جلسه هیات دولت

رئیس جمهور گفت: امروز متحدان آمریکا از لحاظ سیاسی در کنار آنها قرار نداشته و حتی متحدین سنتی آمریکا نیز از این کشور فاصله گرفته و نسبت به این فاصله گرفتن افتخار می‌کنند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت گفت: ماه محرم همواره برای ما یادآور فداکاری و ایثار سالار شهیدان و یاران باوفای آن حضرت است.این صفحه ماندگار تاریخ هرساله برای ما درس‌آموز است که چگونه باید در برابر پیچیدگی‌ها و مشکلات بزرگی که برای جامعه اسلامی و مردم مسلمان پیش می‌آید، ایستادگی، استقامت و فداکاری کرده و چگونه می‌توانیم پیروزی بزرگ فرهنگی و سیاسی ابدی را کسب کنیم.

بیشتر بخوانید:

علت رشد ۲۰ درصدی نقدینگی از دید "روحانی"

روحانی خاطر نشان کرد: امام حسین(ع) پیروز دائمی تاریخ است و هیچ‌کس در تاریخ وجود ندارد که میدان کربلا و عاشورا را قضاوت کند و پیروزی مطلق را برای امام حسین(ع) نداند و چه مسلمان و چه غیرمسلمان و هر کسی که این تاریخ را بخواند در برابر عظمت امام حسین(ع) سر فرود خواهد آورد.

رئیس جمهور با تبیین گروه‌ها و جریانات حاضر در واقعه عاشورا، اظهارداشت: در عاشورا و در کنار امام حسین(ع) یک گروه وفاداران به آرمان آن حضرت و وظایف دینی و اجتماعی خود قرار داشتند که در صدر وفاداران اصحاب امام حسین(ع)، قمر بنی‌هاشم(ع) است که وفای او به عنوان معروف‌ترین ویژگی آن پرچمدار و سقا به شمار می‌رود.

روحانی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) در شب عاشورا برای اصحاب خود به عنوان بهترین یاران تاریخ و وفاداران از اهل بیت(ع) دعا کرد، افزود: در مقابل، یک گروه هم دشمنان ستیزه‌جو و ظالمان و غاصبانی بودند که همیشه با راه حق مبارزه کرده و در پی راه باطل بودند و در روبروی امام حسین(ع) در صحنه عاشورا قرار داشتند.

رئیس جمهور ادامه داد: در کنار ظالمین، خائنین هم در صحنه عاشورا بودند و آنها افرادی بودند که امام حسین(ع) را به کوفه دعوت کردند و نامه‌ها و امضاهای آنها وجود داشت. آنها امام حسین(ع) را دعوت کردند و بر آمدن ایشان اصرار داشتند و اول خود را به عنوان فدایی خاندان رسالت معرفی کردند و سپس در روز سختی و مشکلات به امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و حق، پشت کرده و خیانت کردند و شمشیر به رخ امام حسین(ع) کشیدند.

روحانی افزود: گروه دیگری هم در واقعه عاشورا بودند که نسبت به وقایع بی‌تفاوت بودند، آنها می‌دیدند که در این صحنه نبرد یک طرف حق و به نفع جامعه اسلامی و یک طرف باطل و به ضرر جامعه اسلامی ایستاده، اما براساس منافع مادی و دنیوی، خود را کنار کشیده و به گوشه‌ای خزیده و پس از آنکه امام حسین(ع) به شهادت رسید، عده‌ای از آنها اظهار ندامت کرده و تواب شدند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز می‌توان صحنه‌های عاشورا را ترسیم کرد، گفت: ما امروز در یک جنگ روشن، در برابر متجاوزان تاریخ قرار داریم. امروز گروهی روبروی ملت ایران قداره‌بندی می‌کنند که به جز چند کشور، طرفداری از لحاظ سیاسی و فکری ندارند و بدترین وضع در داخل کشور خودشان است.

روحانی با اشاره به اینکه شرایط داخلی امروز آمریکا با سال‌های گذشته آن تفاوت بسیاری دارد و امروز یکی از دوران بسیار بد در تاریخ آمریکاست، خاطرنشان کرد: امروز کمتر محقق، روشنفکر و صاحب‌نظری در آمریکا وجود دارد که با کاخ‌نشینان کاخ سفید موافق باشد و حتی برخی از آنها به صراحت آنها را به عنوان ابله و سفیه می‌نامند و این در تاریخ آمریکا کمتر اتفاق افتاده است.

رئیس جمهور افزود: امروز متحدان آمریکا از لحاظ سیاسی در کنار آنها قرار نداشته و حتی متحدین سنتی آمریکا نیز از این کشور فاصله گرفته و نسبت به این فاصله گرفتن افتخار می‌کنند و این در حالی است که زمانی آنها برای اینکه در کنار آمریکا بودند، افتخار می‌کردند.

روحانی با بیان اینکه امروز به جز چند کشور معدود معلوم‌الحال هیچ‌کس در کنار آمریکا قرار ندارد، گفت: امروز آمریکا در بدترین شرایط جهانی قرار گرفته و حتی سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو، سازمان ملل متحد، سازمان بین المللی انرژی اتمی و دادگاه دادگاه کیفری بین‌المللی با سیاست‌های آمریکا موافق نیستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز آمریکا بدترین شرایط را در درون خود دارد، تصریح کرد: امروز ایران علیرغم اینکه با جنگ اقتصادی ناخواسته روبرو است و در برابر افرادی قرار گرفته که به هیچ قانون بین‌المللی احترام نمی‌گذارند، اما روحیه و ایستادگی ملت ایران بویژه در این ایام که پرچم امام حسین(ع) به اهتزاز در می‌آید، مثال‌زدنی است.

روحانی ادامه داد: اگر مشکلی وجود داشته و احتمال عدم ایستادگی از سوی برخی می‌رود، پرچم عاشورا و کربلا همه این افسون‌ها را باطل و تبلیغات یکساله دشمنان را می‌زداید و مردم باز سرمشق‌شان امام حسین(ع) و اصحاب و یاران آن حضرت خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز هم ندای امام حسین(ع) را می‌شنویم که فرمود «اگر آماده فداکاری هستید، حسین(ع) عازم است و شما را دعوت می‌کند»، گفت: امروز امام حسین(ع) ما را دعوت می‌کند و ما این ندا را با گوش جان می‌شنویم و خوش به حال آن کسانی که به این ندای امام حسین(ع) پاسخ مثبت می‌دهند.

روحانی با بیان اینکه امام حسین(ع) قیام خود را برای احیاء راه پیامبر(ص) و امر به معروف و نهی از منکر، به پا داشت، گفت: امام حسین(ع) فرمود که نمی‌توانم ببینم خوبی‌ها روی زمین افتاده و عده‌ای بی‌اعتنا هستند و به راه باطل و بدی‌ها، چشم دوخته‌اند و من همان راه پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) و امام حسن(ع) را برگزیده‌ام.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه  راه امام حسین(ع) راه امر به معروف و نهی از منکر بود، اظهار داشت: امروز معروفی بالاتر از امید دادن به مردم در مسیر استقامت و منکری بیشتر از ایجاد هراس و اضطراب در دل مردم آن هم به طور نابجا و غلط وجود ندارد.

روحانی افزود: امروز صاحبان تریبون، رسانه‌دارها و کسانی که ندا و صدایشان در کشور قابل شنیدن است، یک رسالت و وظیفه سنگینی برعهده دارند، چرا که امروز در یک آزمایش بسیار بزرگ قرار گرفته‌ایم و تمام رسانه‌های حقیقی و مجازی و همه مسئولان و کسانی که قدرت دارند به ملت بزرگ ایران کمک کنند، بار بسیار سنگینی بر دوش دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسئولان و کارگزاران و رسانه‌ها در این آزمایش یا پیروز خواهند شد و یا شکست می‌خورند، اما ملت ایران قطعاً پیروز این صحنه خواهد بود، تصریح کرد: اگر ایستادگی کرده و به مردم روحیه بدهیم، هزینه ملت را کاهش داده‌ایم، اما اگر ترس، هراس و ناامیدی ایجاد کنیم، هزینه ملت را بالا برده‌ایم و چه کاری ضدانقلابی‌تر از این که ما در صفحه اول روزنامه‌ها، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خود، در دل مردم هراس ایجاد کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه نباید نادرست و ناعادلانه سخن گفته و حقایق را به مردم نگوییم، تصریح کرد: البته مردم در این جنگ بدون مشکل نخواهند بود، چرا که جنگ بدون کشته و مجروح نمی‌شود، اما این جنگی است که مطمئن هستیم، پیروزی نهایی با ماست و دشمن را در آن شکست خواهیم داد.

رئیس جمهور با انتقاد از عدم گفتن حقایق و واقعیات به مردم و ایجاد ترس و دلهره در مردم گفت: مگر ارز خارجی در اقتصاد کشور ما چند درصد نقش دارد؟ اگر تولید ناخالص داخلی(GDP)  را برمبنای قدرت خرید یا ارزش بازار محاسبه کنیم، واردات کالا و خدمات که متکی به ارز است درصد بسیار کمی است و براساس برخی محاسبات حدود 5 درصد و براساس برخی دیگر که ارزش و قدرت خرید را در آن در نظر نمی‌گیرند، حدود 10 درصد است.

روحانی افزود: بر فرض آنکه واردات کالا و خدمات 10 درصد نقش دارد، باید ببینیم که از این میزان چه مقدار با ارز 4200 تومان، چه مقدار با ارز حدود 7 هزار تومان و چه میزان برای بازار سوم، می‌ماند. بازار سوم در برابر ارزش تولیدات داخلی کشور، کمتر از یک درصد و یا 1.3 درصد است.

رئیس جمهور با بیان اینکه نباید اقتصاد کشور را براساس این رقم محاسبه کنیم و این به دور از عدل، کارشناسی، حق و انصاف است، افزود: متخصص، نخبه و روزنامه‌نگار و سرمقاله‌نویس ما، چرا این واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند و این در حالی است که امروز خدمات آموزش، بهداشت و درمان، آب و برق، گاز، بنزین، گازوئیل و انرژی، برمبنای دلار کوچه پس‌کوچه‌های فلان خیابان محاسبه نمی‌شود.

روحانی با بیان اینکه نباید به مردم ظلم کرده و آنها را نسبت به آینده مأیوس کنیم، گفت: عده‌ای مداوم می‌گویند که باید مشکل مردم را درک کنید و این درست است که مردم مشکل دارند و ما در جنگ اقتصادی و روانی قرار داریم، اما این دلیل نمی‌شود که حقایق را تحریف کرده و نقاط مثبت را به مردم نگوییم.

رئیس جمهور ادامه داد: با مقایسه رشد اقتصادی در 4 سال گذشته نسبت به 35 سال گذشته، در می‌یابیم که این رشد به طور متوسط 2 برابر بوده است. صاحب‌نظران، متخصصان و صدا و سیما می‌توانند این را بررسی کنند اما بحث اینجاست که اگر اینگونه بوده، چرا واقعیات را به مردم نمی‌گوییم.

روحانی افزود: در همین شرایط سال 97، صادرات و واردات کشور تغییر کرده و تراز تجاری ما نسبت به پارسال بهتر بوده است، اما به محض اینکه دولت این موفقیت‌ها را بازگو می‌کند، عده‌ای پیدا می‌شوند و در گوشه‌ای کل اقتصاد را بر مبنای همان یک درصد، محاسبه می‌کنند و این عدالت و انصاف نیست.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، گفت: سخنان ایشان هیچ‌ نقطه ابهامی را باقی نگذاشت و ایشان به صراحت گفتند که امروز زمان آن نیست که کسی بخواهد پشت دولت را خالی کند.

روحانی ادامه داد: تا انتخابات زمان بسیاری باقی مانده است.هیچ کس نباید تصور کند که تخریب دولت می‌تواند برای آنها چه در انتخابات سال آینده و چه در انتخابات سال 1400 رأی بوجود بیاورد و کسانی که اینگونه فکر می‌کنند مردود این آزمایش تاریخی در ایران خواهند بود و ملت ایران راجع به آنها قضاوت خواهد کرد و پس از آنکه از این گردنه عبور کردیم، تاریخ حرف‌ها، رفتار و جملات آنها باقی خواهد ماند و مردم قضاوت می‌کنند که در شرایط سختی آنها برای کاهش یا افزایش دشواری مردم چه رفتاری داشته‌اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری از اینگونه رفتار به ویروس بدبینی تعبیر کردند، اظهار داشت: برخی امروز ویروس بدبینی را در کشور در سخنانشان و تریبون‌ها و رسانه‌هایشان منتشر می‌کنند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به روز دوم محرم و ورود کاروان سرور و سالار شهیدان به کربلا به ذکر مصیبت در رثای مصائب حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و اهل بیت آن حضرت پرداخت.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  17 0
  دل خوش سیری چند؟
  • فش نیوز US ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   10 0
   همین چند تا کشور افسار مابقی رو در دست دارند
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   10 0
   روحانی 1392: میریم با کدخدا میبندیم ،راحت تره!اروپاییها دنباله رو امریکا هستند!!!!
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   11 0
   کشور را نابود کردی ...
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   5 5
   اقای روحانی اصل کار همان چند کشور محدود هستند . بقیه که مهم نیستند.
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   3 5
   اقای روحانی اصل کار همان چند کشور محدود هستند . بقیه که مهم نیستند.
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  2 0
  واقعا باید گفت چنو قضیه؟
 • NL ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  11 0
  انصافا همه حتی امریکا با شماست و ایستادن تا شما دست کنی دلار گرون کنی.
 • ابوبکر البغدادی IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  7 7
  آی لاو یو یو اس آ.عمو ترامپ بزن ایران را جوری تحریم کن که به ایرانستان تبدیل شود.البته پناهندگی مارم ردیف کن جون عمو.
  • ترامپ IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   6 0
   آی لا ویو .. ابوبکر البغدادی .
  • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   2 1
   خخخخخخخخخخ . چی میزنی این اراجیفو سر هم میکنی ؟
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  12 0
  آقای روحانی ما دیگرعادت کرده ایم. اما اقلا کمتر به شعور مردم اهانت کنید. معیار تورم و رشد اقتصادی جیب مردم است.
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  7 0
  بجز کدخدا و اونهایی که بهشون همیشه گفته بودی قدرتهای بزرگ جهان...
 • بی سیم IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  0 1
  امتحان بزرگ رسانه ها را خوب گفته اما باید برنامه داشت و رسانه ها مختلف همه با هم جلسه و نشست بگذارند و راهکار بدهند
  • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   2 0
   اونوقت کی با دولت جلسه بزاره که هر کدومشون یه ساز نزنند؟!
 • محمدرضا برزگران IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  8 0
  جناب آقای رئیس جمهور محترم، لطفاً واقعبین باشید اتفاقاً جز برخی ملتهای آزادیخواه که انصافاً از عمق وجود ایران اسلامی را باور دارند تمامی دنیا با ساز و برگشان با استکبار که همان آمریکا می باشد هستند، پس از این سرخوشی کاذب خود را خلاص کنید و به همت و غیرت مردم خود تکیه کنید و از حضرت حق مدد جویید تا خداوند فراموشتان نکند.
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  5 3
  تو این کشور فقط باید بگی گل و بلبل است همه چیز.تا منتشر شده نظرت
 • NL ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  2 0
  همینطوری ادامه بده ..تا تا برسی به پیروزی بزرگ فرهنگی و سیاسی ابدی حتما زیر سایه امام زمان ؟؟!!
 • مهماندار هواپیما IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  14 0
  اقای روحانی روزی 100 بار بنویس هیچ کس در کنار امریکا نیست
 • خاموش IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  0 2
  موافقم اما نمیدونم با چی موافقم
 • احمدخواجوند NL ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  1 0
  ولی از ترسش میرن تو سراخ موش
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  5 0
  لعنت بر نفاق که انسان رو مثل افتاب پرست می کند
 • AE ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  5 0
  سلام جالا چی شده که کدخدا !تنها مونده ؟ایشون نفهمیدند در تشخیص کدخدا و یا اینکه؟؟؟
 • محمود IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  9 0
  روحانی یادت رفته ازتریبون دولت همش میگفتی دولت احمدی نژاد خزانه روخالی کرده گندزده اقتصاد سیاست مسکن مهر سپاه بسیج رومسخره میکردی ملت بیچاره روازترس تامرز سکته بردی حالا میگی چرا بعضیها مردم روناامید میکنند
 • حامد IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  3 0
  روحانی بازهم گریزی به صحرای کربلا زد. منظورش اینه که درس کربلا این است که کسی از دولت کنونی انتقاد نکند و فقط تعریف کند.
 • حامد IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  2 0
  اگر همین حرف که آمریکا تنها مونده رو احمدی نژاد می گفت می گفتند دچار توهم شده و آمریکا کدخدا و همه کاره است
 • CA ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
  2 0
  خدا بهتون رحم کرده کسی کنار آمریکا نیست و بدستور آمریکا مشتریان نفتیتون آب رفتند!!!
 • مهدی IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
  3 0
  نمیدونم چرا روحانی منتقد حرفها و کاراییه که توهمشون رقیب نداره!!!! خودش واسه رسیدن به قدرت حتی قومیت هاروهم تحریک می کرد و به مسائل امنیتی چنگ مینداخت!!! اتفاقا ماه محرمه و چقدر شبیه شخصیت های فیلم مختاره روحانی ما هم که.....
 • 12 IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
  1 0
  حالا نیست ما خیلی با همه تعامل داریم نترسید به زودی منزوی ترین کشور میشیم
 • حسن IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
  1 0
  در کنار شما چند کشور وجود دارد واقعا کاری کردید مردم نیازی به یارانه ندارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس