کد خبر 911375
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
بازار خشکبار

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار گفت: صنوف خشکبار فروش به دلیل کاهش شدید تقاضا ناشی از گران شدن قیمت‌ها تحت فشار هستند.

به گزارش مشرق، مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره دلایل افزایش قیمت انواع خشکبار در بازار، اظهار کرد: برخی از کالاهای صنف ما مانند پسته با توجه به اینکه صادراتی هستند از افزایش نرخ ارز تاثیر میگیرند و از طرفی بخش دیگری از کالاهای صنف ما مانند مغز گردو و تخم کدو و آفتاب گردان نیز با توجه به اینکه وارداتی هستند از افزایش نرخ ارز تاثیر مستقیم می‌گیرند.


وی افزود: دلیل افزایش قیمت تخمه آفتاب گردان در بازار به دلیل افزایش نرخ ارز ، از هر کیلوکرم 8 هزار تومان به 20 هزار تومان رسیده است؛ قیمت این محصولات در بازارهای جهانی تغییری نکرده اما با توجه با اینکه ارزش پول ما کاهش یافته و نرخ دلار بالا رفته، این محصولات به قیمتهای بالاتری در مقایسه با قبل به فروش می رسد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در واکنش به اینکه چرا پس خشکباری که در داخلی تولید میشود نیز به قیمت های بالایی به دست مردم می رسد گفت: زمین‌های کشاورزی که در شمال کشور بادام زمینی و تخمه‌های کدو و آفتاب گردان تولید می‌شد اکنون از بین رفته و به ویلا تبدیل شده اند و میزان تولید فندق نیز در این مناطق به شدت کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: برای پاسخگویی به نیاز مردم در مواردی کمبود داریم باید اقدام به واردات کرد تا قیمت محصولات ایرانی نیز متعادل شود، به طوری که اگر بادام زمینی چینی به بازار ایران نیاید، نوع ایرانی آن را نمیشود کیلویی 100 هزار تومان نیز خریداری کرد.

احمدی همچنین درباره دلایل افزایش قیمت مغز گردوی ایرانی و فروش آن به قیمت هرکیلوگرم 100 هزار تومان گفت: این محصول نیز در سال جاری دچار سرمازدگی شده است و 70 درصد آن از بین رفته است به همین منظور در حال گرفتن مجوز واردات قانونی این محصول به کشور هستیم تا قیمت آن نیز در بازار کاهش یابد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار اظهار داشت: بادام های درختی تولید ایران نیز امسال دچار سرمازدگی شده است و نیمی از درخت های بادام سرمازدگی آسیب دیده اند.

وی تصریح کرد: امیداریم که قیمت خشکبار برای شبهای یلدا و عید کاهش یابد تا مردم بتوانند آنها را خریداری کنند؛ صنوف ما به دلیل کاهش شدید تقاضا ناشی از گران شدن قیمتها تحت فشار هستند.

احمدی گفت: صنوف ما فروش ندارند؛ به طوری که برخی از همکاران ما در روز تنها دو کیلوگرم گردو فروخته اند که با این میزان فروش نمیتوان هزینه های اداره واحد صنفی را تقبل کرد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در پاسخ اینکه آیا واقعا همه دلایل افزایش قیمت خشکبار در بازار ناشی از خشکسالی، سرمازدگی و افزایش نرخ ارز گفت: تمام دلایل افزایش قیمت خشکبار این موارد نیست و30 درصد این افزایش قیمت‌ها نیز به خاطر دلال بازی است.

وی افزود: در صنف ما نیز مانند همه صنوف تحلف وجود دارد و مستثنی نیستیم؛ با این متخلفان برخورد میشود اما در مواردی مشاهده شده است که این صنوفی که تخلف دارند از اتحادیه ما پروانه ای ندارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  6 2
  علی برکت الله
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  10 0
  پسته که صادرات میشه از افزایش نرخ ارز تاثیر میپذیره، گردو و...که وارد میشه از افزایش نرخ ارز تاثیر میپذیره،
  • ناشناس IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   0 0
   یعنی لذت میبره ادم از این همه نزویر و دروغ..چه صادراتی چل وارداتی،گران شد!
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  6 2
  دروغه اقا گردوی کاغذی رو از ما خریدن 24 تومن مغازه میفروشن 75 تومن امسال هیچ سرمازدگی نداشتیم
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  3 2
  دروغه اقا گردوی کاغذی رو از ما خریدن 24 تومن مغازه میفروشن 75 تومن امسال هیچ سرمازدگی نداشتیم
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  1 0
  آقا ایشون از نرخ کدام بازار حرف میزند قیمت هایی که دادند همش کمتر از بازار هست
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  0 1
  آقا ایشون از نرخ کدام بازار حرف میزند قیمت هایی که دادند همش کمتر از بازار هست
 • AE ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  16 0
  یعنی مشرق ، این مقاله ای که نوشتی ، همینجوری مسلسل‌وار دروغ پشت دروغ ! نه که مشرق دروغگو باشه ، این آدمهایی که ازشان نقل قول شده دروغگواند . آجیل گران شده فقط به یک دلیل : به دلیل شرایط بد اقتصادی موجود ، بیشتر خشکبار را صادر می کنند و برای بازار داخل سهم بسیار کمی مانده . چون در داخل نایاب شده ، قیمتش گران شده . خود کشاورزها هم اینجور موقع ها نامردی را به آخر می رسانند ! سرمازدگی و ویلاسازی و تمام این چرت و پرت ها هم دروغ محضه .
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  7 0
  پسته و گردو و تخم کدو قبول سیب زمینی و پیاز و سیب و انار ماست پنیر شیر هم وارداتی یا سرماخورده؟
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  2 0
  شهرستان سنقر از توابع کرمانشاه تخمه آفتابگردان بینظیر وبسیارخوش طعمی داره وزمینهاش قابلیت کشت گسترده تری هم برای تخمه آفتابگردان داره وتبدیل به ویلا هم نشده،ولی هیچ مسئولی بها نمیده واگرهمینطور پیش بره عاقبت خوش آیندی متصور نخواهدبودوبیکاری نیزدراین شهرستان کوچک بیشترخواهدشد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس