علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قریب به ۸۰ سال است دولت آمریکا در امور داخلی ایران دخالت می‌کند و نمونه‌ای از انواع خیانت‌ها و جنایت‌ها علیه ملت ایران در آن به وفور دیده می‌شود.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (13 آبان 97) گفت: برای همه عزاداران حسینی چه ایرانیان عزیز و برخی همکاران و چه سایر مسلمانانی که توفیق راهپیمایی و تشرف پیدا کردند آرزوی قبول زیارات دارم و از دولت جدید عراق و مردم میهمان نواز این کشور که در این هنگامه عظیم حسینی خدمت‌رسانی مطلوبی به زائرین داشته‌اند، سپاسگزاری می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از همه دستگاه‌های اجرایی کشور به خصوص وزارت کشور و نیروی انتظامی و نیروهای مسلح که بسترهای این حرکت دینی مردمی را فراهم کرده‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: ۱۳ آبان به نماد مقاومت ملت ایران در برابر استکبار بدل شده و همانطور که رهبر معظم انقلاب روز گذشته سه واقعه مهم را در مورد این ایام توضیح دادند چه ماجرای کاپیتولاسیون و ماه‌ها مخالفت شجاعانه امام با آن حرکت انقلابی دانشجویان و چه حرکت دانش‌آموزان هر کدام جلوه‌ای از مبارزات ملت علیه رفتارهای استکباری آمریکا را نشان می‌دهد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: قریب به ۸۰ سال است دولت آمریکا در امور داخلی ایران دخالت می‌کند و نمونه‌ای از انواع خیانت‌ها و جنایت‌ها علیه ملت ایران در آن به وفور دیده می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کودتای آمریکا علیه دولت ملی مصدق با اختلاف افکنی داخلی بین سیاسیون و پول پاشی به مزدوران و بهره جستن از خائنین شکل داده شد و حکومت دیکتاتوری وابسته به شاه را برای چند دهه بر ملت ایران تحمیل کرد و ماشین شکنجه و خفقان ساواک را برای کنترل مبارزان با کمک CIA و موساد راه‌اندازی کرد و در پناه این سفاکی‌ها بر ثروت ملی ایران به خصوص نفت، تسلط یافتند و برای چند دهه به یغما بردند و تا منابع نازلی که باید در ازای نفت به ایران می‌پرداختند سیاهه‌هایی از هزینه مستشاران آمریکایی که چند ده هزار نفر بودند، ارائه می‌کردند و علاوه بر این عملا فرماندهی بر ارتش در دست آنها بود.

وی افزود: در امور سیاسی نیز شاه بدون اجازه نمی‌توانست تصمیم مهمی بگیرد. تغییر نخست‌وزیر و وزرا با هماهنگی آمریکا میسر بود. این وابستگی شدید نظامی، سیاسی و اقتصادی و سرکوب آزادیخواهان و ایجاد فضای خفقان جز سرافکندگی ملت ایران در مقابل سایر ملل و به بردگی کشاندن جامعه ایران و عقب نگه داشتن کشور نتیجه دیگری نداشت.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امام در سال 43 در پیامی درباره کاپیتولاسیون فرمودند؛ اکنون مستشاران نظامی و غیرنظامی آمریکا با جمیع خانواده و مستخدمین آنها آزادند. هر جنایت و خیانتی بکنند اما پلیس ایران حق بازداشت آنها را ندارد. دادگاه‌های ایران حق رسیدگی به پرونده آنها را ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک باره شرایط را زیر و رو کرد. ملت ایران، آمریکا و نوکرانش را از کشور بیرون کرد وقتی آمریکا با سد ملت ایران مواجه شد و از دخالت‌های آمرانه دولت گذشته مایوس شد دشمنی با ملت ایران را به نحو دیگری سامان داد.

وی ادامه داد: ابتدا تئوری تجزیه ایران را با شورش‌های قومی پیگیری کرد و یا کودتا علیه نظام اسلامی را سامان داد. ترورهای ناجوانمردانه افراد مؤثر و رهبران انقلاب نظیر شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید رجایی، شهدای حزب، شهدای محراب، جنس دیگر طراحی آنها بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این دسائس که در سال‌های نخست انقلاب به اجرا درآمد با همه هزینه‌هایی که برای انقلاب نوپای اسلامی داشت ره به جایی نبرد لذا جنگ صدام علیه ملت ایران با حمایت و تحریک آمریکا شکل گرفت و البته سایر کشورهای غربی و شوروی سابق نیز به کمک صدام شتافتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت ایران در مقابل این تهاجم وسیع ایستاد و مشکلات زیادی را تحمل کرد. بیش از 200 هزار شهید و صدها هزار جانباز و آزاده و خسارات مادی وسیع به اراده ملت خللی وارد نکرد. رمز توفیقات ملت در مقابل این حجم ماجراجویی متنوع آمریکا شناخت ملت از ظلم و جور شیطان بزرگ و اعتماد به تفکر و هدایت‌های امام و توافق در ایستادگی در مقابل دشمن بود.

وی افزود: گذشت زمان نشان داد که تصمیم و انتخاب مردم منطقی معقول و برای آینده کشور بسیار پرثمر بود. تصمیمی که به همه متجاوزان دیروز و امروز آموخت که هرکسی قصد تجاوز و اشغال خاک ایران را داشته باشد تصمیم به نابودی خود گرفته است چرا که ملت ایران همانگونه که صدام را تا مرحله نابودی تعقیب کرد هر متجاوز دیگری را معدوم خواهد کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اکنون آقای ترامپ همچون صدام قصد ستیز با ملت ایران دارد.او می‌خواهد مستقیما ملت ایران را مورد ستم و شکنجه قرار دهد. او به ستیز با ملت ایران به خصوص زنان و کودکان ایران آمده است وعجیب است با این همه شرارت آقای ترامپ از شعارهای ملت در مقابله با شیطنت‌های آمریکا اظهار ناراحتی می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکا باید مطمئن باشد ملت ایران امروز نیز نشان خواهند داد که آقای ترامپ کوچکتر از آن است که بتواند ایران را از پای درآورد. همانگونه که ملت ایران، صدام را تا نابودی تعقیب کرد و همانگونه که ملت ایران تروریست‌های مزدور آمریکایی داعش را تا نابودی تعقیب کرد و بر جانیان کاخ سفید خسران و پشیمانی مستولی خواهند کرد.

وی افزود: امروز ملت‌ها از سلطه‌طلبی و اخاذی آمریکایی‌ها به ستوه آمده‌اند و به دنبال خلاصی از این دولت شر هستند. دولتی نااهل و غیرمعقول فعلی آمریکا اسباب تمسخر سیاست‌مداران دنیا شده است و حتی متحدین دیروز آمریکا به دنبال راهکارهای بدیل هستند.

لاریجانی خاطرنشان کرد:‌در این میانه طرح‌های  مالیخولیایی ایالات متحده تحت عناوین معامله بزرگ قرن و یا ائتلاف راهبردی بیش از آنکه زمینه تحقق داشته باشد بستری برای اخاذی از برخی کشورهای تحقیر شده است که آنان را با بدترین عبارات موهن نیز همراه می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت نستوه ایران با تجربه گذشته راه خود را به خوبی می‌شناسد و با استقامت شکوهمند در این معرکه شیادانه آمریکا صحنه را برای مزدوران این کشور پرهزینه خواهد کرد و با تلاش مجاهدانه به بالا بردن بهره‌وری توانمندی اقتصادی و فناورانه کشور اهتمام خواهد داشت.

وی ادامه داد: ضمنا ملت ایران رفتارهای برخی کشورها در منطقه را که محرک ماجراجویی آمریکا و زمینه‌ساز بسط شیطنت‌های اسرائیل شدند، فراموش نمی‌کند. ملت شریف ایران با رهبری داهیانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با همبستگی هر چه بیشتر راه حفظ عزت و استقلال را پی خواهد گرفت.

لاریجانی در پایان گفت: در این شرایط رعایت وحدت صفوف و همگرایی قوای مختلف و جریان‌های سیاسی بیش از هر زمان ضرورت دارد و امیدواریم در این شرایط حساس عقلای جریان‌های مختلف سیاسی راهبری درستی داشته باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • NL ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  3 0
  عجب
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  4 0
  خدا آمریکا و دوستانش را لعنت کند
 • ES ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  3 0
  خدا انگلیس و انگلیسی را نابود کند
 • ES ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  3 0
  برای شما چه فرقی میکنه من کارگر پول ندارم و حقوقم کفاف نمیده از 6 صبح تا 10 شب کارگری میکنم تا نان دربیاورم. عرق میریزم و حمالی باز هم افاقه نمیکنه تعطیلی ها هم کارگری و عملگی و حمالی
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
   0 2
   اینجا چکار میکنی این وقت روز کارگر خخخخخ
 • GB ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  2 0
  خیلی مهم است که آمریکا 20 ترلیون دلار بدهی داره و مشکلات اقتصادی زیادی پیدا کرده اما مردم نمیدانند
 • NL ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  4 0
  دلم برای مظلومیت سنگ پای قزوین می سوزه
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  1 0
  جناب لاریجانی