کد خبر 891291
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
بانک مرکزی نمایه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بانک ها زیرنظر بانک مرکزی قرار دارند و این بانک باید در وظایف نظارتی خود قوتی تر عمل می کرد تا شاهد بنگاهداری بانک ها نباشیم.

به گزارش مشرق، علی قربانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه با رادیو در خصوص بنگاهداری بانک ها اظهار کرد: به طور کلی بانک ها در اقتصاد دارای دو وظیفه و کارکرد هستند که در سطح خرد به عنوان یک بنگاه اقتصادی به دنبال تحلیل هزینه و فایده باشند اما در سطح کلان وظیفه حمایت از بنگاه های تولیدی را دارند.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر یکی از مشکلات ما در زمینه مسائل بانکداری این است که بانک ها وظیفه اصلی خودشان مبنی بر حمایت از تولید و صنعت رها کردند و به بحث بنگاهداری روی آورده اند.

بیشتر بخوانید:

تاثیر سخنان روحانی و همتی در گرانی دوباره نرخ ارز+ نمودار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بانک ها زیرنظر بانک مرکزی قرار دارند و این بانک باید در وظایف نظارتی خود نسبت به این مسائل قوتی تر عمل می کرد تا شاهد بنگاهداری بانک ها نباشیم.

قربانی ادامه داد: لایحه به مجلس تقدیم شده و این لایحه توسط مجلس تصویب می شود اما مجلس به دلیل عدم تخصص در تمامی حوزه ها نمی تواند در جزییات و مسائل خرد مقوله بانکی نظارتی داشته باشد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس نمی تواند از رییس بانک مرکزی که به پیشنهاد وزارت اقتصاد و هییت وزیران تعیین می شود، استیضاح و سوال کند اگرچه جلساتی متعددی در کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص عملکرد بانک مرکزی برگزار می کنیم.

قربانی با بیان اینکه تصویب قوانین بسیار زیاد از مشکلات اساسی ماست، تصریح کرد: ساختار قانوگذاری و اجرایی در کشور ما در دنیا منحصر بفرد و یک نظام نیمه ریاستی و نیمه پارلمانی است که همین امر موجب شده در بعضی مواقع دست نمایندگان برای نظارت با ابزارهای سوال و استیضاح بسته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس