پیشران

مسئله آموزش و بروزکردن افرادی که راهبری و هدایت تورهای گردشگری را به عهده دارند، یکی از مسائل جدی دربحث گردشگری است که حتما باید به این مقوله پرداخته شود.

به گزارش مشرق، دکتر محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مهمان سه شنبه برنامه «پیشران» شبکه چهار در اهمیت آموزش راهنمایان تورهای گردشگری گفت: مسئله آموزش و بروزکردن افرادی که راهبری و هدایت تورهای گردشگری را به عهده دارند، یکی از مسائل جدی دربحث گردشگری است که حتما باید به این مقوله پرداخته شود.
سازمان در سنوات گذشته درگیر کمبود منابع مالی بوده و ما نتوانستیم آموزش راهنمایان را به شکل جدی و صحیح دنبال کنیم.


خوشبختانه اخیرا در ارتباط با بحث آموزش راهنمایان و بیمه کارفرمایی تفاهم نامه ی بسیار خوبی با وزارت کار داشتیم و می توانیم از ظرفیت ها و پتانسیل وزارت کار در این خصوص استفاده کنیم.


وی در ادامه اضافه کرد که: طبق تفاهم نامه صورت گرفته این شرایط فراهم شده که بتوانیم آموزش های لازم را برای راهنمایان داشته باشیم و در خلال آموزش، حق بیمه راهنمایان به مدت ۲ سال پرداخت شود و مبلغی به عنوان دوره آموزش پرداخت می شود که نگرانی از  بابت بحث آموزشی نداشته باشند.


برخی راهنمایان باید در حوزه های کاری خودشان درآمد کسب کنند و بتوانند از مزیت بازاری که به وجود آمده استفاده کنند و در بحث خصوصی سازی سهم خودشان را ایفا کنند.


دکتر مهرداد لاهوتی عضو فراکسیون گردشگری و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مهمان دیگری بود که  سه شنبه شب در برنامه «پیشران» حضور داشت.


وی در خصوص گردشگری گفت: در برنامه های بسیاری می شنویم که دولت با محدودیت منابع رو به رو است و تحریم های اقتصادی و مسائل دیگر را قبول داریم.


ولی در ۴ماه اول سال جاری برخلاف پیش بینی های صورت گرفته دو میلیون و ششتصد هزار بشکه نفت صادر کردیم و البته پیش بینی هایی این چنین در خصوص ارز داشتیم.


پس بنابراین ما تا الان از نظر منابع دولت در این جا محدودیتی به نام محدودیت منابع دولتی نداریم. بلکه ما با افزایش درآمد روبه رو هستیم که پیش بینی کردیم اگر ما با محدودیت صادرات نفت روبه شویم سازوکارهایی را در نظر گرفته ایم.


وی در پایان اضافه کرد که: همه ما، دولت و مجلس باید به یک فهم مشترک برسیم که صنعت گردشگری ما امروز یک صنعتی است که رتبه ی ۳ اقتصادی دنیا را به خود اختصاص داده است و به تدریج جای خودش را با رتبه ی یک عوض می کند.


و اصلا نباید شک کنیم که در چند سال آینده رتبه اول اقتصاد دنیا را صنعت گردشگری به خودش اختصاص خواهد داد.


ما نیز جزء کشورهای برتر دنیا هستیم و جایگاه ما درحال حاضر کجاست؟ ما باید به دنبال رفع نقاط ضعف خود باشیم. حتی اگر در قانون گذاری یا منابع مالی خلا داریم باید رفع کنیم و به اهدافی که در قانون برنامه و اهدافی که در سند چشم انداز هست، برسیم.


برنامه «پیشران» به تهیه کنندگی سودابه آقاجانیان ، محصول گروه دانش شبکه ۴ سیماست که به صورت هفتگی سه شنبه شب ها، حوالی ساعت ۲۱پخش می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس