هاشم الحیدری

سید هاشم الحیدری از رهبران جبهه مقاومت عراق، اربعین را نماد حج مستضعفان دانست و گفت: پس از حمله به کنسولگری بصره، دشمن سعی کرد بین مردم ایران و عراق شکاف ایجاد کند.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام والمسلمین سید هاشم الحیدری دبیر کل حزب‌الله عراق، در گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در اربعین که امروز در مسجد جمکران برگزار شد، گفت: موکب حضرت زینب(س) اولین موکب پس از عاشور است؛ در آن موکب خبری از آب و غذا نبود و تحریم اقتصادی کاملی حکم فرما بود ولی در آن هیئت پیام عظیم قرآن و اهل بیت(ع) به دنیا رسید.


وی افزود: اگر امروز شاهد تحریم هستیم باید خود را امتحان کنیم که آیا فقط در شرایط اقتصادی خوب به سمت کربلا حرکت می‌کنیم و یا اگر تحریم شدیم دست از حمایت اهل بیت (ع) برداریم؟


این فعال مذهبی و فرهنگی بیان کرد: هیئت حضرت زینب(س) هیئت سیاسی بود نه سکولار؛ اگر برخی بگویند که موکب را باید از سیاست جدا کنیم، پس باید به راهی که به دنبال آن آمده‌ایم شک کنیم، زیرا هیئت حضرت زینب(س) سکولار نبود.

* پیاده‌روی اربعین قابل مصادره نیست


وی گفت: پس از حمله به کنسولگری ایران در بصره و مقر حشدالشعبی که کار آمریکا و برخی از جوانان فریب خورده بود دشمن سعی کرد که به ایجاد شکاف بین مردم ایران و عراق بپردازد؛ حرکت اربعین یک حرکت جهانی است و کسی نباید آن را مصادره کند.


الحیدری اظهار کرد: همه خادمان و زوار باید اربعین را به مثابه حج بدانند و آن را یک حرکت جهانی بدانند؛ نکته دیگر آن است که باید تاکید کنیم که حرکت امام حسین(ع) برای نجات همه بشریت است.


وی افزود: تاکید بر مشکلات جهان اسلام از دیگر بایسته هایی است که باید در اربعین به آن پرداخت؛ همه زائران باید به مشکلات هم توجه داشته باشند؛ اربعین نماد حج مستضعفان است که با جمعیتی بیشتر از 10 برابر جمعیت حج در آن حضور می یابند.


این فعال مذهبی و فرهنگی بیان کرد: در شرایط کنونی، از نظر اجتماعی، در سال‌های اخیر مردم جنوب عراق از عملکرد حکومت عراق ناراحت هستند؛ مسایل مرتبط به ضعف در ارایه خدمات و فساد و.. از نقاطی است که مردم را ناراحت کرده است.

وی گفت: در روزهای اخیر گروه‌های سیاسی در زمینه انتخاب نخست وزیر و رئیس جمهور و پارلمان عراق به نتیجه خوبی رسیدند؛ این مساله یک شرایط مناسب برای ورود به اربعین است؛ خوشبختانه این توافق حاصل شده و این مساله به نفع زوار حسینی است که یک آرامش نسبی و ثبات نسبی را شاهد خواهند بود.


الحیدری اظهار کرد: آخرین دسیسه دشمن، تلاش در جهت حذف حشدالشعبی بود؛ حشدالشعبی و مردان ولایتی مهمترین تشکل برای مقابله با داعش بود و اگر نبود، معلوم نبود که امروز شرایط زیارت وجود داشت یا خیر؛ با این تشکل ها بود که مسیر زیارت قطع نشد.


وی افزود: قدردانی از شهدای مدافع حرم واجب است؛ زائران اربعین باید به نیت شهدا به زیارت بروند؛ اگر این شهدا نبودند چنین شرایطی برای زیارت مهیا نمی‌شد؛ راه اربعین با روابط دیپلماتیک باز نشد بلکه با خون شهدا باز شد.

* تأمین امنیت زائران ایرانی و غیرایرانی توسط فعالان عراقی


این فعال مذهبی و فرهنگی بیان کرد: بحث شایعات در زمینه زوار عراقی بسیار ناراحت کننده بود؛ امنیت زائران ایرانی و غیرایرانی توسط فعالان عراقی در حال انجام است ولی در این زمینه باید با صبر و حوصله کارها پیش رود؛ نباید به شایعات گوش بدهیم و به آنها توجه کنیم وگرنه روابط ما دستخوش مسایل ناخوشایند خواهد شد.


وی گفت: دشمن سعی می‌کند که مشکلاتی را در مسیر زیارت اربعین ایجاد کنند ولی قطعا موفق نمی‌شوند؛ امسال اربعین با حضور گسترده مردم ایران و عراق و... حماسه‌ای عظیم برپا خواهند کرد.


الحیدری اظهارکرد: موکب های حسینی در عراق به دنبال تحمل هزینه انتقال زائران ایرانی از مرز به نجف و کربلا هستند؛ این موکب‌ها در مقابل تحریم‌ها علیه ایران به پا خاستند، زیرا عشق به حسین(ع) همه مرزها را از بین می‌برد.


وی افزود: خوشبختانه تبلیغات عظیم دشمنان علیه ایران در عراق کمرنگ است و مردم توجهی به آن ندارد؛ از دیگر سوی باید تبلیغات حقیقی و چهره حقیقی ایران را به مردم کشورهای دیگر نشان دهیم.


این فعال مذهبی و فرهنگی بیان کرد: ایجاد رابطه مثبت دوستی بین جوانان ایرانی و عراقی در این سفر بسیار مهم است؛ در این زمینه می توان از فضای مجازی نیز استفاده کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس