اخبار ویژه روزنامه ها

رئیس‌جمهور دیروز در حالی وعده ارزان شدن 20 درصدی در صورت امضای FATF را داد که این وعده باید قبلا با برجام عملی می‌شد اما برعکس از آب درآمد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*****


کیهان

ظریف به تیتر کیهان رسید اما با یک سال تاخیر


«ظریف به تیتر کیهان رسید؟» روزنامه جوان ضمن طرح این پرسش نوشت:


پاییز ۹۶ روزنامه کیهان مواضع انصارالله یمن را با تیتر «شلیک موشک انصارالله به ریاض هدف بعدی، دوبی» بازتاب داد، اما این عنوان موجب تذکر هیئت نظارت بر مطبوعات به مدیرمسئول کیهان شد و نوبخت هم که آن زمان سخنگوی دولت بود، گفت که «این یک تخلف آشکار رسانه‌ای است و برخوردهای قانونی در حال پیگیری است.

هیچ چیزی برای ما مهم‌تر از منافع ملی نیست، در برخی از موارد افراد تمایل دارند نظرات شخصی خود را در انتخاب تیتر به عنوان منافع نظام مطرح کنند. نباید بگذاریم رفتارها منافع ملی ما را مورد تهدید قرار دهد و اگر چنین اتفاقی بیفتد برخورد خواهد شد.»


 درباره این تیتر همان زمان بحث‌ها شد و روزنامه کیهان هم پاسخ داد و نیاز به طرح دوباره نیست؛ اما توئیت روز پنج‌شنبه محمدجواد ظریف پس از انفجار تروریستی چابهار و در دفاع از امنیت کشورمان به درستی از کشور امارات نام برد و البته وزیر خارجه کشورمان در آن توئیت تأکید کرده بود که «حرفم را به خاطر داشته باشید: ایران تروریست‌ها و اربابان آنها را به سزای عمل‌شان می‌رساند.»

کرباسچی: نجفی و افشانی نباید شهردار تهران می‌شدند


دبیر کل حزب کارگزاران گفت: اگر من بودم، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم.


غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با روزنامه شرق و در پاسخ این سؤال که درباره دو شهردار قبلی منتخب شورای شهر پنجم، آقایان نجفی و افشانی، هم عملکرد و هم اساساً انتخابشان چه نظری دارید؟ به صورت کلی اگر قرار بود شما شهردار را انتخاب کنید، این گزینه ها را انتخاب می‌کردید؟»، اظهار داشت: من هرگز چنین انتخابی نمی‌کردم.

قطعاً در انتخاب شهردار کسی باید انتخاب می‌شد که سابقه کار در شهرداری را داشته باشد، با مسائل شهرداری آشنا باشد و زمینه روحی، جسمی و زندگی‌اش متناسب با مدیریتی باشد تا بتواند در شهر تمام وقت کار کند.

شهرداری مدیری نیاز دارد که پا به کار و آشنا به مسائل باشد؛ نه کسی که تازه بخواهد با نقشه‌ها و محله‌های شهر آشنا شود و یاد بگیرد. این موضوعات مسائل مهمی است که برخی افراد خیلی به آنها توجه نمی‌کنند، ولی بسیار مهم هستند.


وی همچنین درباره کارهای تبلیغاتی شهردار جدید و رفتن به سر کار با دوچرخه گفت: واقعیت این است که با توجه به گرفتاری شهروندان‌مان، الان خود آقای رئیس‌جمهور هم اگر صبح با دوچرخه بلند شود از خانه‌اش به خیابان پاستور برود، من بعید می‌دانم تأثیر فوق‌العاده‌ای در رفتار مردم بگذارد.

حالا ممکن است عده‌ای نگاه کنند و خوش‌شان بیاید یا بخندند یا چیزی بگویند؛ اما رفتار مردم تحت تأثیر ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیری است که الان گرفتارش هستند؛ مثل بحث‌های اقتصادی و زیست محیطی و کاری و... . به این خاطر من فکر می‌کنم اگر اولین حرکت‌های کسی مثل شهردار اقدام‌های جدی و عملی نباشد، خدای ناکرده حمل بر برداشت‌های دیگری می‌شود.


کرباسچی گفت: اقدامی مانند رفتن سرکار با دوچرخه، جز اولین کارهای شهرداری نیست. همین الان گفته می‌شود اگر این 70 واگنی که در گمرک در حال خاک خوردن هستند، بیایند 300، 400 هزار نفر در تهران راحت‌تر خواهند توانست در شهر رفت‌وآمد کنند و جابه‌جا بشوند.

در چنین شرایطی من اگر بودم و می‌خواستم اقدامی بکنم می‌رفتم جلوی در اتاق وزیر، معاون اول، رئیس‌جمهور، گمرک یا هر جایی که متولی این ماجرا است. تلاش می‌کردم که یک روز زودتر این واگن‌ها وارد خطوط بشوند. این برای من ارزشش بسیار بیشتر از مجموعه این کارها مثل دوچرخه‌سواری‌ها و... است و اولویت بالاتری داشت.

برای FATF چک بی‌محل نکشید قرار بود مشکلات بانکی را برجام حل کند


رئیس‌جمهور دیروز در حالی وعده ارزان شدن 20 درصدی در صورت امضای FATF را داد که این وعده باید قبلا با برجام عملی می‌شد اما برعکس از آب درآمد.


آقای روحانی دیروز در جمع مدیران وزارت راه و شهرسازی گفت: اکنون می‌خواهیم با بانک‌های خارجی کار کنیم. بدون کار کردن با بانک‌های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با 20 درصد گران‌تر؛ یعنی شما جنس را وارد می‌کنید از این صرافی به آن صرافی، نهایتا 20 درصد گران‌تر به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌آید بگوید اگر باشد 20 درصد ارزان‌تر کارها انجام می‌شود و اگر نباشد 20 درصد گران‌تر. آن کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند. نمی‌شود که یک نفر در کشور شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند.


وی گفت: می‌گویند برجام باشد یا نباشد. ترجمه کنید یعنی چه؟ برجام باشد یعنی چه؟ برجام نباشد یعنی چه؟ بگویید بودن چقدر سود دارد و نبودن آن چقدر ضرر؟  از مردم سوال کنید. از مردم سوال کنید که شما می‌خواهید زندگی کنید آیا آن را ارزان می‌خواهید یا گران؛ مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک‌های خارجی کار نکنیم؟


روحانی اظهار کرد: یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی‌دانیم کجاست مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF   امضا شود و یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود.


رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: حکومت و اداره کشور برای مردم است. هزینه‌ها را به مردم بگویید. اگر این کار را نکنیم مردم چقدر از جیب باید دهند؟


این سخنان در حالی است که در ماجرای بزک کردن برجام و جا انداختن آن ادعا می‌شد در صورت اجرای توافق، تمام  تحریم‌ها لغو خواهد شد و اقتصاد چنان رونقی خواهد گرفت که مردم نیازی به پول یارانه نداشته باشند.


آقای روحانی اکنون در حالی از گشایش بانکی و مراودات تجاری و ارزانی 20 درصدی در صورت امضای FATF سخن می‌گوید که در همان زمان اجرای برجام، روند تحولات برعکس وعده‌ها بود. یعنی در همان زمان که آمریکا در برجام بود (دولت ترامپ و اوباما)، دولت مجبور بود بسیاری از معاملات نفتی را تهاتری انجام دهد و ارز آن را دریافت نکند.

تعامل بانکی چنان بود که آقای ظریف با لحنی گلایه‌آمیز شهریور 96 به وزرای خارجه کشورهای عضو برجام گفت بعد از 20 ماه هنوز هم نمی‌توانیم حتی یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. همچنین  خبرها حاکی از آن بود که سفارت‌های خارجی (مانند کره‌جنوبی) برای پرداختن حقوق کارکنان خود، مجبورند ارز را با چمدان به کشور بیاورند.


اگر ترامپ، اردیبهشت 97 از برجام خارج شد، افزایش تدریجی تورم و به هم ریختگی بازار ارز و سکه و خودرو از همان خرداد 96 (پس از پایان انتخابات) آغاز شد و دلار 3700 تومانی به 4750 تومان در بهمن 96 رسید و  آقای روحانی به رشیدپور گفت وسط دعوا نرخ تعیین نکنید؛ البته دلار4750 تومان نیست اما اطمینان خاطر می‌دهیم که افزایش پیدا نکند.


بنابراین تورمی که در همین دو سال اخیر به مردم تحمیل شد و موجب اعتراضات کارگران بیکار شده یا حقوق نگرفته در تابستان 96 و سپس حوادث زمستان 97 شد، قبل از هرچیز عایدی برجام به علاوه سوءمدیریت فاحش دولت بود. جالب اینکه روحانی 20 مهر 94 در آستانه تصویب برجام در مجلس مدعی شد با برجام و لغو تحریم‌ها، گرانی 20 درصد کاهش می‌یابد.


اکنون آقای روحانی به جای اینکه پاسخ دهد چرا برجام، حاصل اقتصادی ما را پریشان کرد، شاخه به شاخه می‌دهد و می‌گوید با FATF 20 درصد ارزانی و بدون آن 20 درصد گرانی خواهیم داشت! و عجیب اینکه دو سال است با پنهانکاری و بی‌صداقتی 37 مورد از 41 مطالبه FATF  را اجرا می‌کنند و حتی برخی بانک‌ها را از همکاری با افراد و نهادهایی که در فهرست تحریم خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا قرار دارند، منع کردند اما پیامد این مسیر غلط، بروز و ظهور تورم 50 تا 150 درصدی در اقلام مختلف  بود.

آقای خبر آن‌لاین! به تحقیر مردم می‌ارزید؟!


سایت نزدیک به دولت اذعان کرد خانواده‌ها در دوره رشد شتابان تورم، مجبور به کاستن از هزینه‌های مختلف خود شده‌اند.


خبر آن‌لاین که توسط کسانی چون دبیر اطلاع‌رسانی دولت و رئیس سازمان سینمایی اداره می‌شود، نوشت: آمارها نشان می‌دهد حجم مراجعه مردم به رستوران‌ها، از لوکس‌ترین‌ها تا معمولی‌ترین‌ها بین 30 تا 70 درصد کاهش یافته است.


حالا این روزها نبود غذایی که در منوهای رستوران‌ها درج شده چندان عجیب نیست چرا که بسیاری از رستوران‌داران می‌گویند به دلیل آنکه تعداد مشتریانشان کم شده است، ترجیح می‌دهند غذاهای پرمخاطب‌تر را آماده کنند.


آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد سه درصد از درآمد پردرآمدترین یا ثروتمندترین دهک ایران به هتل و رستوران اختصاص می‌یابد این در حالی است که این رقم برای اولین دهک با فقیرترین‌ها بسیار ناچیز است.


مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سؤال می‌گوید: در دوره‌هایی که نرخ تورم افزایش انفجاری را تجربه می‌کند، مردم غالباً از هزینه‌های غیر ضروری می‌زنند. هر چند اطلاق هزینه غیر ضروری به این دست هزینه‌ها منطق چندانی ندارد اما بسیاری از خانوارها چاره‌ای جز این ندارند.


وی در این خصوص گفت: تفریح، سفر، خرید کالاهای فرهنگی چون کتاب و فیلم و...، رفتن به سینما و تئاتر و کنسرت‌های موسیقی غالباً توسط طبقه متوسط صورت می‌گیرد اما باید توجه داشت که این رفتار اقتصادی سبب می‌شود که مشکلاتی در عرصه فرهنگی رخ دهد.


خبر آن‌لاین افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال جاری قیمت هر متر مربع واحد مسکونی افزایشی برابر با 91 درصد را تجربه کرده است. نرخ دلار نیز همپای دیگر ارزها از محدوده 3800 تومان در بهمن ماه سال گذشته به یازده هزار و چهارصد تومان در سال جاری رسیده است.

سکه نیز در رفت و برگشت‌ها پا را از محدوده یک میلیون تومان به کانال چهار میلیون تومان گذاشته و از این رو برآوردها دلالت بر کاهش شدید قدرت خرید و ارزش پول ملی در سال جاری دارد.


این اذعان خبرگزاری دولتی در حالی است که همین رسانه 19 بهمن 92 (مقارن با توزیع سبد کالا) در تحلیلی موهن با عنوان «جایزه بهترین کارگردانی برای حسن روحانی؛ در حاشیه چگونگی توزیع کالاهای اساسی» نوشت: «توزیع سبد کالا به مردم با شیوه‌ای که انجام شد، نه یک اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد.

او دقیقاً همین اتفاق - ازدحام، دعوا و مرافعه و احیاناً له شدن در زیر دست‌وپا را پیش‌بینی می‌کرد و اصلاً آن را برای پیشبرد استراتژی خارجی خود لازم داشت]!![ به عبارت دیگر روحانی به یک نمایش داخلی برای ارائه در جشنواره‌های سیاسی خارجی نیازمند بود.

نگاه کنیم به اظهارات اخیر وندی شرمن که گفته است «شما در اخبار دیدید که ایران اخیراً به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه‌اش توزیع کرده تا نشان دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها، تأثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است.»

به هر حال این دقیقاً همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا در میان مردم داشته است، این که تحریم‌ها بر روی مردم ایران تأثیر مستقیم و انکارناپذیر داشته؛ این که اوضاع اقتصادی مردم ایران نه تنها روبه‌راه نیست بلکه حاضرند برای چند عدد مرغ و چند کیلو برنج با یکدیگر درگیر شوند... درست است که روش توزیع سبد کالا چندان مناسب نبود، اما اگر با این نمایش بتوان جایزه اول بهترین اثر را در فستیوال سیاست جهانی به خود اختصاص داد، به تحقیر چند روزه‌ای که بازیگران آن شدند، می‌ارزید.»!

اصلاح‌طلبان به سرازیری افتاده‌اند آنها انتخابات مجلس را از دست می‌دهند


یک عضو گروهک نهضت آزادی گفت گفتمان اصلاح‌طلبی به سرازیری افتاده و احتمالا در انتخابات آتی مجلس با ناکامی روبه‌رو خواهند شد.


درحالی‌که طی دو دهه اخیر، نهضتی‌ها و اصلاح‌طلبان دست به ائتلاف سیاسی زده‌اند، امیر خرم به «همدلی» گفت استفاده از خاتمی برای انتخابات بعدی مجلس جواب نمی‌دهد و من آن را منفی ارزیابی می‌کنم.


وی ادامه داد: «اگر فضای سیاسی سال آینده (1398) به همین شکل موجود باشد و تحول شگرفی در آن رخ ندهد، ترکیب مجلس یازدهم تغییراتی جدی خواهد داشت و اصلاح‌طلبان همین پایگاه فعلی در مجلس دهم را از دست خواهند داد.


با توجه به دلسردی مردم، اصلاح‌طلبان چه راهکاری باید ارائه کنند تا پایگاه رای خود را دوباره به دست آورند؟ خرم در پاسخ به این پرسش به صراحت گفت: «با این پیش‌فرض که پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان تضعیف شده باید گفت که گفتمان اصلاح‌طلبی، «پیک» خود را رد کرده و به سرازیری افتاده و به سمتی می‌رود که از گفتمان غالب، خارج شده است.»


عضو نهضت آزادی می‌گوید: اصلاح‌طلبان باید از فساد و رانت دوری کنند و تا زمانی که یک جریان سیاسی آلوده به فساد و رانت باشد، مردم به آن جریان اعتماد نمی‌کنند پس طبیعی است که آرای خود را در سبد آنان نریزند و یکی از دلایل تضعیف پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان نیز طی سال‌های اخیر همین است.


امیر خرم گفت: «باید از شیوه‌های غیردموکراتیک دوری کرد. برای مثال اینکه اگر در انتخاب نمایندگان مجلس در شهرهای مختلف و به خصوص در تهران از شیوه‌های غیرشفاف یا رانت‌های حزبی استفاده شود، باعث کاسته شدن از آرا و پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان می‌شود.»


خرم افزود: «همین شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان آیا به شیوه دموکراتیکی برقرار شده و اداره می‌شود؟ در پاسخ به آن باید بگویم که تردید جدی دارم.

اینکه شورایی برای مدیریت مجموعه نیروهای اصلاح‌طلب برقرار شود و در داخل این شورا افرادی وجود دارند که به «صفت حقیقی» انتخاب شده‌اند که آقای خاتمی روی آنان نظر داشته‌اند و افرادی هم که از احزاب مختلف هستند باز از طرف ایشان مشخص شده باشند یعنی فلانی از فلان حزب داخل این مجموعه باشد. این شیوه دموکراتیک نیست.»

قوامی: قیمت دلار را دولت تعمداً بالا برد


رئیس شورای اصلاح‌طلبان قزوین گفت: دولت برای جبران کسری بودجه، قیمت دلار را بالا برده است.


ناصر قوامی در نشست خبری در حسینیه شخصی خود تصریح کرد: دولت با کسری بودجه  مواجه است و برای جبران آن تعمداً به افزایش قیمت دلار، سکه و ارز روی آورده است.


وی افزود: مملکت درآمد مشخص دارد و وقتی دوبرابر درآمد، خرج تراشیده می‌شود دولت باید با چاپ اسکناس، انتشار اوراق مشارکت، گران کردن دلار و سکه برای اداره جامعه و پرداخت حقوق کارمندان اقدام کند.


وی با اشاره به انتقادهایی که از وضعیت اقتصادی می‌شود، گفت: چرا همه کاسه و کوزه‌ها سر اصلاح‌طلبان خراب می‌شود، درحالی‌که نه رئیس‌جمهور و نه وزرای آن اصلاح‌طلب هستند؟ عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم همچنین گفت: آقای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اصلاح‌طلب نیستند و شما می‌دانید قضیه چیست و ما نمی‌توانیم بگوییم.


رئیس شورای اصلاح‌طلبان قزوین گفت: ما از رئیس‌جمهور ناراحت نیستیم ولی اصولگرایان نمی‌گذارند تا سیاست‌های دولت اجرا شود.


قوامی اضافه کرد: ما در دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته از میان بد و بدتر انتخاب کردیم.

ایران

10 سال حبس برای دو متهم حوادث دی 96

خبر اول اینکه، یک وکیل دادگستری گفت:  شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اراک برای موکلش و چند متهم دیگردر ارتباط با حوادث دی ماه ۹۶ حکم حبس صادر کرده است.

پیام درفشان در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص حکم صادره در رابطه با پرونده موکلش محمد نجفی –که وکیل دادگستری است- و چند متهم دیگر که در ارتباط با حوادث دی ماه ۹۶ تشکیل شده است، اظهار کرد: شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اراک موکلم را از عنوان اتهامی عضویت در دسته‌جات تبرئه، اما در ارتباط با عنوان اتهامی فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به یک سال حبس، بابت توهین به رهبری به دو سال حبس و به اتهام همکاری با دول متخاصم از طریق انتقال اخبار و اطلاعات به وسیله مصاحبه، به ۱۰ سال حبس محکوم کرده است.

به گفته وی،  متهم ردیف دوم این پرونده نیز مانند نجفی، به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. درفشان با اشاره به تبرئه متهم ردیف سوم این پرونده همچنین گفت: دو متهم دیگر این پرونده به اتهام توهین به رهبری هر کدام به دو سال حبس محکوم شدند که دادگاه حبس آنها را به مدت پنج سال تعلیق کرده است.

وکیل مدافع نجفی افزود: حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اراک غیرقطعی بوده و مطابق مهلت مقرر در قانون، به این حکم اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر ارائه خواهیم کرد.

حبس 5 ساله برای شعله سعدی و کیخسروی

خبر دیگر اینکه ، آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی دو وکیل دادگستری که 27 مرداد امسال به خاطر تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر و بازداشت شدند، از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب هر کدام به پنج سال حبس محکومیت یافتند.

ابوذر نصرالهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی با اعلام این خبر به ایرنا گفت: قاضی صلواتی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب، موکلم را به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال و بابت اتهام فعالیت تبلیغی عیله نظام به یک سال حبس محکوم کرده است که طبق قانون اشد مجازات یعنی پنج سال حبس اجرا می‌شود.

این وکیل دادگستری درباره قاسم شعله سعدی متهم دیگر این پرونده اظهار داشت: اتهامات هر دو متهم در این پرونده مشابه بود و او نیز مانند موکلم به همین میزان حسب محکوم شده است. به گفته نصرالهی، حکم صادره از سوی دادگاه غیرقطعی و قابل تجدید نظرخواهی در دادگاه تجدنظر استان تهران است. قاسم شعله سعدی هفته گذشته با تودیع قرار وثیقه و کفالت از زندان آزاد شد اما کیخسروی همچنان در زندان به سر می‌برد.

پیشنهاد واردات خودرو از افغانستان

دست آخر اینکه، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیشنهاد داده از افغانستان خودرو وارد کنیم.

به گزارش تسنیم ، محمدرضا منصوری در مصاحبه با رادیو با اشاره به مشکلات قطعه سازان گفت: خودروسازان می‌توانند با فروش زمین‌های خود در کشور و یا کارخانه‌های وابسته در خارج از کشور که بی دلیل راه‌اندازی شده، کمک‌رسان قطعه سازان داخلی باشند تا تولید قطعه در کشور دوباره رونق گیرد.

نماینده ساوه افزود: هم اکنون با وجود اعمال تحریم‌ها و عدم امکان واردات خودروی صفر کیلومتر می‌توان خودروهای کم کارکرد را از کشورهایی مانند افغانستان وارد کرد.

خراسان

خارجی‌ها کالای یارانه ای ببرند، دادگاهی می شوند


یک مسئول مهم قضایی با ارسال ابلاغیه ای در روزهای اخیر به مسئولان مرتبط با مناطق آزاد تجاری - صنعتی، به آن ها متذکر شده خروج هرنوع کالای یارانه ای از کشور، منوط به پرداخت یارانه تخصصی است بنابراین، خارج کردن این نوع کالاها توسط اتباع خارجی قبل از پرداخت یارانه مستقیم، امکان پذیر نخواهد بود، بنابراین باید ضمن ممانعت از این موضوع، عنداللزوم متخلفان با تشکیل پرونده قاچاق، به مراجع صالح معرفی شوند.


تذکر به مدیران درباره اضافه کاری برخی کارمندان


بر اساس ابلاغیه جدید یک نهاد مسئول به تعدادی از ادارات و سازمان های دولتی، با اشاره به ابهامات مطرح شده در خصوص ماموریت اعضای هیئت علمی به دستگاه های اجرایی، تاکید شده انتصاب افراد مذکور در پست های سازمانی ادارات، صرفا با حکم ماموریت از دانشگاه امکان پذیر است و مزایای غیرمستمر آن ها مانند اضافه کار و پرداختی های رفاهی، تنها بر اساس مقررات حاکم و نظیر کارمندان مشابه باید تعیین و پرداخت شود.

آرمان

احمدی‌نژاد، مکرون را نصیحت کرد

شنیده شد کهمحمود احمدی‌نژاد در توئیتی نصیحت‌آمیز خطاب به رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: بدون شک هیچ قدرتی توانایی ایستادگی در مقابل مردم را ندارد. وی با انتشار توئیتی خطاب به امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در واکنش به ناآرامی‌های اخیر پاریس نوشت؛ آیا وظیفه دولت‌ها پاسخگویی به خواسته‌های شهروندان نیست؟ این تظاهرات‌کنندگان هم شهروند هستند. به خواسته‌هایشان گوش کن و آنها را از طریق بهترین راه ممکن تامین کن. بدون شک هیچ قدرتی توانایی ایستادگی در مقابل مردم را ندارد.

۱۱۰۰ ضربه شلاق برای ۱۵ کارگر ایلامی؟

شنیده شد که مدتی است خبری منتشر شده مبنی بر اینکه در پی شکایت شرکت پتروشیمی ایلام، دادگاه کیفری ایلام طی حکمی ۱۵نفر از کارگران این شرکت را به ۹سال حبس و ۱۱۰۰ضربه شلاق به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی محکوم کرده است. ایلنا نوشت؛ هدایت چراغی دبیر اجرایی خانه کارگر استان ایلام از صدور این احکام اظهار بی‌اطلاعی کرد. گفتنی است کارگران این پتروشیمی در اردیبهشت امسال در اعتراض به عدم استخدام نیروی کار رسمی و پارتی‌بازی اعتصاباتی را برگزار کرده بودند.

«کلایی» شهردار مشهد شد

شنیده شد که محمدرضا کلایی که پیش از این به‌عنوان شهردار منتخب مشهد اعلام شده بود، با حکم وزارت کشور رسما شهردار مشهد شد. با صادرشدن حکم کلایی در وزارت کشور، وی به‌عنوان جوان‌ترین شهردار کلانشهرهای ایران رسما کار خود را در شهرداری مشهد آغاز کرد. محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد در این خصوص گفت: حکم شهردار مشهد توسط وزارت کشور دیروز صادر شد و کلایی امروز آن را در تهران تحویل خواهد گرفت. کلایی، پس از تقی‌زاده‌خامسی، دومین شهرداری است که از پنجمین شورای اسلامی شهر مشهد رأی اعتماد گرفته است.

آغاز تغییرات غیررسمی در پرسپولیس

شنیده شد که حمیدرضا گرشاسبی به دلیل منع به‌کارگیری بازنشستگان دیگر قصد ندارد در باشگاه پرسپولیس حاضر شود. این در حالی است که از ایرج عرب از معاونان باشگاه پرسپولیس به عنوان جایگزین او در باشگاه پرسپولیس نام برده می‌شود. عرب از صبح دیروز در دفتر مدیریت باشگاه پرسپولیس حاضر شد و پشت میز گرشاسبی نشست تا به صورت غیررسمی به عنوان سرپرست این باشگاه فعالیت خود را آغاز کند. از طرف دیگر هنوز ابلاغیه‌ای مبنی بر سرپرستی او در باشگاه پرسپولیس رسانه‌ای نشده اما به نظر می‌رسد این ابلاغ به صورت رسمی اعلام شود.

ضرب‌وشتم معلم توسط اولیای دانش‌آموز

شنیده شد که معلم یکی از مدارس ابتدایی رستم‌آباد رودبار توسط اولیای یکی از دانش‌آموزان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. رئیس اداره آموزش‌وپرورش رودبار دراین‌باره گفت: اولیای یکی از دانش‌آموزان دبستان شهادت رستم‌آباد رودبار معلم پایه دوم مدرسه را مقابل دانش‌آموزان کتک زد.

علی عطایی افزود: شنیده‌ شده که مادر این دانش‌آموز با همسرش تماس تلفنی گرفته و به وی گفته که فرزندشان از ترس معلم به مدرسه نمی‌رود. وی ادامه داد: معلم مدرسه که از ناحیه صورت زخمی شده به همراه مسئول بازرسی اداره آموزش‌وپرورش رودبار و پدر دانش‌آموز به کلانتری رودبار مراجعه کرده و رضایت خود را منوط به معذرت‌خواهی این فرد مقابل دانش‌آموزان از خود دانسته است.

محکومیت کیخسروی و شعله‌سعدی به 6 سال حبس

شنیده شد که وکیل مدافع آرش کیخسروی از محکومیت موکلش و و قاسم شعله‌سعدی (وکلای بازداشت‌شده در مردادماه امسال) به شش سال حبس خبر داد.

ایسنا نوشت؛ ابوذر نصراللهی ضمن اعلام صدور و ابلاغ رأی پرونده آرش کیخسروی اظهار کرد: موکلم به اتهام اجتماع و تبانی به پنج سال و نیز به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده است که البته یکی از این دو حکم اعمال می‌شود. این وکیل دادگستری همچنین گفت که قاسم شعله‌سعدی نیز به همین مجازات‌ها محکوم شده است. وی افزود: به رأی اعتراض خواهیم کرد و امیدواریم دادگاه تجدیدنظر رأی بدوی را نقض کند.

بدهی نجومی خودروسازان به قطعه‌سازان

شنیده شد که نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس گفت: اکنون شرکت‌های خودروساز ۲هزارمیلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکار هستند و این بر روند تولید قطعات خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

قاسم میرزایی‌نیکو با بیان اینکه به دنبال نقشه راهی برای حل مشکل خودروسازان هستیم، اظهار داشت: به دنبال سندی جامع هستیم چراکه هیچ کشوری همه قطعات خودرو را در داخل تولید نمی‌کند.

وی درخصوص قانون استانی‌شدن انتخابات مجلس نیز گفت: یکی از معضلاتی که در این بخش با آن مواجه هستیم «تخلفاتی همچون اقدامات قبیله‌ای، رأی‌خریدن» و دیگر موارد است که اجرای این قانون با تمامی ملاحظات و تغییرات لازم می‌تواند بسیاری از مشکلات فعلی را رفع کند؛ این طرح به احتمال زیاد تا هفته آینده وارد صحن علنی مجلس می‌شود.

واکنش وکیل زنجانی به سخنان اژه‌ای

شنیده شد که وکیل بابک زنجانی در واکنش به حرف‌های سخنگوی قوه قضائیه درخصوص دستمزد وکلای حاضر در پرونده زنجانی گفت: متاسفانه این اشتباهی بود که یکی از خبرگزاری‌ها مرتکب شد و به تبع آن یک پوشش غلط توسط دیگر رسانه‌ها صورت گرفت.

رسول کوهپایه‌زاده افزود: منظور آقای اژه‌ای وکلای شرکت نفت است. ایشان گفتند که چهار وکیل نمی‌توانند در جلسات حضور داشته باشند که درست هم فرمودند زیرا در پرونده‌های کیفری فقط سه وکیل می‌توانند در دادگاه حضور پیدا کنند.

وی اظهار کرد: نکته بعدی که ایشان بیان کردند این بود که وکلا فقط در مرحله دادگاه آمدند و در همه جلسات حضور نداشتند و یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان هم دستمزد گرفتند که کاملا برعکس جلوه داده شد، به‌گونه‌ای که انگار وکیل آقای زنجانی این مبلغ را دریافت کرده است.

معرفی 3 گزینه برای استانداری تهران

شنیده شد که دبیر مجمع نمایندگان تهران از نامه این مجمع به وزیر کشور به منظور اعمال نظر پیشنهادی نمایندگان تهران درخصوص انتخاب استاندار تهران، خبر داد. محسن علیجانی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به جلسه مجمع نمایندگان تهران برای انتخاب گزینه‌های نهایی استانداری تهران اظهار داشت: مجمع عمومی پس از برگزاری رأی‌گیری طی مراحلی سه گزینه برای معرفی به وزیر کشور انتخاب کرد.

دبیر مجمع نمایندگان تهران ادامه داد: البته، چون نظر مشورتی است لذا این اسامی محرمانه است. وی با اعلام اینکه ما نامه‌ای به وزارت کشور ارسال می‌کنیم، گفت: این نامه به این منظور است که وزیر کشور دیدگاه‌های مجمع نمایندگان استان تهران را در نظر بگیرد.

وی اضافه کرد: اگر وزیر کشور با این سه گزینه‌ای که مجمع نمایندگان تهران انتخاب کردند، موافق باشند به‌زودی گزینه نهایی استانداری تهران معرفی می‌شود و اگر هم نقطه نظراتی داشته باشند قطعا باید با تعامل و پیگیری حل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • ناشناس IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
    2 0
    با سلام جناب اقای رییس جمهور لطفا بخاطر مردم که شما نماینده این مردم هستید نگذارید خودرو گران شود ممنونیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس