کد خبر 918845
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
وعده شهردار سابق تهران آب رفت

در حالی افشانی شهردار سابق تهران وعده داده بود که تا شهریور ۹۸ تهران خالی از متکدی خواهد شد، مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری تهران گفت: میزان متکدیان کاهش خواهد یافت ولی حذف نخواهد شد.

به گزارش مشرق، سیدنجم‌الدین محمدی در نشست خبری خود که در گرم‌خانه خاوران برگزار شد، اظهار کرد: نخستین گرم‌خانه شهر تهران در سال 83 و در پارک تختی به صورت سازه چادر شکل گرفت.

وی تصریح کرد: پس از این و با توجه به فوت چند نفر از کارتن‌خواب‌ها ضرورت گرم‌خانه‌های مقاوم و استاندارد در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت و این در حالی است که در سال 85 اداره کل آسیب‌های اجتماعی شهر تهران تشکیل و موضوع کاهش آسیب و خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان در دستور کار قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

وعده یک ساله شهردار تهران برای جمع‌آوری متکدیان

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بیان کرد: پس از برنامه‌ریزی شهرداری تهران در خصوص احداث گرم‌خانه‌های دائمی، گرم‌خانه‌هایی در منطقه بهمن، صباشهر و خاوران احداث شد. ضمن این که 2 مرکز شبانه‌روزی نیز در منطقه لویزان و اسلام‌شهر جهت خدمت‌رسانی به صورت شبانه‌روزی در نظر گرفته شد.

محمدی با بیان این که خدمات در گرم‌خانه‌ها براساس زمانبندی در نظر گرفته شده ارائه می‌شود، گفت: این افراد از غروب آفتاب در این مراکز حاضر می‌شوند و خدمات دریافت می‌کنند و افرادی که نیاز به خدمات شبانه‌روزی داشته باشند قطعا در دو مرکز لویزان و اسلامشهر پذیرش می‌شوند.

وی با اشاره به نحوه فرایند پذیرش افراد در گرم‌خانه گفت: بعضی از افراد به صورت خودمعرف و یا از طریق گشت‌های سطح شهر و یا از طریق سازمانه 137 شناسایی و به گرم‌خانه‌ها هدایت می‌شوند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بیان کرد: گرم‌خانه‌ها مراکز شبانه‌روزی نیستند، اما تلاش گسترده‌ای برای ارائه خدمات پس از پذیرش پیش‌بینی شده است.

محمدی با اشاره به خدمات ارائه شده عنوان کرد: تلاش شده است این خدمات پیوسته با کیفیت و البته به موقع ارائه شود. ضمن این که در سال 88 سازمان رفاه خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران تشکیل شد و هدف از تشکیل این سازمان ارائه خدمات پیوسته به آسیب‌دیدگان بوده است.

وی خاطر نشان کرد: خدمات در سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در 3 معاونت تخصصی ارائه می‌شود  که از آن جمله می‌توان به خدمات حمایتی، توانمندسازی، رفاه اشاره کرد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران همچنین به وظایف شهرداری‌ها و به ویژه شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: قانون در این زمینه وظایف دستگاه‌ها از جمله شهرداری تهران را مشخص کرده است، که از آن جمله می‌توان به ساماندهی ناهنجاری‌های شهر و همچنین فراهم کردن امکانات و زیرساخت‌های لازم و متناسب با سرانه‌های آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.

محمدی با بیان این که در گذشته اقداماتی در خصوص زیرساخت‌ها در حوزه خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان ایجاد شده است، تصریح کرد: اگرچه در این زمینه فعالیت‌هایی صورت گرفته، اما زیرساخت‌ها متناسب باسرانه‌ آسیب‌های اجتماعی شهر تهران نیست. ضمن این که در برنامه 5 ساله سوم نیز پیشنهادی از سوی سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران صورت گرفته است که توجه لازم به زیرساخت‌ها جهت ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی بشود.

وی اظهار امیدواری کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی نیز از جمله بهزیستی و کمیته امداد به وظایف خود در خصوص ساماندهی افراد آسیب‌دیده عمل کنند.

محمدی با تاکید بر این که شهرداری تهران در بحث کارتن‌خواب‌ها و افراد بی‌پناه در سطح شهر وظایفی را بر عهده دارد، گفت: ایجاد فضای امن برای افراد آسیب دیده و بهبود وضعیت آنها مورد توجه شهرداری تهران قرار دارد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران افزود: یکی از برنامه‌های سازمان رفاه خدمات اجتماعی شهرداری تهران راه‌اندازی 44 گرم‌خانه در 22 منطقه تهران است و در واقع ما باید در هر منطقه 2 گرم‌خانه داشته باشیم، که این موضوع به شهرداران مناطق نیز ابلاغ شده است.

وی با بیان این که ظرفیت گرم‌خانه‌ها در سطح شهر تهران در فصل پاییز و زمستان دو برابر می‌شود، تاکید کرد: یکی از دغدغه‌های سازمان رفاه شهرداری تهران اطلاع‌رسانی به موقع به شهروندان است که امیدواریم در این زمینه رسانه‌ها همکاری لازم را با سازمان رفاه شهرداری تهران داشته باشند.

محمدی افزود: در طول شبانه‌روز 35 گشت در سطح شهر تهران اقدام به جمع‌آوری افراد کارتن‌خواب و بی‌پناه می‌کنند که از این تعداد 15 گشت سیار در شب فعالیت خود را انجام می‌دهند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان این که باید تدبیری در خصوص راه‌اندازی گرم‌خانه‌ها در سطح محلات نیز انجام شود، گفت: این گرم‌خانه‌ها باید در دسترس افراد باشند تا آنها به راحتی به این مکان‌ها انتقال پیدا کنند و به طور متوسط در هر گرم‌خانه 150 کارتن‌خواب و بی‌پناه ساماندهی شود.

وی ادامه داد: با تمهیدات پیش‌بینی شده ما می توانیم در فصل پاییز و زمستان 8 الی 9 هزار نفر خارتن‌خواب و بی‌پناه را در گرم‌خانه‌ها و مراکز بهاران در سطح شهر تهران ساماندهی و نگهداری بکنیم.

محمدی افزود: در حال حاضر 17 گرم‌خانه در سطح شهر تهران با ظرفیت‌های مختلف فعالیت دارند که البته ظرفیت این مکان‌ها در فصل پاییز و زمستان دو برابر می‌شود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: مراکز بهاران در سطح محلات نیز آمادگی ارائه خدمات به افراد آسیب‌دیده دارد و اگر زمانی نیاز باشد 14 مرکز بهاران نیز همانند گرم‌خانه‌ها آماده پذیرش افراد آسیب‌دیده و بی‌پناه خواهند بود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا مراکز بهاران در سطح شهر تهران به تعطیلی کشیده شده‌اند گفت: طی هفته آینده مرکز بهاران آماده پذیرش خواهد بود.

محمدی همچنین در خصوص برنامه‌ریزی سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در خصوص جمع‌آوری متکدیان در سطح شهر تهران، گفت: در این رابطه باید تمام دستگاه‌ها از جمله بهزیستی و کمیته امداد ورود پیدا کنند و این افراد را ساماندهی کنند. ضمن این که با همه اقدامات ما می‌توانیم تعداد متکدیان را کاهش دهیم، اما نمی‌توانیم آنها را در سطح شهر تهران به صفر برسانیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس