کد خبر 916306
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
لعیا جنیدی

لعیا جنیدی انتقادات تندی را متوجه مجمع تشخیص مصلحت نظام کرد.

به گزارش مشرق، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مراسم «بزرگداشت روز قانون اساسی» که صبح امروز (12 آذر) در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: قدرت برای توسعه، عمران و آبادانی کشور مورد نیاز است و از قدرت گریزی نیست و هم چنین پیشرفت نیازمند قدرت است.

بیشتر بخوانید:

توضیحات معاون روحانی درباره اشتباه تایپی پالرمو

در جلسه ۳ جانبه ظریف، معاون روحانی و کدخدایی درباره CFT چه گذشت؟

وی با بیان اینکه حقوق اساسی آمده تا چهارچوب قدرت را تعیین کند، خاطرنشان کرد: در دنیا می‌بینیم قدرت بدون چار چوب است و باعث ایجاد خرابی می‌شود. تبدیل قدرت به اقتدار مهم‌ترین کارکرد حقوق اساسی است.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: قانون اساسی مهمترین نقش در کشور را داراست. قانون اساسی قدرت را درون نهاد ها و با ساختار تعریف می‌کند. قدرت را تقسیم کرده و برای هر کسی حدود و نظارت معین می‌کند. قانون اساسی حدود صلاحیت هرنهاد و مجموعی از هنجارهای نهاد ها را تعیین می‌کند.

جنیدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: من قصد بحث سیاسی ندارم و از لحاظ کارشناسی مطرح می‌کنم که چندی پیش گفته شده بود که مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام باید مدت‌دار باشد؟ این نهاد وضع کننده قانون است یا آن را  مانند شورای نگهبان باید تعریف کرد؟ مجمع در اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان تصمیم می‌گیرد. کارکرد آن مانند شورای نگهبان است؟ کار مجمع، تایید یا رد مصوبات مجلس است یا دخالت در وضع دارد؟ این سوال مطرح است. من می‌گویم قوه مقننه فقط از طریق مجلس انجام می‌شود. این سوالات را باید علمی دید و نه سیاسی. حقوق اساسی، حقوق است و من قصد بحث سیاسی و نگاه سیاسی به آن ندارم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha