خودرو نمایه

بعد از اعلام دو خودروساز بزرگ برای پیش فروش خودروهایشان، تب و تابی در میان دلالان خودرو برای فروش شکل گرفته و مصرف کنندگان واقعی وارد بازار خواهند شد.

به گزارش مشرق، بازار خودرو طی روزهای گذشته با اعلام خبر آغاز پیش فروش ها از سوی دو خودروساز بزرگ با عکس العمل های جدی از سوی دلالان و افرادی مواجه شده است که طی ماه های گذشته با تلاطم بازار خودرو از این کالای مصرفی به عنوان محلی برای سرمایه گذاری استفاده کرده بودند اما اکنون وارد میدان شده و با اصرار در انتشار آگهی‌های متعدد بنا را بر فروش خودروهای خود گذاشته اند.

بر این اساس، این روزها بازار خودرو با افزایش عرضه مواجه شده و به نظر می رسد به مرور تقاضاهای کاذب از بازار حذف شده و مصرف کنندگان واقعی به سمت این بازار هدایت شوند.

بررسی های میدانی از آگهی های فروش خودرو در سایت ها و نیازمندی روزنامه ها حکایت از آن دارد که آگهی ها برای فروش هر چه سریعتر خودروها افزایش یافته و مصرف کنندگان واقعی اعم از افرادی که خودرو را به عنوان ابزار کار یا مصرف واقعی خود نیاز دارند وارد بازار شده و خریدار شده اند. به این ترتیب قیمت های کاذب در بازار خودرو شکسته شده و اگر چه هنوز هم این بازار با حباب مواجه است اما نرخ ها تا حدودی به سمت واقعی شدن پیش رفته است.

تب و تاب فروش برای خودروهایی که با هدف کسب سود خریداری شده بود، به این دلیل بالا گرفته است که دو خودروساز اصلی اعلام کرده اند که طرح های پیش فروش را از اوایل هفته پیش رو آغاز خواهند کرد. این افراد نگران هستند با انجام این پیش فروش ها، حاشیه سودشان بیش از قبل تقلیل رفته و حتی ضرر کنند.

گزارش های میدانی از بازار خودرو حکایت از آن دارد که قیمت طی یکی دو روز گذشته با کاهش بیشتری مواجه شده و در برخی مدل های خودروهای داخلی بین ۵ تا ۷ میلیون تومان کاهش را تجربه کرده است، ضمن اینکه فروشندگان در هر آگهی جدیدی که منتشر می کنند، تلاش دارند تا قیمت را کاهش بیشتری دهند تا بلکه سریعتر خریدار پیدا کنند.

نرخ خودرو در کارخانه و بازار

در حال حاضر، قیمت پراید ۱۱۱ در کارخانه ۲۲ میلیون و ۴۹۲ هزار تومان و در بازار ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱، ۲۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان در کارخانه و ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار، پراید ۱۵۱ در کارخانه ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار قیمت خورده است.

همچنین نرخ هر دستگاه خودروی تیبا ۲ در کارخانه ۳۰ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان و در بازار ۴۱ میلیون تومان، چانگان در نمایندگی ۷۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و در بازار ۱۲۳ میلیون تومان معامله می شود، در حالی که هر دستگاه پژو ۴۰۵ در کارخانه ۳۲ میلیون و ۹۴۶ هزار تومان و در بازار ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو SLX در کارخانه ۳۵ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۹۰۰ تومان و در بازار ۵۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ دوگانه سوز در کارخانه ۳۴ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۲۰۰ تومان و در بازار ۵۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

خودروسازان هر دستگاه پژو پارس را ۴۰ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۷۰۰ تومان می فروشند، در حالی که این خودرو در حاشیه بازار ۶۴ میلیون تومان قیمت می خورد، ضمن اینکه هر دستگاه پژو پارس TU۵ در کارخانه ۴۲ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان و در بازار ۷۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در کارخانه ۳۶ میلیون و ۲۸۶ هزار تومان و در بازار ۵۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در کارخانه ۴۱ میلیون و ۹۴۲ هزار تومان و در بازار ۶۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و خودروی ۲۰۶ صندوق دار V۸ در کارخانه ۴۲ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۱۰۰ تومان و در بازار ۶۶ میلیون تومان است.

در خانواده سمند، هر دستگاه سمند LX در کارخانه ۳۳ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان و در بازار ۵۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سمند EF۷ در کارخانه ۳۴ میلیون ۳۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان و در بازار ۵۳ میلیون تومان، سمند دوگانه سوز در کارخانه ۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان و در بازار ۵۵ میلیون تومان است، ضمن اینکه دنا دنده ای ۴۶ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۴۰۰ تومان در کارخانه و ۷۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار قیمت خورده است.

هر دنا پلاس اتومات نیز در کارخانه ۵۳ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۸۰۰ تومان و در بازار ۹۵ میلیون تومان و هر دستگاه ۲۰۷ دنده ای در کارخانه ۴۷ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان و در بازار ۸۱ میلیون تومان است.

در نهایت خودروسازان برلیانس ۳۳۰ اتومات را ۶۶ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان می فروشند و خریداران در حاشیه بازار بین ۱۰۶ تا ۱۰۹ میلیون تومان برای آن قیمت گذاشته اند. هر برلیانس ۳۲۰ اتومات نیز در کارخانه ۶۳ میلیون و ۷۴۱ هزار تومان بوده که در بازار بین ۱۰۱ تا ۱۰۶ میلیون تومان نرخ می خورد.

بر این اساس، پیش بینی می شود طی روزهای آینده بازار خودرو کاهش نرخ بیشتری را تجربه کند و کم کم مصرف کنندگان واقعی برای خرید وارد بازار شده و کاهش تقاضا، کاهش نرخ را هم رقم زند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  35 0
  چرا چرت و پرت می نویسید اولا ماشینهای درست عرضه نمیشه ثانیا همونا که عرضه میشه را دلالا می نویسن مصرف کننده واصعی هم بی خیال ماشین از دلال می خره خدا باعث و بانیش با شمر و یزید محشور کنه
 • جلالی IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  24 0
  با عنایت به اعلام دیشب صدا وسیما ،مبنی بر موافقت دولت وشورای رقابت به افزایش قیمت محصولات خودروسازان،ورضایت انان ،حال باید کدامین را باور کنیم?افزایش ویا کاهش!!!!
 • رضااا IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  14 0
  خبرهای کذب منتشر نکن.شایعه پراکنی نکن.
 • یک جانباز IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  18 1
  سود دلالان ننویسید .سود مدیران خودرو ساز و اقوام و دوستان وابسته اعلام نمایید چون اکثر اتوموبیلها در داخل کارخانه یکدست می چرخد و سپس به بازار عرضه میشود و این رانت سالهاست انجام میشود چقدر ما ملت بدبختی هستیم
 • دکتر سید IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  11 2
  سه ماه دیگر خودرو مفت خواهد شد خواهید دید!!!
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  10 1
  تا وقتی دست اصلاحات باشه هیچ کاریش نمیشه کرد
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  11 0
  نوشته اید :(به این ترتیب قیمت های کاذب در بازار خودرو شکسته شده ) بعدش نوشته اید: (چانگان در نمایندگی ۷۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و در بازار ۱۲۳ میلیون تومان معامله می شود، یا هر دنا پلاس اتومات نیز در کارخانه ۵۳ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۸۰۰ تومان و در بازار ۹۵ میلیون تومان و هر دستگاه ۲۰۷ دنده ای در کارخانه ۴۷ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان و در بازار ۸۱ میلیون تومان است. یا خودروسازان برلیانس ۳۳۰ اتومات را ۶۶ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان می فروشند و خریداران در حاشیه بازار بین ۱۰۶ تا ۱۰۹ میلیون تومان برای آن قیمت گذاشته اند) !!! اختلاف قیمت 40 تا 60 میلیون تومانی بین قیمت کارخانه و بازار یعنی حباب؟؟؟؟!! این اختلاف باید حدود 3 تا 4 میلیون باشد....
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  12 2
  مشرق چرت نوشتي هفته بد مهلوم ميشه بزار قيمت هارو اعلام كنن
  • RO ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
   10 3
   بیاید دعا کنیم دلار به نرخ واقعیش که زیر ۶هزارتومنه برسه و واردات خودرو آزاد بشه تا از شر هر چی دلال دزد و خون مردم تو شیشه کن خلاص بشیم.
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
   0 6
   از این نیم خطی که نوشتی و پر از غلط املاییه معلومه که حرف چرت زدن چطوریه !!!
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  10 0
  مگه خودروسازها میزارن ارزون بشه وقتی انحصار خودرو برداشته شد همه چی ارزون میشه
 • مسعود IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  7 0
  آيا نويسنده اين مقاله در ايران زندگي ميكند؟ اگر جواب مثبت است لطفاً بگويند در چه عصري به سر مي برند؟
 • مسعود IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  4 0
  وقتي توليد خودرو نصف و واردات آن هم به صفر رسيده است و لوازم يدكي هم در بازار ٣ تا ٧ برابر شده، قطعاً افزايش قيمت خودرو خواهيم داشت نه كاهش!
 • علی IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  7 0
  قیمت خودرو با خبر کذب و یا حالت دستوری نمیاد پایین. وقتی قیمت دلار ... و قطعات 4 برابر شده و کارخونه نمیتونه به تعهداتش عمل کنه و خودروهای تحویل برج3 رو نتونسته تحویل بده و حتی 207 صندوقدار رو که میبایست از چند ماه قبل تحویل مشتری میداد و تا به امروز نتونسته حتی قیمت خودرو رو اعلام کنه بعد از 9 ماه و الان هم فقط خودرو ها رو برای یکسال بعد ثبت نام میکنه جدیدا و خدا میدونه تا چند سال باید تاخیر در تحویل داشته باشن. مگه با این تفاصیل میشه قیمت بیاد پایین. قیمت زمانی میاد پایین که قیمت 2لار و مواد اولیه و قطعات برگرده به قیمت سال 96 . حتی با ورود بی چون وچرای واردات هم باز قیمت بالا خواهد بود. انشالله روزی برسه که خبر واقعی کاهش قیمتها رو ببینیم
  • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
   4 0
   یه پراید الان که قطعه اش گرونه با ده میلیون میشه جمعش کرد بقیه هم همین جور همش رانت و ... بازی کسایی که تو سرمایه داری غرق شدند
 • بی نام DE ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  12 0
  تنها راه چاره نخریدن از این دو خودرو ساز خائن می باشد
 • حقیقت IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  10 0
  یک مشت احمق واردبازی دو شرکت میشند و پیش خرید هم میکنند وضعیت همین که هست.
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  7 0
  به فروش می‌رسد؟؟!!!! برای دوسال دیگه پیش فروش می‌کنند آن‌هم به قیمت روز...چرا پرت و پلا نوشتی؟!
 • RO ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  7 0
  من نمیفهمم اگر کارخانه عرضه ای به بازار دارد چرا قیمت بازار و کارخانه انقدر اختلاف دارد مگر اینکه قیمت کارخانه مثل دلار جهانگیری باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس