روحانی و مورالس

روحانی و رئیس‌جمهور بولیوی بر ضرورت توسعه و تقویت مناسبات و همکاری‌های همه جانبه تهران – لاپاز تاکید کردند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، عصر دوشنبه به وقت محلی نیویورک و در دیدار با «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی، با بیان اینکه دو ملت ایران و بولیوی اشتراکات، علائق و ارزش‌های نزدیکی با هم دارند،گفت: باید در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری‌های تهران-لاپاز بیش از پیش تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مصمم به توسعه مناسبات و همکاری‌های خود با کشورهای حوزه آمریکای لاتین در عرصه‌های مختلف اقتصادی، پزشکی، علمی و فناوری و تکنولوژیکی است، بر ضرورت گسترش روابط و همکاری‌های مشترک بخش‌های خصوصی دو کشور تاکید کرد.

بیشتر بخوانید:

رایزنی روسای جمهور ایران و ترکیه در نیویورک

رئیس‌جمهور ایستادگی و مقاومت دو ملت ایران و بولیوی در مواجهه با مداخله‌ها و یکجانبه‌گرایی آمریکا را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: حفظ استقلال و عزت ملی برای ملت ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

روحانی با اشاره به خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق بین المللی برجام، خاطرنشان کرد: جامعه جهانی باید در برابر این پیمان شکنی و نقض عهد آمریکایی‌ها با قدرت ایستادگی کند.

وی ادامه داد: امروز جامعه جهانی به جز چند کشور معدود، همگان مواضع قاطعی در برابر این اقدام آمریکا اتخاذ کردند و باید تلاش کنیم نشان دهیم آن‌هایی که قوانین بین المللی را نقض می‌کنند، هرگز مورد تایید افکار عمومی جهان نخواهند بود.

رئیس‌جمهور هم‌چنین با تقدیر از همدردی دولت و ملت بولیوی با مردم ایران در حادثه تروریستی اهواز، گفت: اقدام تروریستی اهواز و کشتار مردم و کودکان بی‌گناه نشان داد که تروریسم به هیچ‌کس رحم نمی‌کند و همه باید در مسیر مبارزه قاطعانه با تروریسم در کنار هم قرار داشته باشند.

روحانی با بیان اینکه در منطقه هیچ گروه تروریستی وجود ندارد که مورد حمایت آمریکایی‌ها نباشد، افزود: بسیاری از گروه‌های تروریستی منطقه توسط آمریکایی‌ها ایجاد یا حمایت شدند و مورد حمایت مالی و تسلیحاتی آنان قرار دارند.

وی خاطر نشان کرد: اگر کشورهای دوست در کنار هم در مسیر مبارزه با تروریسم باشند، می‌توانند به موفقیت‌های خوبی در راستای امنیت و رفاه ملت‌ها دست پیدا کنند.

** ایران و بولیوی شرکای راهبردی هستند

اوو مورالس رئیس‌جمهور بولیوی نیز در این دیدار ضمن تسلیت و ابراز همدردی با ملت ایران در حادثه تروریستی اهواز، با اشاره به اینکه دو ملت ایران و بولیوی در مسیر مبارزه برای آزادی اشتراکات فراوانی دارند، بر ضرورت توسعه روابط و همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و گفت: ایران و بولیوی شرکای راهبردی برای تلاش در راستای منافع ملت‌های خود و بشریت هستند.

وی با اشاره به همکاری‌های مثبت و پرفایده بخش‌های خصوصی دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی، بهداشتی، دارویی و غذایی  خواستار گسترش همکاری‌های مشترک در بخش‌های گوناگون میان دو کشور شد.

رئیس‌جمهور بولیوی با اشاره به اقدامات آمریکا علیه ایران و خروج یکجانبه از توافق برجام، اظهار داشت: آمریکایی‌ها همواره به دنبال مداخله در امور کشورهای مستقل و دارای منابع طبیعی و انسانی فراوان هستند، از این‌رو در شورای امنیت سازمان ملل متحد مواضع قاطعانه خود در حمایت از ایران را اعلام خواهیم کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس