فتنه 88

تاریخچه مدیریت بحران‌ها در جمهوری اسلامی موضوع فصل دوم است و آنچه در فصل سوم با عنوان «واکاوی بحران پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری» آمده روایتی از این مقطع تاریخی است.

به گزارش مشرق، وقوع فتنه ۸۸، حادثه خیره‌کننده و باشکوه انتخابات ۴۰ میلیونی ریاست‌جمهوری دهم را به کام مردم ایران تلخ کرد و حدود ۸ ماه کشور را درگیر خود کرد. در کنار حجم عظیم بمباران رسانه‌ای، انواع ترفندهای تخریبی به کار گرفته شد و خسارت‌های فراوانی به ملت ایران تحمیل شد. در چنین شرایط غبارآلودی هشدارهای بموقع و راهگشای رهبر بزرگوار انقلاب، مسیر درست را یادآور شد و توطئه زهرآگین دشمن را ناکام گذاشت. به همین خاطر شناخت این نقش سرنوشت‌ساز رهبر معظم انقلاب اسلامی بویژه برای جوانان بسیار مهم و راهگشا خواهد بود.

«نقش امام خامنه‌ای در مهار فتنه ۱۳۸۸»
این کتاب که توسط موسسه فرهنگی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، با بررسی مختصری از تاریخچه انتخابات دهم ریاست‌جمهوری و علل بروز اغتشاشات پس از آن، نقش حضرت امام خامنه‌ای را در مهار فتنه ۸۸ تبیین کرده است. این مجموعه در ۷ فصل گردآوری شده است. فصل اول ضمن تعریف مفاهیم و مصادیقی چون فتنه، بصیرت و بحران، مروری بر فتنه‌گری‌ها در تاریخ معاصر دارد. بررسی زمینه‌های فتنه ۸۸ موضوعی است که فصل دوم کتاب بدان می‌پردازد و فصل سوم هم روند و چگونگی برگزاری انتخابات دهم ریاست‌جمهوری را مورد بازخوانی قرار می‌دهد. فصل چهارم به تحلیل و چگونگی پدیدار شدن فتنه ۸۸ و اعتراضات بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌پردازد. فصل پنجم با عنوان «فصل پرافتخار ملت ایران»، به نقش‌آفرینی مردم ایران در خنثی‌سازی فتنه ۸۸ می‌پردازد که با رهنمودهای رهبر انقلاب و آگاهی ملت محقق شد. راهبردهای رهبری برای مهار فتنه ۸۸ موضوع فصل ششم است که در این راستا به ۱۰ راهبرد امام خامنه‌ای در این رابطه اشاره می‌شود. فصل هفتم و پایانی هم به بررسی نتایج و دستاوردهای مهار فتنه ۸۸ می‌پردازد. کتاب «نقش امام خامنه‌ای در مهار فتنه ۱۳۸۸» به تالیف سیدسعید غفوری‌سبزواری با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در ۳۲۲ صفحه توسط موسسه فرهنگی- هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

«نقش آیت‌الله خامنه‌ای در مهار بحران ۱۳۸۸»
کتاب «نقش آیت‌الله خامنه‌ای در مهار بحران ۱۳۸۸» به بررسی ابعاد مدیریت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۸۸ می‌پردازد. این کتاب ۴ فصل دارد؛ ابتدا طی فصل مطالعات نظری، ضمن تشریح بحران و مدیریت بحران‌های سیاسی- امنیتی، مباحث تئوریک آورده شده تا پیش از ورود به موضوع، خواننده درک صحیحی از مفاهیم پایه‌ای مربوط کسب کند. در ادامه، نیم‌نگاهی به پیشینه تاریخی ولایت فقیه داشته و جایگاه، اختیارات و شرح وظایف ولی‌فقیه براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی در حل مسائل کلی نظام تجزیه و تحلیل می‌شود. تاریخچه مدیریت بحران‌ها در جمهوری اسلامی موضوع فصل دوم است و آنچه در فصل سوم با عنوان «واکاوی بحران پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری» آمده روایتی از این مقطع تاریخی است که فضای ذهنی خواننده را برای توجه به ابعاد مختلف مدیریت، تدابیر و اقدامات رهبری آماده می‌کند. فصل چهارم تحت عنوان «نقش رهبری در مواجهه و مدیریت بحران ۸۸» در ۳ بخش با موضوع هدایت راهبردی رهبر انقلاب، تحلیل گفتمان بصیرت‌بخشی رهبری در ایام فتنه و اقدامات اجرایی ایشان مطرح شده است. کتاب «نقش آیت‌الله خامنه‌ای در مهار بحران ۱۳۸۸» به تالیف علی‌اصغر اصغرزاده، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در ۲۶۲ صفحه، توسط موسسه فرهنگی- هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

«نقشه راه»
کتاب «نقشه راه» مجموعه ۸۸ فراز از بیانات مقام معظم رهبری درباره نقش بصیرت در فتنه ۸۸ است. این کتاب ۹ فصل دارد که فصل اول با عنوان اصول و تعاریف، شامل بیانات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در بازه زمانی مهر تا اسفند ۸۸ است. فصل دوم این مجموعه تحت عنوان «ولایت فقیه» به بیانات امام خامنه‌ای درباره اهمیت ولایت فقیه و الگوی ولایتمداری و حفظ نظام اشاره می‌کند و فصل سوم به فرازهایی از فرمایشات ایشان حول محور جمهوری اسلامی، نظام و وحدت، اهداف نظام و همچنین شیوه صحیح انتقاد می‌پردازد. فصل چهارم کلیدواژه «بصیرت» را در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی جست‌وجو کرده است. «دشمن‌شناسی» موضوعی است که در فصل پنجم بررسی می‌شود و فصل ششم بیانات مقام معظم رهبری را درباره سابقه فتنه در زمان امیرمومنان (ع) و نحوه برخورد با آنها را مورد بازخوانی قرار داده است. کتاب «نقشه راه» به تالیف محمدمهدی کوثری با شمارگان ۲ هزار نسخه در ۲۱۲ صفحه توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

*وطن امروز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس