردهای روزآمد اتحادیه اروپا دارد.
با راه‌اندازی ۲ فاز نخست، تولید بنزین این پالایشگاه در تیرماه سال جاری به ۲۴ میلیون لیتر رسید که با راه اندازی فاز سوم آن در روزهای آینده مجموع تولید روزانه بنزین به ۱۰۵ میلیون لیتر افزایش می‌یابد که به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حدود ۲۰ میلیون لیتر تفاوت تولید و مصرف در ۶ ماه دوم سال خواهیم داشت.
گفتنی است برای توسعه این پالایشگاه نیز فاز چهارمی در نظر گرفته شده که سهمی از منابع مالی آن از صندوق توسعه ملی اختصاص می‌یابد.
شتاب رشد مصرف بنزین در نیمه نخست سال جاری چنان تند بود که مسئولین این حوزه تصمیم به بازگشت استفاده از کارت سوخت در روند سوخت گیری برای کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق کردند که پروسه ثبت نام آن در در آذر ماه انجام و زمان استفاده از این کارت‌ها طی اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مشخص خواهد شد.

گفتنی است زنگنه وزیر نفت در زمان فرآیند ثبت نام بارها بر این مسئله تاکید داشت که استفاده از کارت سوخت به معنی سهمیه‌بندی و تغییر قیمت بنزین نیست و اعلام کرد کارت سوخت به تنهایی نمی‌تواند از قاچاق جلوگیری کند، اما می‌تواند آن را کاهش دهد.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • AU ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
  9 0
  ۹۵ تا ۹۷ لیتر خیلی فرق داره با ۹۵ تا ۹۷ میلیون لیتر
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
  0 0
  سپاه لایک