کد خبر 899776
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
یاسر جبرائیلی نمایه

اظهارنظرهایی که تاکنون از طرف تعداد قابل توجهی از نمایندگان درباره FATF شده است، یک شاهد ملموس بر این مدعاست.

به گزارش مشرق، سید یاسر جبرائیلی کارشناس مسائل اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت:

یکی از مصایب تصمیم‌گیری در مجلس ما این است که برخی نمایندگان محترم اغلب درباره آنچه رای می‌دهند یا حتی در مخالفت یا موافقت با آن سخن می‌گویند، اطلاع دقیقی ندارند.

اظهارنظرهایی که تاکنون از طرف تعداد قابل توجهی از نمایندگان درباره FATF شده است، یک شاهد ملموس بر این مدعاست. یکی از پیوستن و الحاق به FATF می‌گوید، دیگری کاهش پنجاه درصدی قیمت دلار با اجرای FATF را وعده می‌دهد، آن یکی به شکلی دیگر...

در این میان، این پرسش چونان پتکی سهمگین بر فرق آدمی فرود می‌آید که چرا نمایندگان محترم به جای این اظهار نظرهای شاذ، از دولت نمی‌خواهند که درباره نتایج اجرای ۳۷ بند از ۴۱ بند برنامه اقدام FATF یک گزارش دقیق به مجلس ارائه کند؟ اگر اجرای دستورات FATF بناست مشکلات بانکی ما را حل کند، تاکنون با اجرای بخش اعظم این دستورات در سیستم بانکی، باید بخش اعظم این مشکلات نیز حل شده باشد.

یادداشت دیگری از یاسر جبرائیلی را بخوانید:

یک نکته ظریف در ماجرای برجام با اروپا

مُسکّن خوب است اما جراحی را آغاز کنید

سخن منتقدان کاملا روشن است. منتقدان می‌گویند هدف از اجرای استانداردهای FATF، تفکیک میان بخش تحریمی و غیرتحریمی اقتصاد ایران برای طرف‌های خارجی است؛ به نحوی که طرف خارجی یقین حاصل کند بخش تحریمی از معامله با آن منتفع نخواهد شد؛ چرا که بیم دارد توسط آمریکا جریمه یا تحریم شود. لذا عملا از بخش امنیتی کشور(وزارت اطلاعات) تا بخش دفاعی(وزارت دفاع) تا بخش فرهنگی (وزارت ارشاد) و... که در لیست SDN آمریکا قرار دارند، امکان معامله مستقیم یا غیر مستقیم با خارج را نخواهند داشت. نامه شماره ۶۲/۲۰۷/۱۸۰ بانک کشاورزی به شعب خود در تاریخ هشتم خرداد ۹۶ که ارائه خدمات ارزی به لیست SDN را ممنوع کرده، یکی از شواهد بزرگ این مدعاست که قطعا در دبیرخانه بانک‌های دیگر نیز مشابه آن وجود دارد.

چرا نمایندگان محترم از دولت سوال نمی‌کنند که چرا بانک‌های ایرانی تحریم شدگان آمریکا را تحریم می‌کنند؟ چرا سوال نمی‌شود که با کدام مجوز تحریم‌های آمریکا به داخل مرزهای کشور امتداد یافته است؟

بحث بر سر کنوانسیون‌های تکلیفی FATF یعنی پالرمو و TF یک بحث انحرافی است. بحث واقعی باید بر سر فاجعه‌ای باشد که با اجرای بخش اعظم FATF اتفاق افتاده است. دولت باید استیضاح شود که چرا با افشای هویت ۴۰۰ صرافی آنها را از معامله با خارج محروم کرده است؟

ظاهرا مرتب باید این را تکرار کرد: کار FATF در ایران تقریبا تمام شده است. کاری که مجلس باید انجام دهد، استیضاح مجریان پروژه خودتحریمی و تصویب یک قانون مسدودساز برای عدم تبعیت از تحریم‌های آمریکا در داخل ایران است. از اروپا می‌خواهیم از تحریم‌های آمریکا تبعیت نکند، بانک‌های خودمان مجری تحریم‌های آمریکا شده‌اند و مجلس ما ساکت است. بر سر دو کنوانسیون جنجال به پا کرده اند که کسی درباره اجرای FATF از آنها سوال نکند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • عمار IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
  13 0
  رونالدو را ولش کنید استاداسدی را بگیرید.
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
  22 0
  اعدام به جرم خیانت در زمان جنگ اقتصادی
 • علییی IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
  27 0
  در زمان احمدی نژاد تحریم های سختی برضد کشور وضع شد و FATF را هم قبول نکردیم ولی کشور با بن بست روبه رو نشد. دولتی های کنونی فقط چشم بسته در پی امتیاز دادن به غرب هستن و هیچ منفتی برای کشور کسب نمی کنن. اگر نمی توانن اوضاع را مدیریت کنن بهتره بجای امتیاز دادن ،کنار بروند
 • US ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
  0 10
  خوب اینکه بخش تحریمی از خود تحریمی جدا شود که در نهایت به نفع ملت است چون حداقل واردات اقلام کشاورزی و دارو در معرض خطر قرار نمی گیرد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس