کد خبر 904627
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
جلالی

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه گفت: اراده قوی طرف اروپایی باید هر چه سریع‌تر به برنامه عملیاتی تبدیل و اجرایی شود.

به گزارش مشرق، "فیلیپ بونکارر" رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران، در  نشست خبری رؤسای گروه‌های دوستی پارلمانی مجالس ملی و سنای فرانسه و مجلس ایران با تأکید بر تلاش اروپا برای حفظ برجام،گفت: در آستانه اجرای دور دوم تحریم‌های امریکا علیه ایران در تلاشیم تا حداقل یک بانک ایرانی به سوئیفت وصل شود.

بیشتر بخوانید

چهار نکته مهم بیانیه جدید FATF

وی با اشاره به سفر هیئت پارلمانی فرانسوی به ایران پس از حوادث تروریستی اهواز و همچنین در آستانه اِعمال دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: امروز در مجلس ایران یعنی قلب قدرت سیاسی این کشور حضور داریم تا سخنان‌مان را در خصوص اهمیت حفظ برجام برای ایران و کل خاورمیانه خطاب به مردم ایران بگوییم.

 رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران با بیام اینکه ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود، افزود: در ملاقات با مقامات ایرانی درباره راه‌حل‌هایی که اروپایی‌ها می‌توانند در این زمینه به طرف ایرانی ارائه دهند نیز گفت‌وگو خواهیم کرد.

"فیلیپ بونکارر" گفت: می‌خواهم در مورد راهکارهای عملی صحبت کنم، طرف ایرانی همواره از ما می‌پرسند که؛ آیا شما امکانات لازم را برای مقابله با تحریم‌های امریکا علیه ایران دارید تا به صورت مستقل از ما حمایت کنید؟

وی تصریح کرد: باید صادقانه بگویم که جواب دادن به این سؤال سخت است اما در عین حال نیز غیر ممکن نیست.

 رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران درباره راهکارهای طرف اروپایی برای حفظ برجام، افزود: نخست احیای قانون انسداد 1996 است که پاسخ سیاسی فوری اروپایی‌ها به خروج آمریکا از برجام بود، گرچه اقدام عملی درستی دیده نشد، اما به هر حال یک جواب سیاسی بود.

"فیلیپ بونکارر" راهکار عملی دوم اروپایی را اتصال حداقل یک بانک ایرانی به سوئیفت اعلام کرد و گفت: در این اقدام عملی که در تلاشیم تا 4 نوامبر اجرایی شود، حداقل یک بانک ایرانی به سوئیفت وصل می‌شود تا از آن طریق مراودات بانکی و پولی برای کالاها و خدماتی که مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند، ادامه یابد.

وی درباره راهکار عملیاتی سوم اروپایی‌ها نیز گفت:  سیستم SPV  و یا همان اقدام با اهداف ویژه، راهکاری استثنایی است و آن؛ ایجاد ساز و کاری بدون وجود بانک و مراودات پولی است.

 رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران در این باره تصریح کرد: یعنی مبادلات تجاری ایران با کشورهای آسیایی نظیر چین و هند در این سیستم ثبت می‌شود و طرف چینی و یا هندی، ما به ازای خرید خود از ایران را به صورت پول و یا خرید کالا از اروپا دریافت می‌کند.

بونکارر افزود: در دنیای امروز که همه مبادلات تجاری از طریق فناوری و اینترنت ثبت می‌شود، این سیستم کاملا ابتدایی و جدای از فناوری‌های اینچنینی است که می‌تواند برای ایران مزیت باشد.

وی ادامه داد: البته این سیستم فقط برای ایران نیست و همه کشورهای تحت تحریم آمریکا می‌توانند از آن استفاده کنند،  البته افزایش استفاده از آن می‌تواند منجر به افزایش کارآیی شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران در پاسخ به این سؤال که آیا این سیستم سریع و تا 4 نوامبر اجرایی می‌شود، نیز گفت: دو زمان وجود دارد؛ اولین زمان؛ 4 نوامبر و اجرای مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که کانال انسانی برای انتقال موارد دارویی و کشاورزی به ایران را شامل می‌شود.

بونکارر خاطر نشان کرد: زمان دوم آن چالشی برای ماست که البته فکر نمی‌کنیم تا 4 نوامبر اجرایی شود و احتمالا شش ماهه اول 2019 عملیاتی خواهد شد.

**جلالی:اراده اروپایی‌ها باید هر چه سریع‌تر برای مقابله با تحریم‌های آمریکا عملیاتی و اجرایی شود.

کاظم جلالی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه هم با اشاره به تلاش اروپایی‌ها برای حفظ برجام،گفت: اراده قوی طرف اروپایی باید هر چه سریع‌تر به برنامه عملیاتی تبدیل و اجرایی شود.

وی تصریح کرد: کسی که گفت‌وگوها را ترک کرده، آمریکاست و قطعا همان کسی هم که باید در چارچوب قواعد بین‌المللی به پای میز مذاکره و گفت‌وگو بازگردد نیز آمریکاست.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه افزود: ما شاهد اراده قوی اروپایی‌ها برای گسترش همکاری‌ها هستیم، اما مطالبه جمهوری اسلامی ایران این است که اراده قوی طرف اروپایی به برنامه عملیاتی تبدیل و هر چه زودتر اجرایی شود.

جلالی خاطرنشان کرد: ایران از قابلیت‌های بالای اقتصادی برخوردار است و ما در همین راستا با جدیت به سمت اقتصادی درون‌زا در حرکت هستیم.

وی، جمهوری اسلامی ایران را قدرتی مهم در عرصه بین‌المللی خواند و افزود: تعدد استفاده رئیس‌جمهور آمریکا از واژه ایران در سخنانش، خود بیانگر تأثیرگذاری ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه گفت: امیدواریم اتحادیه اروپا و کشورهای مهم آن، به‌خصوص فرانسه مطالبه ملت ایران از توافق برجام را درک کنند.

جلالی ادامه داد: ملت ایران، ملتی صلح‌طلب است که به‌ویژه در قرن اخیر، آثاری از تجاوز و حمله به کشوری دیگر در تاریخ ما دیده نمی‌شود، اما متأسفانه ما 8 سال مورد حمله صدام حسین قرار گرفتیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: افزایش توان دفاعی امروز ایران برای کنترل کشورهای دیگر است تا به نوعی موازنه قدرت ایجاد و همچنین از قدرت بازدارندگی استفاده کنیم.

جلالی گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان گسترش روابط با همه کشورها، به‌ویژه همسایگان خود است.

وی افزود: امیدواریم آنچه که ایران در قالب تفاهم و گفت‌وگو در عرصه بین‌المللی دنبال می‌کند، مورد درک عمیق جامعه جهانی قرار گیرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی مجلس ملی فرانسه و ایران هم با بیان اینکه حامل پیام دوستی برای ایران هستیم، گفت: فرانسه علاقه‌مند به ادامه همکاری‌ها با ایران است.

خانم "دلفین‌او" در نشست خبری مشترک با رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران و همچنین همتای ایرانی خود، ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام، تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا پیامدهایی به همراه داشته و در روابط ایران و فرانسه نیز تأثیر مستقیم داشته است.

وی افزود: خروج آمریکا از برجام به پارادوکسی انجامید که در نهایت موجب افزایش گفت‌وگوهای سیاسی بین ایران و فرانسه شد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی مجلس ملی فرانسه و ایران خاطرنشان کرد: فرانسه و اروپا به تعهدات خود مبنی بر ماندن در برجام عمل کرده و طرفین را نیز به حفظ این توافق بین‌المللی دعوت می‌کند.

"دلفین‌او" گفت: علی‌رغم مشکلات موجود در روابط ایران با اروپا و از جمله خروج آمریکا از برجام، فرانسه علاقه‌مند به ادامه همکاری‌ها با ایران است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی مجلس ملی فرانسه و ایران با تأکید بر لزوم توسعه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دانشگاهی دو کشور، گفت: یکی از دلایل حضور ما(هیئت پارلمانی فرانسه) در ایران در آستانه اِعمال دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران به همین دلیل است؛ ما حامل پیام دوستی برای ایران هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
  6 1
  اروپا خودش از آمریکا تغذیه میگنه...سویئفت جهانی ربطی به اروپا ندارد...
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
  1 0
  سگ زرد برادر شغال .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس