مجتبی ذوالنور نمایه

رئیس کمیته هسته ای مجلس گفت:در صورت پیوستن ایران به FATF تمام سر پل های دور زدن تحریم ها را خودمان به آمریکا معرفی می کنیم.

به گزارش مشرق، مجتبی ذوالنور، رئیس کمیته هسته ای مجلس با اشاره به ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT اظهار داشت: تا الان که ارتباط اقتصادی بین ایران، چین و روسیه برقرار بوده است ما FATFرا نپذیرفته بودیم و همان عللی که نمی گذارد چین و روسیه برای تحریم ایران به آمریکا ملحق شوند، همان علل هم موجب استمرار همکاری ایران با روسیه و چین خواهد شد.

با الحاق به FATF سرنخ های دورزدن تحریم ها را در اختیار آمریکا قرار می دهیم

رئیس کمیته هسته ای مجلس اظهار داشت: در صورتی که FATF را  بپذیریم برای دور زدن تحریم ها دچار مشکل می شویم، دولت به صورت قانونی نمی تواند تحریم ها را دور بزند، نباید تحریم کنندگان سرنخ های راهکار های دور زدن تحریم ها را داشته باشند.

ذوالنور گفت: اساس FATF بر پایه KYC  استوار است که به معنای «بشناس مشتری خودت را» است. بانک مرکزی و  وزارت خارجه معتقدند FATF بر پایه KYC  از ایران اطلاعات خواهد گرفت و طبق این کنوانسیون دقیقا باید برای آمریکا مشخص باشد که ایران با چه کشور هایی ارتباط دارد به آن ها نفت می فروشد و منابع حاصل از فروش نفت را از چه راهکارهایی به کشور وارد می کند.

وی تصریح کرد: بنابراین در صورت پیوستن ایران به  FATF  تمام سر پل های دور زدن تحریم ها را خودمان به آمریکا معرفی می کنیم.

رئیس کمیته هسته ای مجلس اظهار داشت: موافقان   FATF می گویند باید به  FATF بپیوندیم و بعد در عمل اجرا نکنیم این در حالی است که اگربعد از پیوستن به   FATF این معاهده را اجرا نکنیم مجددا در لیست سیاه   FATF قرار می گیریم، پس پیوستن به   FATF  با این همه مشکلات چه ارزشی دارد.اگر قرار است در لیست سیاه   FATF باشیم بهتر است بدون تعهد در این لیست قرار بگیریم.

ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT قابل رفع نیست/ لایحه به مجمع تشخیص می رود

ذوالنور اظهار داشت: ایرادات ۲۲ گانه شورای نگهبان به کمیسیون امنیت ملی ارسال شده است تا رفع گردد اما ایرادات شورای نگهبان به متن کنوانسیون CFT است به شروط ۷ گانه کمیسیون نیست، کمیسیون امنیت ملی هم نمی تواند متن این کنوانسیون را تغییر بدهد.

وی با تاکید بر اینکه ایرادات شورای نگهبان به متن کنوانسیون است گفت:  به احتمال زیاد این لایحه به مجمع تشخیص ارسال می شود و مجمع نیز به دلیل اینکه ایرادات شورای نگهبان محکم است و هم خود مجمع نظر منفی کارشناسی به این لایحه دارد احتمالا این لایحه را رد خواهد کرد.

امکان وضع شروط جدید برای الحاق به کنوانسیون CFT وجود ندارد

رئیس کمیته هسته ای مجلس اظهار داشت: وضع شروط جدید هم در سه صورت امکان پذیر است، شرط اول اینکه  با کنوانسیون ۱۹۶۷ وین ناسازگار نباشد،شرط دوم اینکه با روح کنوانسیون CFT ناسازگار نباشد و شرط سوم اینکه ۱۸۰ کشوری که عضو این کنوانسیون هستند روی شروط ایران اعتراض نگذارند.

وی ادامه داد: قبل از اینکه ما شرطی بگذاریم چند ماه قبل ۱۲ کشور روی شروط احتمالی ایران اعتراض گذاشتند. عربستان با ۴۰ کشوری که به صورت انگلی به آن وصل هستند می تواند به راحتی روی شروط ایران اعتراض بگذارد لذا این شروط فقط دل خوش کردن است و هیچ فایده ای ندارد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
  64 27
  ایکاش موافقین fatf می فهمیدند اما افسوس
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
   20 9
   مسلمان موافقین همان منافقینند چرا حالیت نیست
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
   29 8
   نه اینکه نمی فهمن ، اتفاقا میدونن دارن چکار میکنن . وطن فروشن والسلام
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
   4 3
   ینی چقدر پول بینشون پخش شده که حاضر شدن چنین طرحی رو تصویب کنن؟؟ نفری چن میلیون دلار؟؟؟ چرا به این نماینده‌ها رأی میدن؟؟ چرا از BBC دستور میگیرن؟؟؟؟ چرا مردم ما انقدر احمقن؟؟
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
  19 3
  به هر جال ما مردم منتظریم ببنیم با رد یا عدم رد این لایحه چه تغیری تو معشیت مردم بوجود میاد.بسم الله
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
   5 18
   به من هم 100 میلیون بدهند می گم گور بابای این ملت به فت اف رای می دادم منافع ملت رو ول کنید بچسبید به سی اف تی کار درست را شما هواداران CFT انجام می دهید
  • ناشناس IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
   8 8
   هیچ اتفاقی نخواهد افتاد الکی خودتو مشغول نکن . همانطور که اومده پیوستنمون هزینه بیشتری داره و در طولانی مدت تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت.
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
   2 16
   اشتباه نکن ما الان داریم از مزایای این معاهده fatf استفاده می کنیم و همین مقدار مبادلات بانکی الان هم با استفاده و همکاری اعضای این معاهده انجام می شود و مشکل این هست که برای بهره مندی کامل و استمرار از مبادلات بانکی و یا در آینده جهت بهره مندی از سیستم spv که اروپا می خواد راه اندازی کند شرط می کنند ایران باید عضو این معاهده Fatf بشود و گرنه روسیه و چین و اتحادیه اروپا هم نمی توانند به ایران کمک کنند
 • هوادار سی اف تی IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
  7 32
  مرگ بر ملت زنده باد رجوی
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
  11 6
  همه مردم ایران می دانند CFT و برجام و سند 2030 صاحباش اسرائیلند و اینو هم می دانند دوره ی شهادت و ایثار گذشته و باید فکر نون باشی که خربزه بدجور آب است رای به سی اف تی به قول نماینده خودمان برای هر نماینده 600 میلیون نون و آب دارد
 • غلامرضا IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
  7 3
  امیدوارم‌به‌نفع‌مردم‌بشد.
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
   1 1
   امید؟! پس عقلت کو؟ تجربه کجاس؟ مگر ندیدی برجام دلار رو به ۱۸۰۰۰ رسوند؟
 • مردم IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
  1 3
  جناب مشرق نیوز که کلا دغدغه اش گزارش از تحولات میدانی شرق فرات سوریه ادلب یمن و ... است و مسایل و مشکلات مردم ایران دغدغه اش نیست، قطعا در تصویب این طرح هم به مسایل تحولات میدانی ذکر شده توجه دارد نه مردم بدبخت ایران....
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
   2 1
   میشه اسم خودتومردم نزار؟تویک نفری.ازجانب همه حرف نزن
 • ایرانی IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
  3 1
  اگه fatf تصویب نشه برای تردد آقازاده ها به خارج از کشور و یا تراکنشهای مالی آقازاده در اروپا و امریکا مشکل جدی میش میاد . میشه فهمید یکی از دلایل اصرار نماینده های مجلس و شخص --- فقط یوی ازدلایلش همینه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس