فیلم/ نکات مهم سفر اربعین که باید بدانید

گرچه کاهش ارزش پول ایران دغدغه برخی ایرانی‌ها است که همه ساله تلاش می‌کنند در مراسم اربعین حسینی حضور داشته باشند، اما محبان اهل‌بیت در عراق نیز از این دغدغه‌ها غافل نیستند.

سرویس جهان مشرق - برپایی مراسم ده‌ها میلیون نفری راهپیمایی اربعین حسینی از شهرهای مختلف عراق به کربلای معلی به اندازه‌ای در محافل سیاستگذاری و اتاق‌های فکر غربی-صهیونیستی از اهمیت برخوردار است که از چند ماه قبل از محرم و صفر، تمام برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله حداکثری با این حرکت مردمی آغاز و این برنامه‌ها به ویترین اصلی تحرکات کشورهای غربی- صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای آنها تبدیل شده است.

در همین راستا در تحولات منطقه از چند ماه پیش، شاهد تلاش برای فتنه‌انگیزی میان شیعیان عراق و کشورهای همسایه نظیر ایران و لبنان و سایر کشورهایی که نقشی پررنگ در برپایی مراسم باشکوه اربعین حسینی دارند. اهمیت این موضوع تا جایی بود که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود نسبت به موج گسترده و بی‌سابقه فتنه‌انگیزی میان شیعیان لبنان و عراق هشدار داده بود.

از چندین ماه پیش دست‌های پنهان برای تخریب روابط در فضای مجازی و برخی رسانه‌های خارجی کاملا ملموس است و دشمنان در سطح رسانه ها و شبکه‌های اجتماعی فعالیت گسترده‌ای برای لطمه زدن به مناسبت دو کشور آغاز کرده اند.

چندی پیش شاهد حوادث تلخ و مشکوکی در آتش زدن کنسولگری ایران در بصره بودیم. این حمله در حالی انجام شد که یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های نیروهای حشد الشعبی در عراق، جنوب این کشور و مشخصا شهر بصره است تا جایی که مردم این شهر، شهدای بسیاری را در لباس حشد الشعبی و در مبارزه با داعش تقدیم کرده‌اند. لذا حمله به کنسولگری ایران در این شهر، با فرهنگ و منش مردم آن متفاوت و اقدامی عجیب و مشکوک به نظر می رسد.در آن زمان پشت پرده این اقدامات مشکوک بررسی و در مقاله‌های مختلف از سوی جریان‌های مستقل رسانه‌ای موشکافی شد.

در همان روزی که به کنسولگری ایران در بصره حمله شد، فیلمی در فضای مجازی کشورمان دست‌ به ‌دست می‌شد که مدعی بود گروهی از مردم آبادان، در اعتراض به حضور عراقی‌ها در این شهر دست به‌ اعتراض زده و با ادبیاتی تند خواستار خروج آن‌ها هستند. همزمان با این اقدامات در برنامه‌ای طراحی‌شده شایعاتی در خصوص زائران عراقی در ایران منتشر می شد تا بذر کینه  نفرت را میان شیعیان ایران و عراق گسترش دهد. اینها علاوه بر شایعاتی بود که در رابطه با تظاهرات ضد ایرانی عراقی‌ها برای خروج نیروهای مستشاری ایران و کمبود انرژی برق در کشور در نتیجه انتقال برق به شهر بصره یا موارد مشابه منتشر می‌شد. علاوه بر اینکه در طرف عراقی نیز موضوع قطع آب رودخانه کاروان از سوی ایران به سمت شط العرب مطرح شده بود.

همین اتاق فکر برای فتنه‌انگیزی میان دو ملت ایران و عراق، تلاش دارد عراقی‌ها را عرب‌های هوسران و سودجو نشان داده و برای مردم عراق هم ایرانی‌ها را مداخله‌گران عجم معرفی کند. در طراحی دشمن، هر دو ملت باید به هم حمله کنند تا علاوه بر مخدوش‌شدن نمادهای دوستیِ اعتقادی و انسانی آن‌ها که در اربعین اوج می‌گیرد، روابط سیاسی دو کشور هم تحت تاثیر این روابط آشفته، تضعیف شود.

** نگرانی‌های اقتصادی ایرانی‌ها در اربعین و نذرهای عجیب عراقی‌ها   

از دیگر مسائلی که غرب  در راستای کاهش سطح شرکت کنندگان ایرانی در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی روی آن حساب کرده، کاهش ارزش پول ایران و بالا رفتن هزینه‌های این سفر زیارتی برای شهروندان ایرانی است.

گرچه این موضوع  دغدغه برخی ایرانی ها است که همه سال تلاش می کنند در مراسم اربعین حسینی حضور داشته باشند، اما محبان اهل‌بیت در عراق نیز از این دغدغه‌ها غافل نیستند. در همین راستا جمعیت‌های متعددی در عراق به راه افتاده تا  بتواند از طریق نذری‌های مختلف و بی‌سابقه هزینه‌های سفر برای اقشار مختلف ایرانی به صورت زمینی در عراق را  به کمترین حد خود برساند. 

یکی از مهمترین مواردی که در  فعالیت‌های رسانه ای محبان اهل بیت عصمت و طهارت در روزهای اربعین تبلیغ می‌شود، انتقال رایگان زائران حضرت اباعبدالله الحسین از گذرگاه‌های مرزی مختلف به سمت شهرهای مذهبی است. 

عمده این نذری ها برای نیاز زائران اربعین حسینی به حمل و نقل رایگان است که از طریق تامین خودروهای مختلف نذری و یا جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای انتقال رایگان زائران از مرزهای مختلف به سمت شهرهای مذهبی دنبال می‌شود. 

در خواست شهروندان عراقی بعد از روز عاشوراء: به عراق بیایید ما درخدمت شما خواهیم بود

هیئت‌های مختلف عراقی همچنین از رانندگانی که با وسیله نقلیه خود یا حتی بدون وسیله نقلیه می‌توانند در این مسیر کمک به زائران برسانند، خواسته است تا هماهنگی‌های لازم را با هیئت‌های مذکور انجام دهند تا وظیفه انتقال رایگان زائران به بهترین نحو انجام شود. 

 در حالی که طی سال‌های گذشته زایران اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ابراز ارادت بی‌دریغ و محبت زاید الوصف مردم عراق در قبال خود را در خدمات مختلف از تامین سرپناه گرفته تا مواد غذایی و حتی ارائه خدمات جانبی نظیر شستشوی البسه و ماساژ و خدمات دیگر فراموش نکرده‌اند، و در حالی که موسسات دولتی و ارتش عراق در سال‌های گذشته نیز اقدام به حمل و نقل و جابجایی رایگان مسافران ایرانی کرده است، اما به نظر می‌رسد با توجه به  احتمال هزینه‌های بالای این سفر برای زائران ایرانی در نتیجه افت ارزش ریال، سازماندهی ویژه‌ای از سوی عراقی ها به صورت کاملا خودجوش و مردمی در بخش حمل و نقل رایگان زائران انجام شود تا هزینه‌های زیادی بر دوش ایرانی‌هایی که مایل به شرکت در مراسم اربعین هستند، تحمیل نشود.

حب الحسین یجمعنا

در همین راستا حجت الاسلام و المسلمین قپانچی امام جمعه نجف  از مسئولان عراق خواست ویزا را برای ورود زائران اربعین ایرانی لغو کنند و تاکید کرد: این کار نوعی خدمت به امام حسین علیه السلام است.

مردم ایران و عراق  بی‌صبرانه منتظر فرا رسیدن ایام اربعین حسینی هستند تا به دنیا نشان دهند که طرح و برنامه های یک ساله تاریک خانه های تصمیم‌گیری غربی صهیونیستی برای ایجاد فتنه و نفاق در میان مسلمانان و شیعیان، چگونه  با برپایی یک مراسم در طول نهایتا دو هفته نقش بر آب می شود. سیاستگذاران غربی و صهیونیستی هر اندازه که  در شناخت خود از جامعه مسلمانان تلاش کنند، نمی‌توانند عمق علاقه ملت‌های مسلمان و شیعه به اهل بیت عصمت و طهارت و بویژه امام حسین (ع) را درک کنند.  تاریخ انقلاب اسلامی ایران نشان داده است که همواره این موضوع نقطه قوت مسلمانان و بویژه شیعیان و نقطه ضعف استراتژیست‌ها و نظریه پردازان غربی بوده است.

کاروان حب الحسین و تبلیغات برای جذب نذری برای انتقال رایگان زایران ایرانی

درخواست محبت آمیز عراقی‌ها برای حضور زایران ایرانی در مراسم اربعین: بشتابید؛ شما نیاز به پول ندارید. ما در خدمت شما هستیم. ما قلب خود را فرش راه شما می کنیم. اربعین بدون شما صفایی ندارد.

 تامین 300 خودرو برای انتقال زایران/  جمع‌آوری نذری برای تامین هزینه‌های ویزا و حمل و نقل و اقامت زایران ایرانی / تامین هزینه‌های یک زایر با 50 هزار دینار عراقی.

تامین 150 تریلی برای انتقال زایران از مرز مهران توسط قبیله الکعبی

درخواست برای تامین خودرو، مبلغ مالی و حتی راننده برای انتقال زایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ایرانی IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  56 3
  امسال میخواستم برا اولین بار برم اربعین اما با این گرونی ها نتونستم...این دولت زود خودشو نشون داد.مگه خیانت چه شکلیه.
  • ابوالحسن IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   79 3
   شما اقدام کن خدا بزرگه میرسونه
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   25 1
   اسحاق! از استرالیا برگرد
  • jalal IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   2 0
   اگه اهل تبریزباشین وپاسپورت داشته باشین یه بنده خدایی وام میده مختص زیارت اربعین ...بدون ضامن و مدارک فقط بایه سفته
  • US ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
   8 1
   فقط یه روز بعد از اربعین تو عراق نمونین که هزینه ها چوبله ازتون میگیرن
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  21 5
  بهترین کار این است که پاسپورت و روادید بین این دو کشور لغو بشه برای همیشه یه عده دانشجو و سرباز فراری هم دوس دارن برن زیارت ولی نمی تونن
  • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   18 2
   و همینطور ممنوع الخروج های بعضاً اقتصادی.
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  40 2
  این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست// این چه شمع ایست که جان ها همه پروانه اوست ... 1400 سال است و هم چنان فروزان تر از دیروز. دوستان مشرقی ای کاش باقی مانده کمپین های عراقی ها را پوشش می دادید. درست است که مشت نمونه خروار است ... اما هر چه بیشتر پوشش بدهی باعث تقریب هر بیشتر ملت های دو کشور خواهی شد. پیشنهاد می کنم به صورت آنلاین این کمپین ها را در بخشی از صفحه اصلی سایت قرار دهید.
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  43 3
  حب الحسین یجمعنا
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  34 1
  مراقب باشید. وهابی ها کلی خرج کردن برای درگیری و اختلاف اندازی
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  26 3
  حب الحسین
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  20 5
  پول مردم ایران نیست پول مردم عراق است و دوست دارند برای پذیرایی زائران حسین خرج کنند به شماها ربطی ندارد من خودم یک ایرانی هستم
 • موریس IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  19 1
  دست شون درد نکنه .ولی ما به سوی مولایمان حسین علیه السلام می شتابیم .
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  28 3
  ایشاللا جبران کنیم
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  20 7
  ببین به چه روزی افتاده ایم که کشوری که درگیر جنگ داخلی است ثبات اقتصادیش بیشتر از ما است و می خواهد خرج ما را بدهد .
  • ج د ا IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
   6 0
   چرت نگو - کشور عراق خرج کسی را نمیدهد بلکه مردم دوست و برادر عراق از جیب خودشان برای دوستان و برادران ایرانی خود خرج میکنند و بی منت و با افتخار خرج میکنند و التماست میکنند از غذایشان بخوری و خانه شان استراحت کنی - تو بیخودی جوش نزن شیرت خشک میشه /
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
   0 0
   از تکرار کردیم بپرس
 • قریشی IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  24 0
  خدا ذلیل کنه این افساد طلبای کثافت رو. اگه یکیشون تو روزنامه ها و سایتها و کانالاشون از این خبر حرفی بزنند، من از همه ی تنفری که تو عمرم از اصلاحتچی ها داشتم توبه میکنم
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   1 12
   تو از اصولگرایی چه میدونی ؟ به این جملهء یرادران عراقی نگاه کن واز اختلاف افکنی دست بردار ! { حبّ الحسین یجمعنا } محبت به امام حسین علیه السلام مارا رود هم جمع میکند ! همه یکی میشویم ! حد اقل در این مدت عزاداری برای امام حسین علیه السلام دست از اختلاف افکنی بردارید !
  • به IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ SE ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   4 0
   اصلاح طلبان همان کسانی هستند که حتی کمک شهرداری به هیات های عزاداری را تحمل نمی کنند. دارید از چی حرف می زنید؟ بین پیروان آل علی و پیروان آل ابوسیفیان هیچ وحدتی معنی ندارد.
  • به IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ SE ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   1 0
   اصلاح طلبان همان کسانی هستند که حتی کمک شهرداری به هیات های عزاداری را تحمل نمی کنند. دارید از چی حرف می زنید؟ بین پیروان آل علی و پیروان آل ابوسیفیان هیچ وحدتی معنی ندارد.
 • عمار IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  8 0
  التماس دعا ازهمه زائرانی که زائرنامه اشان توسط حضرت سقا امضاء شده است. ایکاش در ایران هم کمپینی تشکیل میشد وکسانی که توان دارند باهم جمع میشدند ووسیله نقلیه زائران را در دوسوی مرز تقبل میکردند .تا زائران حضرت عشق بدون دغذغه مالی به سوی قبله عشق میشتافتند وسر برآستان میساییدند. السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین (ع) .لبیک یاحسین(ع)
 • سید رضا IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  4 26
  بلا تشبیه ، یه جورایی، شبیه دعوت امام حسین به کوفه هست !!
  • فش نیوز IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
   12 3
   گرونی کمرت +عقلت رو جابجا کرده
  • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
   1 0
   آفرین گل گفتی
 • DE ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  15 0
  شیعیان مخلص عراقی و عاشق حسین اشک مرا که ایرانی هستم در آوردید خدا وند به شما آجر اعظیم و بما اخلاص ارزانی دارد خدا پشت پناهتان انشا الله که همیشه سفره تان رنگین باشد
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  6 0
  هله بیکم
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  11 0
  باز به این مردم شیعه جنگ زده ودست خالی!!!!!
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  3 0
  گاهی با دیدن این رفتارها احساس شرمندگی و خجالت میکنم... خدایا شیعیان رو تا ابد اینطوری حول محور حسین نگه دار...
 • jalal IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  0 0
  درعوض بازاری ها و ماشینهای لب مرز هزینه چندروز اقامت درعراق رو خوب میگیرن
 • طاهروند IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  1 0
  برادر سخاوتش رابرای برادر بیشترمیکند چراکه نه ماساکنان کشتی نجات هستیم . این ایران وعراق هستند که ظهور را فرامیخوانند ودلیل سخن من چشمه های زلال سخن بزرگان دین است . غرب خواهدفهمید ایران وعراق چگونه برادرانی هستند وهابیت که سالهاست میداندومیترسد .
 • SE ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  2 0
  سلام بر حسین. با یک همکار شیعه عراقی در سوئد درد و دل میکردم به او گفتم فلانی نگران اختلاف شیعیان ایران و عراق هستم باور بفرمائید چنان انرژی مثبتی به من داد که از این رو به آن رو شدم. فکر نمی کردم اطلاعات سیاسی اش از اوضاع جهانی و‌منطقه اینقدر زیاد و درست باشد. دوستان! برادران و خواهران شیعه در عراق را دست کم نگیریم. اگر حمایت بشوند چه بسا بهترین شیعیان جهان بشوند. بهر حال فقر اقتصادی و فرهنگی در این کشور سالها وجود داشته است و انها به یمن انقلاب اسلامی تازه خود را باز یافته اند. درست مانند شیعیان لبنان که در ده های هفتاد و هشتاد میلادی در فقر و فلاکت و بدبختی زندگی میکردند ولی بعد از ۳ دهه اقای خودشان شده اند و به حقوق واقعی خود رسبده اند.
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  2 0
  خدا لعنتتون کنه که مردم رو به گدائی انداختین حالاباید مردم عراق پول واسه مردم ایران جمع کنن به خاطرسودجوئی خودتون ببیندمردم رو به چه روزی انداختین تو کل دنیا سرافکنده شدیم
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  5 0
  باتوکل به خدابه سوی حسین علیه السلام میشتابیم وبس!
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  0 0
  اگر همه مسئولین دولتی یک جو غیرت داشتند که ندارندباید از شرمندگی می مردند که مردم را به چه روزی انداختند خودشان با چپاول بیت المال وحقوقهای نجومی اختلاس میلیاردر شدند مردم را به خاک سیاه نشاندند حتی با اربعین حسینی کاسبی میکنند بلیط اتوبوسها را چند برابر میکنند وغیروووووو
 • عبا جلالوند IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  0 0
  حب الحسین (ع) یجمعنا
 • عباس جلالوند IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  0 0
  حب الحسین (ع) یجمعنا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس