دومین جلسه دادگاه اسفندیار رحیم مشایی

به نظر می‌رسد آقای وکیل و سایت رییس جمهور سابق چند سایت فارسی را در گوگل سرچ کرده‌اند و با استناد به آن‌ها یادداشت خود را نوشته و به کشف بزرگ خود دست پیدا کرده‌اند.

به گزارش مشرق، جلسه رسیدگی به اتهامات رحیم مشایی از اقوام و رئیس دفتر رئیس جمهور سابق هفته گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین غضنفرآبادی به صورت علنی و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.


جلسه‌ای که در آن متهم با پرخاشگری، هیاهو، داد و بیداد و انجام انواع و اقسام حرکات غیرعادی، تلاش کرد نظم جلسه دادگاه را به هم بریزد؛ هر چه داشت گذاشت، اما تلاش‌های او موفقیت آمیز نبود و محکمه او برگزار شد.


مشایی حتی در زمان قرائت قرآن در ابتدای جلسه شروع به داد و بیداد می‌کند و بدون توجه به تذکرهای پیاپی قاضی از جای خود بلند می‌شود و احترام قرآن را نیز نگه نمی‌دارد.


بعد از هر اظهار نظر قاضی، اندازه هیاهوی رحیم مشایی افزایش پیدا می‌کرد؛ این موضوع تا جایی ادامه پیدا کرد که قاضی پرونده مجبور شد از خاطرات خود از محاکمه سارقین مسلح و قاتلان بگوید: "آقای مشایی من قاتلان و سارقان مسلح را محاکمه کرده‌ام؛ آن‌ها حداقل ادب را در جلسه دادگاه رعایت می‌کردند؛ ولی شما رعایت نمی‌کنید".


دقیقا همین اقدامات در دادگاهی در آمریکا رخ می‌دهد، با این تفاوت که متهم آمریکایی گرچه به چندین فقره سرقت مسلحانه متهم است، مانند مشایی حرکات عجیب و غریب انجام نمیدهد، خط و نشان نمی‌کشد، پشت به دادگاه نمی‌نشیند، اما قاضی برای ایجاد نظم در دادگاه به دهان متهم چسب می‌زند، البته تاکید می‌شود اینجا آمریکا نیست و دادگاه نیز چنین کاری نکرد. رفتار انسانی_اسلامی قاضی غضنفرآبادی با مشایی دلیلی بر این مهم است.


بعد از ناکامی حربه‌های مشایی در جلسه دادگاه، حامیان رسانه‌ای رئیس جمهور سابق و معاونانش، حربه‌های مختلفی به کار بستند تا بتوانند حداقل فضای مجازی را به نفع متهم بهم بریزند، هرچه داشتند گذاشتند تا این دادگاه را زیر سوال ببرند؛ چرا میکروفون تسنیم خاموش است؟ چرا برخی از حاضرین جلسه قد و هیکل درشتی دارند؟ و مواردی از این قبیل که بیشتر شبیه استنداپ کمدی می‌ماند 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، شنبه هفدهم شهریور ماه مهمان برنامه نگاه یک شبکه اول سیما بود و ضمن تشریح عملکرد دستگاه قضا به سوالات مجری برنامه پاسخ داد.

معاون اول قوه قضاییه در بخشی از صحبت‌های خود در رابطه با محاکمه یکی از مقامات دولت دهم و حاشیه سازی‌های وی در داخل دادگاه و اینکه چطور می‌شود کسی که در داخل مجموعه قضایی تحت نظر و در حال محاکمه است، می‌تواند حاشیه سازی کند و چگونه به ابزار ارتباطی دسترسی دارد و چه ارتباطی با بیرون از زندان دارد که می‌تواند این فضاسازی رسانه‌ای را در داخل کشور انجام دهد، گفت: حکومت ما واقعا مردمی است. علیرغم همه مسائلی که در مورد زندان‌هایمان می‌گویند، باور کنید که مِن حیث المجموع زندان‌های ما از زندان‌های بسیاری از کشورهای امروز جهان بهتر است.


سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: هیچکدام از زندانیان سایر زندان‌های دنیا این مقدار مرخصی، آزادی مشروط، امکان تماس با خانواده، عفو و امکانات و تسهیلاتی که به آن‌ها در زندان‌های ایران داده می‌شود را ندارند. شاید این اشکال وارد باشد که چرا اجازه داده می‌شود یک زندانی به مرخصی برود؛ چرا به یک زندانی اجازه داده می‌شود که از داخل زندان با خانواده‌اش و وکیلش تماس بگیرد و حتی گاهی وقت‌ها با یک رسانه بیگانه از داخل زندان مصاحبه می‌کند. البته تخلف می‌کنند و سازمان زندان‌ها این‌ها را اجازه نمی‌دهد؛ اما دو کار می‌شود انجام داد: اینکه کل تلفن‌های در داخل زندان را محدود کرد و کاری کرد که هیچکسی چیزی به زندان نبرد؛ در اینصورت به خیلی از زندانیان فشار می‌آید و ما نمی‌خواهیم به دلیل اینکه یک درصد از زندانیان متخلف هستند، به ۹۹ درصد دیگر فشار بیاوریم.


وی تصریح کرد: بنده خودم ندیده‌ام، اما نقل کرده‌اند که در آمریکا محاکمه‌ای صورت می‌گرفته و فردی خارج از موضوعِ سئوال دادگاه صحبت می‌کرده که دادگاه یکی دو بار تذکر می‌دهد و در نهایت به پلیس دستور می‌دهد که هر وقت بخواهد خارج از موضوع صحبت کند، به دهانش چسب بزنید؛ ولی ما نمی‌خواهیم این کارها را انجام دهیم.


دو روز بعد از صحبت‌های معاون اول دستگاه، یعنی روز دوشنبه نوزدهم شهریور، تیم رسانه‌ای حامی رحیم مشایی، با بررسی موشکافانه صحبت‌های حجت الاسلام  والمسلمین اژه‌ای، به خیال خود توانسته بودند کشف جدیدی انجام دهند و تیری به سمت دستگاه قضایی پرت کنند.


این بار یادداشتی منتسب به وکیل رحیم مشایی در کانال حامی جریان خاص منتشر می‌شود.


این یادداشت حاوی نکات جالبی است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:


نکته اول اینکه آقای وکیل و حقوقدان در یادداشت خود نوشته است، که چرا آقای اژه‌ای مشایی را با یک سارق مسلح مقایسه کرده است؟


در جریان برگزاری جلسه علنی دادگاه مشایی، متهم آنقدر به پرخاشگری و بر هم زدن نظم دادگاه ادامه می‌دهد که قاضی پرونده مجبور می‌شود خاطرات خود از محاکمه سارقین مسلح و قاتلان را بازگو کند و بگوید: "آقای مشایی من قاتلان و سارقان مسلح را محاکمه کرده‌ام؛ آن‌ها حداقل ادب را در جلسه دادگاه رعایت می‌کردند؛ ولی شما رعایت نمی‌کنید".


نکته دوم اینجاست: وکیل رحیم مشایی، ادعا می‌کند روایت حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای از دادگاه فرد آمریکایی اشتباه است و این متهم آمریکایی، چون در جلسه دادگاه با فحاشی‌های رکیک و توهین‌های پی در پی، اجازه صحبت به قاضی و سایرین نمی‌داده، قاضی دادگاه به پلیس دستور می‌دهد به دهان متهم چسب بزنند.


برای بررسی ادعای رسانه‌های رییس جمهور سابق در مورد دادگاه متهم آمریکایی، نگاهی دقیقتر به سایت‌هایی  که این خبر را پوشش داده‌اند، می‌اندازیم، اما براساس جستجوها، هر چه جستجو کردیم، نشانه‌ای از اینکه این متهم در محضر دادگاه از توهین‌های پی در پی و فحش‌های رکیک استفاد کرده باشد پیدا نشد. همه سایت‌ها تقریبا روایت یکسانی از ماجرا دارند و تنها اصطلاحات و  واژه سازی‌هایشان متفاوت است. واژه‌ها و اصطلاحاتی مانند disruptive behavior،  interrupting،  و outburst و speak over... که هیچکدام به الفاظ و فحش‌های رکیک مرتبط نمی‌باشند.

outburst: طغیان خشم، ابراز خشمگینانه احساسات یا به عبارتی از کوره در رفتن

interrupt: گفتن یا انجام کاری برای متوقف کردن کسی که در حال صحبت کردن یا تمرکز روی موضوعی است(پریدن وسط حرف کسی)

disruptive: ایجاد اخلال یا توقف موضوعی که در جریان است 

speakover: صحبت کردن بلندتر از فرد دیگری به طوری که صدای شما بلندتر به نظر برسد و یا پریدن وسط صحبت دیگران و قطع کردن حرف دیگران


سایت فاکس نیوز آمریکا، اولین رسانه‌ای بود که با انتشار فیلمی اختصاصی به موضوع جالب دادگاه این متهم پرداخت.

فاکس نیوز که اولین منبع خبر بوده و فیلم ماجرا را به طور اختصاصی منتشر کرده است در تیتر گزارش به "متهم پرحرف"(نه کسی فحش می‌دهد و از الفاظ رکیک استفاده می‌کند) اشاره می‌کند و می‌نویسد، قاضی دستور داد به دهان متهمی که به تذکراتش برای توقف صحبت کردن در طی جلسه اعتنا نکرد، چسب بزنند.


در بخش دیگری از این گزارش آمده است، ویلیام(متهم)  که در ماه سپتامبر به سرقت خشونت آمیز، آدم ربایی، دزدی و ... متهم شده بود، در دادگاه مدام صحبت می‌کرد و به مدت ۳۰ دقیقه در صحبت‌های وکلایش اخلال ایجاد می‌کرد.


براساس آنچه در سایت‌های مختلف آمده است، متهم با صحبت کردن‌های پی در پی مانع ادامه روند دادگاه می‌شود


دیلی میل:

*قاضی در طی جلسه دادگاه یک سارق مسلح، دستور می‌دهد تا دهان او را چسب بزنند، زیرا متهم ایجاد وقفه در دادگاه را متوقف نمی‌کرد.

*قاضی جان روسو دستور داد به دهان یک متهم در دادگاه چسب بزنند.

*فرانکلین ویلیامز ۳۲ ساله مدام با قاضی یا وکلای خودش صحبت می‌کرد و صحبت‌هایش را متوقف نمی‌کرد.

*قاضی از ماموران پلیس خواست تا بر دهان متهم چسب بزنند.

*ویلیامز در نهایت به ۲۴ سال زندان محکوم شد.


براساس گزارش دیلی میل، فرانکلین ویلیامز، باوجود تذکرهای چند باره برای رعایت سکوت، با صدای بلند همزمان با قاضی و حتی وکلایش صحبت می‌کرده است؛ بنابراین قاضی دستور می‌دهد تا دهان او را چسب بزنند تا دادگاه بتواند روال خود را ادامه دهد.


قاضی خطاب به متهم می‌گوید: دهانت را چسب می‌زنم و مادامی که نخواهم صحبت کنی، چسب باز نخواهد شد.

رسانه بعدی سایت هافینگتون پست است که به این ماجرا پرداخته است.

هافینگتون پست هم در خبر خود با اشاره به این موضوع می‌نویسد، قاضی دستور داد متهمی که به صحبت کردن خود پایان نمی‌داد به دهانش چسب بزنند.


در فیلمی هم که سایت‌ها منتشر کرده‌اند و متهم در حال صحبت کردن است به آرامی صحبت می‌کند و به قاضی اعتراض می‌کند بدون اینکه صدایش را بالا ببرد و فحاشی کند.


براساس گزارش هافینگتون پست، یک قاضی اهل اوهایو، که از رفتار مخرب متهمی در دادگاهش کلافه شده بود، دستور داد تا دهان او را چسب بزنند.


هافینگتون پست در خبر خود از اصطلاح disruptive behavior استفاده می‌کند که معنی آن می‌شود رفتاری که مانع برگزاری جلسه‌ای شود و در آن اخلال ایجاد کند.

در این گزارش آمده است، متهم دائما در روند دادگاه اخلال ایجاد می‌کرد و باعث میشد قاضی چندین بار به او تذکر دهد.

سایت مترو انگلیس، در گزارش خود اینچنین آورده است که قاضی دهان سارق مسلح پرحرف را با چسب بست.


در این گزارش هم آمده است فرانکلین ویلیامز، بعد از اینکه دائما صحبت‌های قاضی در زمان برگزاری دادگاه را قطع می‌کرد به دهانش چسب زده شد.


مترو از واژه‌هایی مثل interrupt استفاده کرده است که به معنی پریدن وسط حرف کسی یا قطع صحبت‌ فرد دیگری است.


براساس آنچه این سایت از صحبت‌های متهم هم منتشر شده کرده چیزی به عنوان استفاده از الفاظ رکیک و توهین دیده نمی‌شود.


قاضی: آقای ویلیام من قاضی هستم، دهانت را ببند. هر وقت گفتم صحبت کن. فهمیدی؟


ویلیام بدون توجه به قاضی به اعتراضش ادامه می‌دهد.


ویلیام:، اما شما به من اجازه نمی‌دهید بگویم ماجرا از چه قرار است. آقای قاضی شما می‌خواهید زندگی من را بگیرید، و اجازه نمی‌دهید بگویم ماجرا از چه قرار است. این عادلانه نیست.


سایت میرور هم این موضوع را با تیتر بعد از اینکه یک متهم در دادگاه صحبت کردن‌‎هایش را متوقف نکرد، دستور داد دهانش را چسب بزنند.

در گزارش میرور آمده است، بعد از اینکه متهم چند بار به اصطلاح از کوره در رفت، دهانش با چسب بسته شد.

برهمین اساس، سایت‌های دیگری را هم جستجو کردیم تا شاید بتوان ادعای وکیل رحیم مشایی را تایید کرد، اما موردی یافت نشد.

سایت fox۸ در این باره می‌نویسد، ویلیامز در طی زمان جلسه دادگاه، دائم صحبت می‌کرد، با وجود اینکه قاضی روسو بارها به او تذکر داد. ویلیامز حتی حرف وکلای خود را هم قطع می‌کرد و حرف می‌زد.

به نظر می‎رسد آقای حقوق‌دان به جای جستجو در منابع اصلی به خبر نه چندان دقیق چند سایت داخلی برای نوشتن یادداشت خود استناد کرده است.

اسکای نیوز: قاضی دوازده بار به متهم تذکر داد ساکت شود

اسکای نیوز، نیز در گزارشی به ماجرای دادگاه متم آمریکایی پرداخته است.

بنابراین گزارش، علی رغم اینکه فرانکلین ویلیام به دوازده تذکر قاضی برای ساکت شدن توجه نکرد، قاضی جان روسو شدیدترین اقدام ممکن را انجام داد.

اسکای نیوز نوشته است، متهم اجازه نمی داد قاضی صحبت کند و دائما در طول جلسه دادگاه حرف می زد. قاضی در جایی با اشاره حرف زدن مداوم متهم به او گفت: می خواهم صدای وکلایت را بشنوم و این یعنی دهانت را ببند.

به نظر می‌رسد آقای وکیل و رسانه‌های احمدی نژادی چند سایت فارسی را در گوگل سرچ کرده‌اند و با استناد به آن‌ها یادداشت نوشته و به کشف بزرگ خود دست پیدا کرده‌اند، هر چند این سایت‌ها نیز به درستی مطلب را ترجمه و تنظیم نکرده‌اند.


باید پرسید چرا در مورد مطلبی که نسبت به آن اطلاع درستی ندارد، اظهار نظر نموده و براساس یکسری اطلاعات نادرست این ادعاها را مطرح می‌کند؟

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس