کد خبر 886041
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
بیل هارلو

سخنگوی سابق سازمان سیا از تصمیم دولت فعلی آمریکا برای سلب گواهی عدم سوءپیشینه امنیتی رئیس سابق سازمان سیا انتقاد کرده و این حرکت را نوعی بدعت نگران کننده نامید.

به گزارش مشرق، مسئول سابق ارتباطات آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا "بیل هارلو" روز دوشنبه اعلام کرد که حرکت دونالد ترامپ در لغو دسترسی جان برنان رئیس سازمان سیا به اطلاعات طبقه بندی شده می تواند پایه گذار نوعی بدعت برای دولت های بعدی باشد.

به گزارش د هیل، هارلو که یکی از ده ها مقام سابق آمریکایی است که پای نامه انتقادی علیه ترامپ را امضا کرده اند، تاکید کرد که قوانین و مقررات بایستی توسط دولت رعایت شده و گواهی عدم سوءپیشینه امنیتی مقامات سابق نباید از سر "هوس سیاسی" سلب شوند.

وی گفت: «چنانچه این دولت گواهی عدم سوءپیشینه افراد را به خاطر صحبت های آنان سلب کند، دولت بعدی نیز ممکن است چنین حرکتی را انجام دهد.»

پس از سلب گواهی عدم سوءپیشینه امنیتی رئیس سابق سازمان سیا از سوی ترامپ، ۱۷۵ مقام پیشین وزارت‌خانه‌های خارجه و دفاع آمریکا اسامی خود را به نامه انتقادی علیه ترامپ افزودند.

مدیران سابق اطلاعاتی آمریکا در نامه خود به ترامپ از "رفتار و گفتار نامعقول و بی سابقه کاخ سفید" ابراز نگرانی کرده و اقدام ترامپ را "نامناسب و عمیقا تاسف آور" خوانده اند.

این نامه به امضای مقاماتی رسیده است که در دولت‌های جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا کنون تصدی پست های حساسی همچون ریاست سیا و مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده را بر عهده داشته اند.

یکی از امضا کنندگان نامه مذکور "رابرت گیتس" مدیر اسبق سیا و وزیر دفاع اسبق آمریکا است که با روسای جمهوری از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات کار کرده است. 

جیمز کومی مدیر سابق اف بی آی نیز پیش تر از اقدام ترامپ انتقاد کرده و گفته بود: «ترامپ این پیام را ارسال می کند که افرادی که با او مخالف باشند، مجازات خواهند شد و کسانی که وی را تحسین کنند، پاداش خواهند گرفت.»

جان برنان، از سرسخت‌ترین منتقدان ترامپ بود و به شدت سیاست خارجی رئیس جمهوری آمریکا را آماج حملات انتقادی خود قرار می‌داد.

جو بایدن معاون سابق رئیس جمهور آمریکا نیز اقدام ترامپ در قطع دسترسی جان برنان به اسناد اطلاعاتی را محکوم کرد و با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «اقدام ترامپ در لغو گواهی عدم سوءپیشینه امنیتی برنان، موجب ساکت شدن منتقد جدی وی نخواهد شد. در دورانی که برنان را می شناسم، او هرگز از صحبت کردن علیه ترامپ هراسی نداشته است. اگر فکر می کنی با این اقدام می توانی جان برنان را ساکت کنی، تو اصلا او را نشناخته‌ای.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس