کد خبر 880758
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
روحانی

این روزها برخی از منتفی شدن سئوال از رئیس‌جمهور که ۳ روز پیش در مجلس اعلام وصول شد، خبر می‌دهند؛ آیا این گزاره درست است؟ خبرنگار تسنیم در گزارشی به این سئوال پاسخ می‌دهد.

به گزارش مشرق، سؤال 80 تن از نمایندگان مجلس شورای‌اسلامی از حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه علنی روز چهارشنبه (دهم مرداد) پارلمان در 5 محور ناتوانی دولت در کنترل قاچاق، استمرار تحریم‌های بانکی،  بیکاری و رکود شدید اقتصادی در سال‌های اخیر، افزایش شتابان‌ نرخ ارز در کشور و نیز کاهش ارزش پولی کشور اعلام وصول شد.

طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان رئیس‌جمهور باید در فرصتی یک ماهه از تاریخ اعلام وصول سؤال، برای پاسخ به سؤالات نمایندگان در یکی از جلسات علنی خانه ملت حضور یابد.

بیشتر بخوانید:

ذوالنور: لابی‌های سیاسی مانعی برای طرح سؤال از روحانی نیست

در این بین برخی از دولتمردان از جمله حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور شبهاتی را درباره طرح سؤال از روحانی در مجلس مطرح می‌کند و آن را غیر قانونی می‌داند.

این در شرایطی است که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس برای پیشبرد بهتر امور و حل مشکلات سؤال از رئیس‌جمهور است.

**ابزارهای نظارتی مجلس کدامند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو وظیفه مهم قانونگذاری و نظارت بر حُسن اجرای قانون را به عهده دارند که در راستای نظارت بر حُسن اجرای قانون، ابزارهایی نظیر سؤال از وزرا، رئیس‌جمهور، تحقیق و تفحص، تذکرات کتبی و شفاهی و استیضاح وزرا و رئیس‌جمهور است. 

طبق پیگیری‌های خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از راهروهای مجلس، برخی دولت‌ها در اقدامی، لابی‌های گسترده‌ای را با برخی نمایندگان پارلمان برای انصراف از سؤال‌  خود  از رئیس‌جمهور به راه انداخته است ، موضوعی که بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس، آن را  را تضعیف جایگاه نظارتی نمایندگان مجلس تلقی می‌کنند.

طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، انصراف نمایندگان سؤال‌کننده  تأثیری در طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس ندارد و سؤال حتی با امضای یک نماینده می‌بایست مطرح شود.حجت‌الاسلام ذوالنور، یکی از نمایندگان امضاکننده سؤال از روحانی نیز در گفت‌وگویی این موضوع را تأیید کرد.

**آیین‌نامه داخلی مجلس درباره سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور چه می‌گوید؟

طبق ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس، براساس اصل هشتاد و هشتم (88) قانون اساسی، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند، درباره یک یا چند وظیفه رئیس‌جمهور سؤال‌کنند، باید سؤال یا سؤالات خود را به طور صریح، روشن و مختصر به همراه امضاها به رئیس‌ مجلس تسلیم کنند.

رئیس مجلس نیز موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون‌های تخصصی مربوط، ارجاع می‌دهد. هر کمیسیون نیز موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس‌جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سؤال‌کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه نماینده رئیس‌جمهور پاسخ مقتضی را از طرف رئیس‌جمهور ارائه می‌دهد تا به نمایندگان سؤال‌کننده گزارش شود.

پس از یک ‌هفته از طرح سؤال در کمیسیون یا کمیسیون‌ها چنانچه هنوز حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند، رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سؤالات آنان را قرائت و فوراً برای رئیس‌جمهور ارسال کند. این سؤال یا سؤالات ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار می‌گیرد؛ البته تعداد سؤالات نباید از پنج سؤال بیشتر باشد.

تبصره 1-تعداد سؤالات نباید از پنج سؤال بیشتر باشد.

تبصره 2- پس از ارسال سؤال یا سؤالات برای رئیس‌جمهور، کاهش امضاها سبب خروج سؤال یا سؤالات از دستور نمی‌شود.

همچنین براساس ماده (213) آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور موظف است ظرف یک ‌ماه از تاریخ دریافت سؤال یا سؤالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سؤال یا سؤالات مطروحه نمایندگان پاسخ دهد. مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شورای اسلامی، مدت طرح سؤال یا سؤالات از طرف نمایندگان منتخب سؤال‌کنندگان حداکثر سی دقیقه و مدت پاسخ رئیس‌جمهور حداکثر یک ‌ساعت است، طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند، در این صورت همه سؤالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دو طرف بیان می‌شود و در بخش دوم ابهامات سؤال‌کنندگان و پاسخ‌های رئیس‌جمهور مطرح می‌شود.

پس از این مرحله، درباره پاسخ رئیس‌جمهور به هریک از سؤالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رأی‌گیری می‌شود؛ چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس‌جمهور به سؤالی قانع نشوند و موضوع مورد سؤال، نقض قانون و یا استنکاف از قانون محسوب شود، سؤال مربوطه به قوه‌قضائیه ارسال می‌شود.

در نهایت، با توجه به مفاد آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، این طور به نظر می‌رسد که رایزنی‌هایی که دولتی‌ها با برخی نمایندگان مجلس درباره سؤال از رئیس‌جمهور مطرح کردند، در راستای اقناع نمایندگان در روز طرح سؤال است، به تعبیری این عده می‌خواهند از ارجاع سؤالات به قوه‌قضائیه ممانعت کرده و از پیش در رأی نمایندگان مردم تأثیرگذار باشند.

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس حتی با یک امضا هم سئوال از رئیس‌جمهور انجام می‌شود اما باید دید که رایزی‌ها چه تاثیری بر رای نمایندگان پس از توضیحات حجت الاسلام روحانی خواهد گذاشت؛ آیا نمایندگان از این توضیحات قانع می‌شوند یا سئوالات آنها به قوه قضائیه ارجاع می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس