کد خبر 890586
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
احتکار نمایه

مدیرکل دفتر بازرگانی وزارت صمت درباره شناسایی و تعیین تکلیف انبارهای کالاهای احتکار شده و نحوه توزیع این کالاها توضیح داد.

به گزارش مشرق، محمد قبله مدیرکل دفتر بازرگانی وزارت صمت درباره شناسایی و تعیین تکلیف انبارهای کالاهای احتکار شده گفت: کالاهای کشف شده به دو روش وارد بازار می شود؛ یک سری کالاها شبکه توزیع منظمی دارند و مصرف کننده آن مشخص است و مسئول کالای تنظیم بازار است که به محض کشف این گروه کالاها دو نوع برخورد می شود: پرونده مستقیما به تعزیرات می رود و تا زمان رسیدگی کالاها باید عرضه شود. آن دسته کالاها که شبکه توزیع تعریف شده ای دارند با هماهنگی دبیرخانه تنظیم بازار عرضه می شود. برخی کالاها نیز با قیمت گذاری مصوب سازمان حمایت وارد بازار می شوند.

او در ادامه گفت: به طور مثال؛ در مورد کشف انبار کاغذهای احتکار شده، این کاغذها به شبکه های توزیع مخصوص که وزارت ارشاد و آموزش و پرورش مشخص می کند، داده می شود یا اینکه برنج های کشف شده نیز به مصرف کنندگان عمده زیر نظر تنظیم بازار داده می شود و توزیع می شود اما لوازم خانگی چون شبکه خاص ندارد و جز کالاهای اساسی نیست قیمت گذاری می شود و در معرض عام قرار می گیرند.

مدیرکل دفتر بازرگانی وزارت صمت در ادامه درباره کشف سه هزار و 600 تن برنج در یک انبار گفت: اینگونه اخبار زیاد است و تا زمانی که از جانب سازمان صنعت و معدن استان اعلام نشده باشد نمی توان درباره آن نظر داد.  

بیشتر بخوانید:

کالاهای احتکار شده را حراج کنید

جزئیات چگونگی کشف انبارهای احتکار

محمد قبله درباره کشف پرونده هایی با ارزش ریالی گفت: اطلاعاتی در این باره ندارم و نمی توانم آمار دقیق را اعلام کند اما تمام انبارهایی که کشف می شود و در مورد پرونده هایی که به تعزیرات می رود و قطع به یقین اعلام می شود که احتکار است بلافاصله تصمیم گیری می شود.

مدیرکل دفتر بازرگانی وزارت صمت درباره راه اندازی سامانه جامع انبارها نیز گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا وزارت صمت را مکلف کرد که فرایند توزیع کالا را شفاف سازی کند که یکی از راه های شفاف سازی ایجاد سامانه جامع انبارهاست که با این سامانه ورود و خروج کالا به انبارها رصد می شود.

قبله گفت: این سامانه انبارهای سراسر کشور را مکلف می کند مشخصات خود و موجودی کالای خود را در سامانه ثبت کنند که در غیر اینصورت اجازه ترخیص کالا داده نخواهد شد. اگر کالایی در این انبارها وجود داشته باشد که ثبت نشده باشد از نظر دولت و حاکمیت یا قاچاق است یا احتکار.

او افزود: تاکنون 520 هزار انبار در سامانه جامع انبارها شناسایی و ثبت شده است و از کلیه انبارداران درخواست می شود که انبار خود را در سامانه ثبت کنند.

مجتبی صفایی سخنگوی اتاق اصناف ایران هم درباره وظیفه اتاق اصناف در باره احتکار گفت: اتاق اصناف در کارگروه های مشترکی که در جهت بازدید از انبارهای سطح شهر تشکیل می شود، نماینده فعال دارد اما در شرایط کشور، اخبارهای فضای مجازی اوضاع داد و ستد کالا را ملتهب می کند.

او افزود: در جلسات تنظیم بازار کشور همواره اعلام شده کمبود کالا نداریم اما در توزیع کالا مشکل داریم بنابراین درباره کالاهایی که احتکار آن محرز شده اند ضرورت توزیع آن لازم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس