کد خبر 882916
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
اشتغال روستایی

مدیر طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار گفت:یک بازار آنلاین و شبکه اجتماعی را برای عرضه محصولات خانگی،سنتی و محلی از سراسر ایران راه اندازی کردیم.

به گزارش مشرق، رضا تازیکی مدیر طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار گفت: در حوزه توسعه روستایی،برنامه ای را اجرا کردیم و اسم طرح را «رستا»  نامگذاری کردیم. موضوع بیکاری در روستا با بیکاری در شهر تفاوت هایی دارد. بیکاری در روستا به معنی کمبود درآمد و اشتغال ناقص هست که در روستا مشاهده می شود. این اشتغال ناقص منجر به این شده است که همزمان هم موجب عدم دسترسی شود و همین عدم دسترسی موجب کمبود درآمد می شود. برای اینکه بتوانیم موضوع بیکاری را در روستا کمرنگ تر کنیم تمرکزما بر روی دو حوزه است. اولین موضوع افزایش دسترسی و موضوع بعدی افزایش درآمد است.

بیشتر بخوانید:

طرح اتصال محصولات روستایی به بازارهای صادراتی

وی ادامه داد: در حوزه افزایش درآمد توسعه کسب و کارهای موجود را در دستور کار داریم. کسب و کارهایی که در روستا به وجود آمده اند. یک دانش ضمنی در روستا راجب رسته های کسب و کار وجود دارد. تمرکز در حوزه کسب و کارهای موجود از طریق توسعه زنجیره ارزش آنها را دردستور کار داریم. این کار از طریق افزایش درآمد و اتصال به بازار انجام می شود. انتقال دانش فنی و بهره بردارهای بخش کشاورزی و دامی اقدام اصلی ما است. یعنی در هر روستا مطالعه ای انجام می دهیم.

تازیکی گفت : در 128 دهستان کشور در 31استان این پروژه را اجرا کرده ایم و این مطالعه برای تمام روستاها انجام می شود. شاید برای اولین بار است که برای هر روستایی مطالعه اجتماعی واقتصادی تهیه می شود. یکی از اقدامات دیگری که برای حوزه افزایش درآمد انجام می دهیم. مدیریت حوزه مصرف است. دو اتفاق مهم در روستاها رخ داده است. اگر 100سال پیش در روستا قنات خراب می شد مردم روستا همکاری می کردند و آنها را درست می کردند اما در حال حاضر منتظر  دولت می مانند. این یعنی اینکه مردم روستا متوقع شدند و از سوی دیگر روستاییان مظلوم هستند چرا که خیلی از مهارت ها به سمت روستا هدایت نشده است.

 مدیر طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با اشاره به اینکه توان تولید گوشت داخلی را نداریم گفت: در پرورش دام سبک بسیار ضعیف هستیم. چرا که روستایی دانش تربیت دام سبک را ندارد.

 وی بیان کرد: نظامی برای افزایش دانش روستایی بیان نکردیم.  در حوزه مدیریت مصرف هم همینطور. در صورتی که بخواهیم درآمد در روستا افزایش یابد باید اقتصاد در روستا افزایش دهیم. تولید مرغ و تخم مرغ محلی خود منبع درآمدی برای روستاییان است که در حال حاضر کمرنگ شده است.

تازیکی گفت: یکی دیگر از اقدامات ما هماهنگ کردن متخصصین حوزه کشاورزی و دام است که به این بازار متصل شوند و دسترسی به خدمات این افراد را افزایش دهند. روستاهایی را برای اجرای طرح «رستا» انتخاب کردیم که ضریب محرومیت آنها بالاتر از 7 درصد است. که عمدتاً مرزی هستند. روستاهای به شدت محروم را انتخاب کردیم. در گام اول  تلاش کردیم که مهارت روستاییان را افزایش دهیم. چرا که در این طرح اعتقادی به پرداخت تسهیلات نداریم.

  مدیر طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار بیان کرد: در اجرا و سرمایه گذاری مردم در این طرح نقش بازی می کنند. یعنی کار اصلی ما در این پروژه مشارکت مردم است. سه محور اساسی داریم.توانمندسازی (ارتقای دانش مهارت)،توسعه کسب و کار رسته های الویت دار را در دستور کار داریم.مدل های متعددی را در این زمینه اجرا کردیم. از آنجایی که بحث اتصال به روستای محصولات روستایی بسیار مهم است. چند دوره را برای آنها برگزار کردیم. سایت «باسلام» را راه اندازی کردیم.

باسلام یک بازار آنلاین و شبکه اجتماعی است برای عرضه محصولات خانگی، سنتی و محلی از سراسر ایران؛ محصولات خاصی که در فروشگاه‌های اینترنتی کمتر پیدا می‌شود. این محصولات را مستقیما از خود تولیدکننده‌ها یا واسطه‌های خوب می‌خرید. اکثر این محصولات، حال و هوای خودمانی، روستایی و غیر صنعتی دارند و بسیار دوست‌داشتنی‌اند و در باسلام، تولیدکننده یا فروشنده آن‌ها معلوم است.

باسلام، مجموعه‌ای از غرفه‌های متنوع است. این غرفه‌ها را خود تولیدکننده‌ها و فروشنده‌های محصولات مدیریت می‌کنند؛ خودشان محصول می‌گذارند، خودشان سفارش می‌گیرند و خودشان محصولات را با پست برای خریداران ارسال می‌کنند. باسلام در همه این فرایند، همراه فروشندگان و خریداران است تا رضایت خرید و فروش را برای همه کاربران تضمین کند.

تازیکی گفت:انتخاب روستا را در دستور کار داریم. تسهیل گرانی را آموزش می دهیم. هماهنگ نهادی بین نهادهایی که در حوزه هستند را در دستور کار داریم. پروژه شامل بخش هایی است که حساس سازی و اعتماد سازی است که اعتماد این افراد جلب شود. شبکه سازی در روستا در گام بعدی است. به طور مثال گیاهان دارویی و رغفران در روستاهای مختلف مرید دارد. ما متمرکز بر همین روستا ها می شویم. آموزش می دهیم و ارتقای مهارت می دهیم. خرید مشترک انجام می دهند،واحدهای مکمل ایجاد می کنیم. در یک روستا در خراسان رضوی مشاهده کردیم که 152 تراکتور وجود دارد، دلیل آن این است که زمانی وام تراکتور پرداخت شده است، همه رفتند و تراکتور خریداری کردند اما در همان روستا یک تعمیرکار تراکتور وجود ندارد. یا در روستایی دیگر 1500 گام وجود دارد، اما هیچ کس مامور تلقیح نیست. باید از روستای دیگر فردی برای آموزش تلقیح مصنوعی گاو آورده شود  در این روستا 12 مامور تلقیح از جوانان بیکار پرورش دادیم. مطالعه ای که انجام شد این بود که 22 رسته بیشترین تاثیر اشتغالی و اقتصادی را در روستا دارند .

* رسته های الویت دار ملی توسعه اشتغال روستایی

تازیکی با اشاره به اینکه رسته های در اولویت ملی توسعه اشتغال روستایی گفت:

 کشاوری:خرما،پسته،گیاهان دارویی، زیتون،مرکبات، محصولات گلخانه ای، میوه های باغی، برنج،سیب زمینی، پرورش قارچ و سبزی،چای

دامپروری: دام سبک، دام سنگین، ماهی سرد آبی، میگو، صیادی، پرورش مرغ،زنبورداری

صنعت: پوشاک، کفش، مبلمان و مصنوعات چوبی، صنایع دستی، گوهر تراشی،مصنوعات پلاستیکی، قالیبافی و دست بافته ها و فرآورده های لبنی

خدمات: تعمین ماشین آلات کشاورزی، گردشگری، خدمات کشاورزی و دامپروری، انبارداری و لجستیک، فناوری اطلاعات  وانیمیشن و محتوا.

وی ادامه داد: انتخاب روستاهای هدف، انتخاب تیم های تسهیل گری،آموزش تخصصی تیم های تسهیل گری، هماهنگی نهادی و اجرا پروژه در روستا روند اجرای طرح در روستا است. حساس سازی و اعتماد آفرینی، تهیه گزارش و مطالعه جامعه روستا با رویکرد اشتغال،شناسایی و انتخاب رسته های در اولویت در روستا، تهیه استرتژی توسعه برای هر یک از رسته ها با رویکرد زنجیره ارزش، تهیه و تدوین برنامه های عمل شش ماهه و یک ساله برای هر رسته ، اجرای برنامه های عمل توسعه هر رسته ،پایدار سازی ونهاد سازی آخرین مرحله اجرای این طرح است.

 تازیکی گفت:در فرآیند مشارکت مردم و شبکه های کسب و کار محلی ابتدا نهاد سازی اجتماعی محلی، صندوق های خرد مالی محلی، ایجاد کسب و کارهای معیشت محور، کاهش هزینه های مصرفی خانواده( تولید خانگی و...)، برنامه های افزایش مشارکت اقتصادی زنان،ایجاد زیرساخت های مورد نیاز اشتغال منطقه  را در دستور کار داریم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس