کد خبر 905875
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
فیلم/ آموزش زبان فارسی در اسرائیل برای جاسوسی

یک شرکت جاسوسی صهیونیستی عملیاتی را برای شناسایی دارایی‌های ایران در سراسر جهان و معرفی آنها جهت مصادره هدایت کرده است.

به گزارش مشرق، رسانه صهیونیستی هاآرتص عملیات یک شرکت جاسوسی این رژیم برای شناسایی دارایی‌های ایران در سراسر جهان و معرفی آنها جهت مصادره به نفع خانواده‌های قربانیان ادعایی عملیات‌های «تروریستی» را فاش کرده است.


سال گذشته برخی از رسانه‌ها خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه یک شرکت جاسوسی اسرائیلی به نام «بلک کیوب» از برخی اعضای دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در شکل‌گیری توافق هسته‌ای برجام نقش داشته‌اند، جاسوسی کرده است.

افشاگری‌های سال گذشته آشکار ساخت جاسوس‌های شرکت اسرائیلی با هویت‌های جعلی با برخی از مقام‌های سابق آمریکایی تماس گرفته و تلاش کرده بودند با آنها درباره ایران گفت‌وگو کنند.

در آن زمان این گمانه‌زنی مطرح شد که «بلک کیوب» با دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مرتبط است و هدف عملیات‌هایش جمع‌آوری اطلاعات برای لغو توافق هسته‌ای ایران است.

بیشتر بخوانید:

ادعای نیویورک تایمز درباره شنود مکالمات تلفنی ترامپ

بازداشت یکی از خطرناک‌ترین جاسوسان رژیم صهیونیستی در غزهاما اسناد روزنامه هاآرتص نشان می‌دهد این پروژه هدفی غیر از این داشته است.

به نوشته هاآرتص، تخصص «بلک کیوب» و شرکت‌های مشابه آن در یافتن دارایی‌های کشورهایی است که در دادگاه‌های آمریکا به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان ادعایی عملیات‌های تروریستی محکوم شده‌اند.

روش بلک‌کیوب برای یافتن این دارایی‌ها با شرکت‌های رقیب تفاوت دارد: شرکت اسرائیلی تلاش می‌کند مقام‌های ارشد دولت آمریکا را به دام انداخته و اطلاعات آنها را درباره مکان دارایی‌ها استخراج کند.

هاآرتص نوشته شرکت اسرائیلی تلاش کرده بود با معاونان باراک اوباما از جمله «بن رودز» و «کالین کال» دیدارهای حضوری ترتیب داده و سپس از آنها اطلاعاتی برای استفاده در پروژه‌های حقوقی استخراج کند.

این اطلاعات، مواردی مانند اطلاعات درباره مقر دارایی‌های ایران، شرکت‌ها یا بانک‌های همکار با ایران برای مخفی کردن دارایی‌ها یا برای انتقال آن‌ها را شامل می‌شود. در صورتی که مشخص می‌شد که یک بانک معین به ایران برای مخفی کردن دارایی‌هایش کمک کرده، بلک کیوب احتمال شکایت از آن را بررسی می‌کرد.

در صورتی که مشخص می‌شد مقام‌های دولت اوباما اقدامات غیرقانونی انجام داده‌اند این امکان وجود داشت که بتوان بانک‌ها یا دولت آمریکا را تحت پیگرد قرار داده و پول ایران را مصادره کرد. بانک‌ها و دولت‌ها به دلیل دسترسی به منابع پول و دارایی، از دیرباز هدف‌های خوبی برای پیگرد قانونی محسوب می‌شوند.

حساب ایران در بانک مسقط

از جمله موارد اصلی تمرکز شرکت اسرائیلی، بانک مسقط در عمان بود. ایران در بانک مسقط حسابی برای ذخیره وجوه فروش نفت داشت. تا سال ۲۰۱۵، موجودی این حساب به ۵.۷ میلیارد دلار رسیده بود، اما این پول به ریال عمان بود. ایرانی‌ها به دنبال تبدیل این پول به یورو بودند، اما چون ارز عمان با دلار مرتبط است هیچ بانکی با تبدیل این وجه هنگفت موافقت نمی‌کرد. بنابراین لازم بود که یک بانک آمریکایی این وجه را ابتدا از ریال به دلار آمریکا و سپس به یورو تبدیل کند. در آن زمان، ایران علی‌رغم توافق هسته‌ای هنوز به شبکه بانکی درایالات متحده دسترسی نداشت و بنابراین، انجام این عملیات نیازمند مساعدت دولت اوباما بود.

کنگره آمریکایی هم تحقیقاتی درباره این عملیات تبدیل ارز انجام داده که نتایج آن ژوئن سال گذشته منتشر شد. در گزارش رسمی کنگره ادعا شده بود مقام‌های دولت اوباما برای این عملیات تبدیل ارز با کارکنان دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری همکاری کرده‌اند. در پایان، بانک‌های Wells Fargo و J.P. Morgan از همکاری برای تبدیل ارز خودداری کرده‌اند.

بلک کیوب م با توجه به اینکه رقم هنگفت موجود در عمان قابل نادیده گرفتن نبود تحقیقات خودش را درباره عملیات تبدیل ارز انجام داد. این شرکت جاسوسی، چند مقام ارشد در دو بانک یاد شده و شماری از مدیران بانک عمانی را تحت نظر گرفت.

به نوشته هاآرتص، بلک‌کیوب برای برخی از کارکنان این بانک‌ها که شغلشان به اجرای تحریم‌ها مربوط می‌شد پرونده‌ای تشکیل داد و اطلاعات آنها را ثبت کرد. در نهایت، این تحقیقات به جایی نرسید و از آن چیزی دستگیر بلک‌کیوب نشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس