کد خبر 901226
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۷
رضا مسائلی

انجمن ارتوپدی به‌جای هزینه‌های گزاف برای شرکت‌های تأمین‌کننده ایمپلنت‌های ارتوپدی و به‌جای حضور در هتلها و ایجاد هزینه برای حوزه سلامت، کنگره‌های علمی خود را در مراکز آموزشی و دانشگاهها برگزار کنند.

به گزارش مشرق، دکتر رضا مسائلی در واکنش به تشویش اذهان عمومی رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران مبنی بر تغییر مارک برخی تجهیزات پزشکی چینی، اظهار داشت: در کشور ۲۰ شرکت تولیدکننده تجهیزات ارتوپدی در زمینه تأمین و تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی فعالیت دارند و تمام مواد اولیه این شرکت‌ها توسط وزارت بهداشت نظارت و تأیید می‌شوند. 

بیشتر بخوانید:

کمک ۳۰۰ میلیون دلاری دولت به وزارت بهداشت

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت شایعه درج مارک ایرانی بر کالاها و تجهیزات پزشکی چینی را تکذیب کرد و گفت: این‌که گفته شده مواد اولیه چینی به کشور وارد شده و مارک ایرانی بر آنها درج می‌شود، مورد تأیید وزارت بهداشت نیست، همچنین حق قانونی ما برای پیگیری‌های قانونی در مورد این خبرسازی‌ها محفوظ خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه انجمن ارتوپدی از تأمین‌کنندگان ایمپلنت‌های ارتوپدی در نمایشگاهی که در کنگره ارتوپدی برگزار خواهد شد، هزینه‌های بسیار سنگینی را اخذ کرده و هر غرفه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه در بر داشته است، همچنین شام شب افتتاحیه نمایشگاه نیز با هزینه‌ای بالغ بر حدود ۷۰ میلیون تهیه می‌شود، این هزینه‌ها منجر به افزایش قیمت تمام‌شده محصولات می‌شود و به‌دلیل نظارت‌های فعال وزارت بهداشت بر قیمتها، طبعاً شرکت‌های تأمین‌کننده ایمپلنت‌های ارتوپدی نمی‌توانند مانند گذشته در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و هزینه‌های گزافی را که در این زمینه تحمیل می‌شود تأمین کنند.

مسائلی گفت: براین‌اساس، پیشنهاد می‌شود، انجمن ارتوپدی به‌جای اینکه هزینه‌های گزافی را برای شرکت‌های تأمین‌کننده ایمپلنت‌های ارتوپدی درنظر بگیرد و به‌جای حضور در هتلها و ایجاد هزینه برای حوزه سلامت، کنگره‌های علمی خود را در یکی از مراکز آموزشی و دانشگاهی برگزار کنند، چراکه این مراکز محل مناسب‌تری برای انجام امور آموزشی و تحقیقاتی است و هزینه‌های این‌چنینی برای حوزه سلامت قابل قبول نیست.

مسائلی به تأمین ملزومات بیمار داخل بیمارستان اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات بسیار مهمی که در طرح تحول سلامت به‌انجام رسید، تهیه و تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی بیمار داخل بیمارستان است. این اقدام در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه بیمار جز درد و رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد، انجام شد، چراکه قبل از طرح تحول سلامت، بیمار برای تهیه ملزومات به خارج از بیمارستان اعزام می‌شد و بدون اینکه اطلاعات فنی در مورد کالاها و تجهیزات داشته باشد، به خارج از مراکز درمانی رجوع می‌کرد و هزینه‌هایی را متقبل می‌شد، لذا بعداز طرح تحول سلامت، ارجاع بیمار برای تأمین ملزومات ممنوع شد و هزینه‌های مربوطه بعد از اینکه به‌لحاظ قیمت و کیفیت توسط وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفت، در سامانه Imed.ir منتشر شده است. بیمه‌ها نیز براساس قیمت تعیین‌شده کارشناسی، نسبت به خرید ملزومات پزشکی برای بیمار اقدام می‌کنند و هزینه‌ها توسط بیمه‌ها تأمین می‌شود، بنابراین جای تأسف است که رییس انجمن جراحان ارتوپدی این اقدام ارزشمند را که در راستای حمایت مالی و معنوی مردم برنامه‌ریزی شده است نادیده گرفته و این‌گونه قضاوت کرده است که باید بابت آن عذرخواهی کند.

به گزارش وزارت بهداشت ــ وی در این خصوص افزود: علی‌رغم تنگناهای مالی دولت، تأمین ملزومات و تجهیزات پزشکی برای مردم، نیازمندان و بیماران تداوم داشته و این اقدام ادامه خواهد داشت.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درخصوص تحریم‌ها و تأمین تجهیزات پزشکی خاطرنشان کرد: در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده و دولت برای تأمین تجهیزات، ملزومات ضروری پزشکی و دارو، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اختصاص داده است. در ۶ ماه گذشته نیز تلاش شده تا با برنامه‌ریزی و نیازسنجی دقیق، در راستای تأمین و تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی اقدام شود. البته علی‌رغم سختی‌ها و تنگناهای مالی در کشور، تأمین ارز این حوزه‌ها به‌صورت دقیق و جدی انجام شده و تأمین‌کنندکان ایمپلنت‌های ارتوپدی مانند سایر تأمین‌کنندگان عمل خواهند کرد و در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس