یمن

طبق گزارش یک روزنامه آمریکایی، تلفات جنگ در یمن به دستکم ۵۰ هزار نفر رسیده، اما رسانه‌های بین‌المللی همچنان آمار قبلی خود مبنی بر 10 هزار کشته را تغییر نمی‌دهند.

به گزارش مشرق، در حالی که تجاوز ائتلاف سعودی-اماراتی به یمن با حمایت کشورهای غربی همچنان ادامه دارد، روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشته است که آمار واقعی کشته‌های این تجاوز چندین برابر رقمی است که رسانه‌های غربی می‌گویند.

در این گزارش که با عنوان «جنگ مرگبار در یمن ادامه دارد اما چرا تلفات ثابت مانده؟» منتشر شده، آمده است: «هیچ پایانی برای جنگ شرورانه در یمن دیده نمی‌شود و غیرنظامیان حتی اگر از گلوله‌ها و بمباران‌ها جان به در ببرند، درگیر با جنگ‌های خونین، حملات هوایی بی‌ملاحظه یا امواج قحطی یا بیماری هستند. با این حال، به نظر می‌رسد که تلفات ثابت مانده است».

بیشتر بخوانید:

میزان حقوق مزدوران سعودی در یمن چقدر است؟

این گزارش می‌افزاید: «برای دو سال است که رقم ۱۰ هزار کشته از غیرنظامیان در جنگ، توسط خبرنگاران و سازمان‌های امدادی به صورت مرتب استفاده شده است. اساس این عدد عمدتا گزارش‌های شبکه بهداشتی فلج شده یمن و ابتدا یک مقام ارشد سازمان ملل در آگوست سال ۲۰۱۶ است، اما در بحث‌های عمومی درباره جنگ، هرگز این عدد تغییر نکرده است، حتی با وجود آنکه جنگ با شدت بالا همچنان ادامه داشته است».

واشنگتن پست ادامه داد: «به گفته مقام‌های سازمان ملل و تحلیلگرانی که جنگ را بررسی می‌کنند، رقم اعلام شده قطعا رقمی محافظه‌کارانه و احتمالا بسیار پایین‌تر از رقم واقعی است. تعداد یمنی‌های کشته شده در جنگ نزدیک به ۵۰ هزار نفر است».

این رسانه آمریکایی تصریح کرد: «روایت اندک از میزان تلفات در یمن، این حس و استدلال را تقویت کرده که جهان فلاکت و بدبختی این کشور را نادیده گرفته است».

در ادامه این گزارش، از روایت یک نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» خبر داده که در آن آمده است: «تلفات جنگ در یمن در حد فاصل ژانویه ۲۰۱۶ تا اواخر جولای ۲۰۱۸ نزدیک به ۵۰ هزار نفر است».

هرچند در این آمار شبه‌نظامیان هم در نظر گرفته شده‌اند، اما حتی در این آمار هم افرادی که به دلایلی جز درگیری نظامی کشته شده‌اند، از تلفات جنگی مستثنا شده‌اند. به نوشته واشنگتن‌پست، از زمان آغاز محاصره یمن، چندین هزار یمنی به دلایلی غیرجنگی از جمله سوءتغذیه و ابتلا به وبا جان خود را از دست داده‌اند. این افراد در آمار ۵۰ هزار نفری ACLED در نظر گرفته نشده‌اند. گروه غیردولتی «کودکان را حفظ کنیم» پارسال تخمین زد که روزانه ۱۳۰ کودک یمنی به دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف جان خود را از دست می‌دهند.

«آندرا کربونی» از محققات ACLED می‌گوید این گروه هنوز در حال گردآوری آمار تلفات ۹ ماهه نخست درگیری، یعنی زمانی است که درگیری‌ها در یمن شدیدتر بود. این بدان معنی است که آمار کشته‌ها به احتمال زیاد از ۵۰۰۰۰ نفر هم فراتر می‌رود.

واشنگتن‌پست در ادامه با اشاره به دشواری جمع‌آوری اطلاعات در یمن و با ذکر این نکته که بسیاری از کشته‌ها هرگز به بیمارستان منتقل نمی‌شوند و بسیاری از تلفات گزارش نشده‌اند، نوشته است که تمام آمارهای اعلام‌شده از جنگ در یمن، حتی آمار ACLED آمارهای محافظه‌کارانه است که در واقع از آمارهای واقعی کمتر هستند.

«اسکات پائول» عضو ارشد بخش امور انسان‌دوستانه موسسه «آکسفام»، می‌گوید اطلاع از آمارها و اعلام آن‌ها بسیار مهم است، چراکه می‌تواند «ابعاد واقعی و ضرورت [حل] "بزرگترین بحران انسانی جهان" را در مرکز توجه قرار دهد.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس