صهیونیست‌ها

صهیونیست‌ها که سال ۲۰۱۵ موفق به اجرای تقسیم زمانی مسجدالاقصی نشدند، حال در شلوغی‌های منطقه‌ای آنها مشغول کلید زدن این طرح و اشغال بخش‌هایی از مجموعه الاقصی هستند.

به گزارش مشرق، سال ۲۰۱۵ هنگامی که صهیونیست ها تصمیم گرفتند طرح تقسیم زمانی را در مسجد الاقصی آغاز کنند، مقابله ملت فلسطین با آنها آنقدر شدید بود که به انتفاضه عملیات فردی ختم شد. انتفاضه ای که به رغم کاسته شدن از حجم عملیات هایش هنوز ادامه دارد.

نگاهی به تاریخچه تقسیم مکانی و زمانی مسجد الاقصی

از سال ۲۰۱۲ صهیونیست ها لایحه‌ای را به پارلمان (کنست) خود بردند که براساس آن می خواستند مسجد الاقصی را از حیث زمانی و مکانی بین یهودیان و مسلمانان تقسیم کنند.

بر همین اساس از حیث زمان شبانه روز اوقات برپایی نماز در صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا مخصوص مسلمانان و در غیر آن به یهودیان اختصاص می یافت. از حیث زمان سالانه نیز اعیاد و مناسبت های یهودی کل مسجد در اختیار یهودیان قرار می گرفت و اعیاد و مناسبت های اسلامی نیز در اختیار مسلمانان بود.

از حیث مکانی مکان های مسقف را به مسلمانان و مکان های باز و صحن ها را در اختیار یهودیان قرار می دادند.

بر همین اساس از حیث مکانی بیش از ۶۰ درصد مسجد الاقصی در اختیار یهودیان قرار می گرفت و کمتر از ۴۰ درصد از آن در خوش بینانه ترین حالت در اختیار مسلمانان قرار داشت.

از حیث زمانی نیز بیش از ۲۰۰ روز سال، مسجد را به یهودیان می دادند و در ساعات شبانه روز نیز کمتر از ۱۰ ساعت در اختیار مسلمانان قرار می گرفت و در بقیه زمان ها در اختیار یهودیان می بود.

علاوه بر اینها در این لایحه آمده بود که مسجدالاقصی- که از سوی یهودیان هیکل یا معبد سلیمان نامیده می شود- یک مکان مقدس یهودی است که در مقطع کنونی به مسلمانان اجازه می دهند در آن به عبادت بپردازند. در حالی که مسئله کاملا برعکس است و تا کنون هیچ نشانه ای از وجود یهودیان و  حتی یک نقطه مقدس در آن پیدا نشده است.

انتفاضه عملیات فردی و تقسیم مکانی

براساس توضیحی که در فوق به آن اشاره شد نتانیاهو تلاش کرد در پاییز ۲۰۱۵ تقسیم زمانی را از عید سایبان بندی یهودیان که در اوایل پاییز قرار داشت آغاز کند. بر این اساس قصد داشتند مسلمانان را در ساعات غیر نماز جماعت از مسجدالاقصی بیرون کنند. عملیات مهند الحلبی آغازگر انتفاضه ای شد که نتانیاهو را مجبور کرد از تصمیم خود صرف نظر کند. اما امروز در شلوغی بحران ها و مسائل منطقه‌ای صهیونیست ها قصد دارند بخشی از تقسیم مکانی را در داخل و خارج از فضای مجموعه الاقصی اجرایی کنند.

اجرای طرح تقسیم مکانی

هشام یعقوب، رئیس بخش پژوهش مؤسسه بین المللی قدس طی خبری چند روز قبل اعلام کرد در فضایی که منطقه پر از بحران است و کشورهای عربی به شدت تضعیف شده اند وبرخی از کشورهای عربی هم به سمت عادی سازی روابط با صهیونیست ها رفته اند، صهیونیست ها بدون سرو صدا به سراغ اجرای بخشی از تقسیم مکانی مسجد الاقصی رفته اند.

تلاش برای سیطره بر دو بخش شرقی مجموعه الاقصی

در همین راستا هشام یعقوب اعلام کرد اقدامات صهیونیست ها در حال حاضر بر دو منطقه در شرق، یکی داخل و دیگری خارج دیوارهای مجموعه مسجدالاقصی متمرکز شده است: نخست، منطقه داخلی تمرکز صهیونیست ها صحن های شرقی روبروی قبة الصخره، نزدیک درب بسته باب الرحمة در قسمت شرقی مجموعه مسجد الاقصی است. دوم، منطقه ای خارج از دیوارهای شرقی مسجدالاقصی، خارج باب الرحمة است که شامل قبرستان باب الرحمة نیز می شود.

براساس اظهارت هشام یعقوب ظاهرا صهیونیست ها این دو منطقه را در یک طرح تفصیلی یهودی سازی گنجانده اند که هدفش جداکردن بخشی از صحن های شرقی مجموعه الاقصی و اختصاص دادن آن به مناسک یهودیان است. همچنین آنها قصد دارند گذرگاهی را ایجاد کنند تا یهودیان متجاوز و شهرک نشینان بتوانند بدون روبرو شدن با نمازگران مسلمان به این نقطه برسند. علاوه بر این، ایجاد شبکه ای مواصلاتی نیز برای تسهیل حضور یهودیان و شهرک نشینان در این طرح وجود دارد.

باز کردن دیوار باب الرحمة، ایجاد باغ تلمودی و تأسیس قطار هوایی

صهیونیست ها در راستای اجرای این طرح اقدامات مختلفی را در مجموعه الاقصی انجام داده اند که از جمله آنها: جلوگیری از حضور مسلمانان در بخش های شرقی مجموعه الاقصی و اجازه دادن به یهودیان برای به جا آوردن مناسک یهودی در این قسمت ها است. از سوی دیگر صهیونیست ها طی ماه های اخیر تلاش کرده اند تا باب الرحمة را که به شکل دیوار و بسته است باز کنند. آنها در همین زمینه یک ایست بازرسی روی دیوار بالای باب الرحمة ایجاد کرده اند.

علاوه بر این صهیونیست ها در حال ساخت ریل هوایی در اطراف مجموعه الاقصی هستند. آنها همچنین اقدام به تسطیح بخش هایی از قبرستان باب الرحمة کرده اند و می خواهند یک باغ تلمودی در این قسمت و نزدیک شهر قدیم ایجاد کنند. این باغ تمام دیوار مجموعه الاقصی را در بر خواهد گرفت.

جمع بندی

صهیونیست ها در آغاز طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی به سمت تقسیم زمانی رفتند اما با انتفاضه عملیات فردی مواجه شدند. آنها پس از عقب نشینی حال با استفاده از وضعیت آشفته منطقه و حمایت های دونالد ترامپ قصد دارند با سیطره بر بخش ها شرقی مسجدالاقصی، تقسیم مکانی را از این نقطه آغاز کنند.

عبرتی که صهیونیست ها نگرفتند

صهیونیست ها طی ۷۰ سال اشغال فلسطین هرگاه به سمت مسجدالاقصی و قدس حرکت کردند با آتش داغ پاسخ گرفته اند و عقب نشینی کرده اند اما هنوز این عبرت را نگرفته اند که قدس و الاقصی خط قرمزی است که فلسطینی ها برای آن خون می دهند. هرمقدار هم که منطقه آشفته باشد قدس نقطه ای نیست که بتوانند با آن آغاز کنند. نمونه بارز آن انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس بود که هنوز طعم آتش راهپیمایی های بازگشت را می چشد و صهیونیست ها را مضطر کرده است.

نمونه دیگر آن ایجاد گیت های بازرسی در مسجدالاقصی در سال ۲۰۱۷ بود که صهیونیست ها را وادار به عقب نشینی کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
  3 0
  لعنت به ظلم، لعنت به صهیونیسم
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
  2 0
  مرگ بر اسراییل

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس