کد خبر 894088
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
محمدعلی امانی‌زاده

مدیرکل اموراقتصاد و دارایی هرمزگان گفت: تجار و فعالان اقتصادی کشور چین جهت سرمایه‌گذاری به هرمزگان سفرمی‌کنند.

به گزارش مشرق، محمدعلی امانی‌زاده در جمع خبرنگاران با تشریح سفریک هفته‌ای هیأت ایرانی و ازجمله استان هرمزگان به نمایشگاهی در چین گفت: سرمایه‌گذاران چینی در ماه آینده از شهرهای بندرعباس، حاجی‌آباد و قشم و کیش بازدیدهایی را خواهند داشت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این شهرها را مورد بررسی قرار خواهند داد.

وی افزود: هرساله از ۸ تا ۱۱ سپتامبر در کشور چین، نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری (cifit)در شهر شیامن چین برگزار می‌شود که این نمایشگاه با هدف معرفی تجارت خارجی مستقیم و جهانی‌شدن و بین‌المللی شدن سرمایه‌گذاری، توسعه اقتصاد منطقه‌ای و ملی و مبادلات تجاری و اقتصادی است. این نمایشگاه تنها نمایشگاه سرمایه‌گذاری بین‌المللی است که در چین با هدف سهولت سرمایه‌گذاری دوجانبه است.

امانی‌زاده اظهارداشت: نمایشگاه شیامن چین شامل نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری، همایش سرمایه‌گذاری بین‌المللی، سمینارهای سرمایه‌گذاری  و مذاکرات رودرروی پروژه‌های سرمایه‌گذاری است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی هرمزگان خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه کشورها و شهرهای مختلف و مناطق خودمختاراز کشور چین هم در این نمایشگاه حضور داشتند. از کشور ایران نیز استان‌های هرمزگان، خراسان‌جنوبی، مرکزی، خراسان‌رضوی و کردستان در این نمایشگاه حضور داشتند. بنده نیز به عنوان نماینده استان هرمزگان غرفه‌ای را بصورت مشترک با سازمان سرمایه‌گذاری کشور اجاره کردیم وهمراه با استان‌های دیگر صنایع و محصولات استان را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتیم.

دستاوردهای سفر

وی تصریح نمود: مذاکراتی با مدیران و شرکت‌های جهانی و کشور چین داشتیم. نشست با «فهدالقرقاوی» معاون آژانس سرمایه‌گذاری بین‌المللی جهانی(وایپا) و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان را ارائه کردیم که وی قول مساعد داد زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی  را در استان هرمزگان فراهم نماید.

امانی‌زاده افزود: نشست و مذاکره‌ای  با خانم «نوحه‌اشرف‌الشریف» رئیس سازمان سرمایه‌گذاری کشور مصر و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان داشتیم که وی هم از این فرصت‌های سرمایه‌گذاری استقبال کرد و مقررشد در جمع تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی مصری پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان تشریح شود تا آنها نیز فرصت سرمایه‌گذاری در استان هرمزگان را داشته باشند.

مدیرکل امور اقتصاد ودارایی هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین در این سفر، نشستی با نماینده کشور مالی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان و انجام توافقات دوجانبه داشتیم که نماینده این کشور عنوان می‌کرد که برای نخستین بار چنین مذاکراتی شده و از این مذاکرات و سرمایه‌گذاری در بندرعباس ابراز خرسندی می‌کرد.

امانی‌زاده ازمذاکره با نماینده کشور غنا و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان به وی به عنوان دیگر دستاورد این سفر نام برد و گفت: نماینده و فعالان اقتصادی این کشور از سرمایه‌گذاری در هرمزگان در بخش توریست و گردشگری و ایجاد پارک‌های توریستی و تفریحی و صیادی برای بسته‌بندی صنایع دریایی استقبال کردند.

وی اظهار داشت: نشست و مذاکره‌ای هم با مشاور رئیس‌جمهور افغانستان و رایزن فرهنگی و اقتصادی این کشور در پکن داشتیم که آنها نیز برای سرمایه‌گذاری در بخش حمل و نقل ریلی و زمینی استقبال کردند.

امانی‌زاده گفت: همچنین مذاکره‌ای سرمیز شام با هیأت اردنی داشتیم و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری پنج استان ایران ارائه گردید که آنها از پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری درهرمزگان بسیار استقبال کردند و در زمینه گردشگری و دریایی اظهار تمایل داشتند در استان هرمزگان فعالیت داشته باشند.

نماینده وزیر امور اقتصادی و دارایی در هرمزگان ابراز داشت: با نماینده شرکتی از کشور هلند نیز مذاکراتی داشتیم و در زمینه طراحی و زیرساخت‌های انجام پروژه‌هایی با محوریت انرژی‌های نوین، انرژی‌های حراتی و بادی و تبدیل برق از باد و خورشید گفتگو و تفاهم کردیم.

وی شرکت در دو سمینار سرمایه‌گذاری بین‌المللی جهانی در زمینه‌های مختلف را از دیگر برنامه‌های این سفر خواند و افزود: کشورهای مختلف توانمندی‌های خود را بازگو می‌کردند و هیأت ایرانی نیز توانمندی‌ها و فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان و کشور را بازگو کردند.۵۰مدیر بزرگ سرمایه‌گذاری اروپایی و چینی در این سمینار حضور داشتند و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هرمزگان مطلع شدند.

امانی‌زاده خاطرنشان کرد: برای سال آینده نیز دعوت شدیم تا با فعالان اقتصادی در زمینه‌های پتروشیمی و صنایع‌دریایی به چین برویم.

وی تاکید کرد: همچنین نماینده وزارت خارجه چین در امور سرمایه‌گذاری در مذاکره‌ای که با هم داشتیم، وعده داد در اوایل مهرماه با هیأت بازرگانی و فعالان اقتصادی چین به استان هرمزگان سفری داشته و از شهرهای حاجی آباد، قشم و کیش و شهر بندرعباس بازدید کنند وفرصت‌های سرمایه‌گذاری در این شهرها را بررسی نمایند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان اظهار داشت: در حاجی‌آباد برای خرمای پیارم، در قشم و کیش هم در زمینه اکتشاف نفت و فعالیت‌های گردشگری و دریایی صنایع تبدیلی و تکمیلی  و در بندرعباس در حوزه حمل و نقل و اسکله شهید رجایی و در حوزه‌های نفتی و گردشگری و صنایع تبدیلی و تکمیلی و ... قرار است سرمایه‌گذاری کنند و شرکت‌هایی را تاسیس و کالاهای‌شان را به کشورهای آسیای میانه ترانزیت می‌کنند.

وی دستاوردهای سفر را در راستای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در جهت حمایت از سرمایه‌گذاران جهت ورود به کشور جهت تحرک و رونق اقتصادی استان خواند.

حضور چینی‌ها

امانی‌زاده خاطرنشان نمود: کشورهایی که مذاکره و تفاهم و توافقاتی شده است و فعالان اقتصادی این کشوها از طریق مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، زمینه سرمایه‌گذاری‌شان را فراهم کرده و در استان سرمایه‌گذاری می‌کنند. هرمزگان بیشترین متقاضی را داشت و چین فقط در استان هرمزگان سرمایه‌گذاری می‌کند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان گفت: هیأت چینی مهرماه در استان حضور می‌یابند و از چهار شهرستان استان بازدید می‌کنند تا در بخش‌های مورد نیاز سرمایه‌گذاری کنند و از ظرفیت این شهرستان‌ها برای اشتغالزایی و رونق کسب و کار در استان استفاده کنند.

وی تاکید کرد: تحریم‌ها بر سرمایه‌گذاری چینی‌ها اثرگذار نیست. چین با آمریکا با تحریم‌ها همخوانی ندارد.

امانی‌زاده اظهار امیدواری کرد: سرمایه‌گذاران کشورهایی که به تفاهم رسیده به استان بیایند وسرمایه‌گذاری کنند.

مرکز خدمات سرمایه‌گذاری

مدیرکل اموراقتصادی و دارایی هرمزگان گفت: هیأت وزیران در سال ۸۹آیین‌نامه‌ای را به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی مصوب کرد که براساس این آیین‌نامه که آیین‌نامه  تشکیل مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان است، در هر استانی این مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان تاسیس شده که رئیس آن استاندار و نائب‌رئیس مرکز هم مدیر کل اقتصاد و دارایی هر استان می‌باشد.

وی افزود: هدف این مرکز هم حمایت، تسهیل و تسریع در سرمایه‌گذاری در هر استان است که مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان در راستای اهداف مندرج در قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب تشکیل شده است.

امانی‌زاده اظهار داشت: این مرکز کانون مراجعه متقاضیان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در سطح استان می‌باشد و ضمن انجام امور تفویضی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران که زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دارایی است، مرجع هماهنگی استان با سازمان خواهد بود.

مدیرکل اموراقتصادی و دارایی هرمزگان اظهارداشت: خدمات قابل ارائه در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی در هر استان شامل  اطلاع‌رسانی و ارائه مشورت‌های لازم به سرمایه‌گذاران در ارتباط با امور مرتبط به پذیرش و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، انجام هماهنگی و پشتیبانی لازم در امور مربوط به اخذ مجوزهای صادره مورد نیاز سرمایه‌گذاران و انجام کلیه مراحل فعالیت اقتصادی سرمایه‌گذار توسط این  مرکز است.

وی گفت: مرکز همچنین انجام هماهنگی‌ها و پیگیری‌های لازم با واحدهای اجرایی و دستگاه‌های استانی مرتبط با درخواست‌های سرمایه‌گذاری، پذیرش متقاضیان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در استان و پیگیری امور مربوط به سرمایه‌گذاری‌ها از طریق دستگاه‌های اجرایی ذیربط و درخواست سرمایه‌گذاران خارجی به همراه سایر مدارک موردنیاز و هماهنگی با سازمان به منظور صدور مجوز سرمایه‌گذاران را انجام می‌دهد.

امانی‌زاده اظهارداشت: در واقع مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در استان به عنوان آژانس تشویق سرمایه‌گذاری استانی و کانون مراجعات متقاضیان، مسؤول ایجاد تسهیل و تسریع امر سرمایه‌گذاری در استان و حمایت از متقاضیان و سرمایه‌گذاران است. یکی از وظایف مرکز خدمات سرمایه‌گذاری نیز شناسایی طرح‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بازاریابی برای آن طرح‌ها و فرصت‌ها می‌باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس