نقوی حسینی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نبود سفیر در چین و هند، تبعات اقتصادی و سیاسی دارد و نمی توانیم در این شرایط، از زمینه های همکاری که با این کشور ها داریم، بهره برداری کنیم.

به گزارش مشرق، سید حسین نقوی حسینی در مصاحبه با رادیو تعیین به موقع سفرا و در طراز مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشور میزبان را به عنوان یکی از دغدغه های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برشمرد و گفت: طبق اطلاعاتی که داریم برخی از سفارتخانه های مهم ما فعلا با کارزار دوم یا سرپرست اداره می شود و این به لحاظ دیپلماتیک تبعات منفی را برای جمهوری اسلامی دارد.

بیشتر بخوانید:

واکنش وزارت خارجه به غیبت سفرای ایران در چین و هند

وی با اشاره به تحمیل تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، متذکر شد: البته شرایط عرصه بین المللی نسبت به تحریم های گذشته، شرایط خوبی است و آمریکایی ها نسبت به گذشته منزوی هستند چراکه برخی از کشورها مثل چین، هند و کشورهای اروپایی اعلام کرده اند که ما از این تحریم ها تبعیت نمی کنیم و این فرصت خوبی برای ما است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در این شرایطی ما دو شریک استراتژیک یعنی چین و هند را داریم که در 40 سال گذشته با ما همکاری خیلی خوبی را داشته اند و تلاش کرده اند حتی در سخت ترین دوران تحریم با ما همکاری داشته باشند اما متاسفانه در هر دوی این کشورها، سفیر نداریم.

وی یادآور شد: دو هفته گذشته همراه امیر حاتمی سفیری به چین داشته ایم و متاسفانه در آنجا سفیر نبود و کارگزار دوم مسئولیت را بر عهده داشت و در این سطح دیپلماتیک نمی توان انتظار داشت مراودات گسترده ای با کشور چین برقرار شود، چینی که صراحتا اعلام کرده ما از تحریم های آمریکا تبعیت نمی کنیم.

نقوی حسینی با اشاره به انتصاب همتی به عنوان سفیر ایران در چین و سپس فراخوانی وی به ایران، گفت: وقتی آقای همتی به عنوان سفیر ایران در چین انتخاب شد و یک هفته بود که تازه در چین مستقر شده بود و استوار نامه اش را تحویل داده بود، بعد از یک هفته به ایران فراخوانده شد و رئیس بانک مرکزی شد. چینی ها می گویند اگر قرار بود ایشان رئیس بانک مرکزی شود چرا ایشان را به عنوان سفیر انتخاب کردید، این مراعات پروتکل های دیپلماتیک نیست.

وی متذکر شد: نبود سفیر در چین و هند، تبعات اقتصادی و سیاسی دارد و ما نمی توانیم در این شرایط، از زمینه های همکاری که با این کشور ها داریم، بهره برداری کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • احمد IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  6 0
  سفارت انگلیس اجازه نمیده.
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  6 0
  چون مسئول وطنپرست باسواد در قوا نداریم
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  7 0
  ارباب ازین کا رخوشش نمیاد ونو کر باید ازارباب اطاعت کنه .علی برکت الله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس