هدیه جالب روز دانش آموز

دانش‌آموزان دبستان پسرانه مهارت در شهر مشهد در مراسم روز دانش‌آموز هدیه‌ای گرفتند که باعث شد گل از گلشان بشکفد.

به گزارش مشرق، ایجاد محیطی شاد در مدرسه موضوعی است که آموزش و پرورش ما‌ه‌هاست دنبال می‌کند؛ ماجرایی که با حذف آزمون‌های زائد از دبستان‌ها در بهمن ماه سال گذشته کلید خورد.

وزیر آموزش و پرورش ۲۲ فروردین امسال گفت: محتوای آموزشی در مدارس باعث عدم انگیزش دانش‌آموزان به مدرسه رفتن می‌شود و در مدرسه‌های ما شادی و نشاط کافی برای افزایش انگیزه وجود ندارد و دانش‌آموزان در مدرسه دچار سختی و عذاب می‌شوند.

حال اگر کنار این موضوع، طرح مدرسه محوری بیاید که آن هم از جمله طرح‌های وزارت آموزش و پرورش است، اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد چرا که مدیران و معلمان سراسر کشور سرشار از خلاقیت هستند. 

وزیر آموزش و پرورش ۱۴ اردیبهشت امسال به رویکرد مدرسه محوری اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردهای برگرفته از سند تحول بنیادین، مدرسه محوری و کاهش تمرکز در نظام آموزش و پرورش است.

اکنون ترکیب ایجاد شادی و نشاط در مدارس با مدرسه‌محوری، اکسیری ساخته است که می‌توان به پویایی و حرکت آموزش و پرورش در این ریل امیدوار بود.وی افزود: بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، کانون اصلی تعلیم و تربیت مدرسه است و تمام سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در مدرسه که مرکز اصلی تعلیم و تربیت نظام آموزش و پرورش است، محقق می شود؛ از این رو هر آنچه که در آموزش و پرورش انتظار داریم باید از طریق مدرسه صورت گیرد.

یکی از این اقدامات خوب، در دبستان مهارت در شهر مشهد صورت گرفته است، دانش‌آموزان این مدرسه در مراسم روز دانش‌آموز هدیه‌ای گرفتند که باعث شد گل از گلشان بشکفد.

محمد آقاسی‌زاده مدیر این دبستان در این خصوص گفت: مدتی بود در مدرسه درباره آموزش عملی  مهارت‌های اقتصادی به دانش‌آموزان و مشارکت آنها  در برنامه‌های مدرسه در بین معلمان بحث و تبادل نظر می‌کردیم و در این خصوص مطالعاتی داشتیم و از صاحبنظران راه‌های ممکن برای رسیدن به هدف را جویا می‌شدیم.

وی افزود: در همین راستا ، برنامه‌ریزی برای مراسم روز دانش‌آموز را آغاز کردیم و طبق روال هرسال که در روز دانش‌آموز به دانش‌آموزان گیاه هدیه می دادیم، گیاه مقاومی برای خانه‌های آپارتمانی انتخاب کردیم ، گیاهی که می‌تواند در  شرایط مطلوب، حتی چند سال در آب بماند، ریشه بزند، رشد کند و رونده باشد؛ برای تأمین گلدان‌ها تصمیم گرفتیم با مشارکت دانش‌آموزان ضمن آموزش بازیافت به آنها و کم کردن از تولیدِ زباله، بطری‌های شیشه‌ای مورد نیاز را از آنها خریداری کنیم.

 آقاسی‌زاده گفت: تکاپو و تلاشی وصف ناشدنی در بین دانش‌آموزان برای جمع آوری تعداد بیشتر بطری راه افتاده بود و تجربه کسب درآمد با فروش بطری که لذت خوردن آبمیوه اش هنوز باقی بود، برای آنان بسیار شیرین و بی نظیر بود.

مدیر دبستان پسرانه مهارت بیان کرد: روز ١٣آبان ماه، دانش‌آموزان از دیدن هدایا بسیار شگفت زده شدند چراکه بطری‌هایی که با همت خودشان جمع آوری شده بود با تزیینی ساده تبدیل به گلدانی زیبا با گیاهی شده بود که می توانستند در اتاق خود در خانه از آن  مراقبت کنند و منتظر ریشه زدن و بزرگ شدنش باشند.

آقاسی زاده گفت: اجرای این برنامه اهداف تربیتی و مهارتی همچون مشارکت دانش‌آموزان  در  برنامه‌های مدرسه، آموزش نوعی کارآفرینی و کسب درآمد از لوازم بازیافتی، نگهداری از یک گیاه سبز و برنامه‌ریزی برای حال خوب یک موجود زنده و... را به همراه داشت و ما توانستیم با خلاقیت، مشارکت و مهارت آموزی مراسم روز دانش آموز را با خوشحالی دانش‌آموزان و مشارکت خودشان در برنامه‌ها برگزار کنیم.

مدرسه مهارت یکی از ۱۰۰ هزار مدرسه‌ای است که شادی را توأم با آموزش به دانش‌‌آموزان هدیه کرده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس