هزار پا

وای به روزی که نمک هم بگندد و چه کنیم که مسند نشینان فرهنگ، بیشتر به سلفی بگیران حقارت شهره هستند و تنها زمانی یاد فرهنگ و سینما می افتند که قرار باشد با سلبریتی عکس سلفی بگیرند.

به گزارش مشرق، دیروز «فتح سنگر به سنگر» برای برمسند نشاندن «لیبرال» ها بود، امروز «فتح پلان به پلان» برای نقش بستن «فحشا»، دیروز هدف نمایان کردن تنها چند تار مو بود، اما امروز تنها چند پلان تا صحنه جنسی فاصله باقیست! دیروز معاون اول دولت «اصلاحات»، قانون اصلاح «آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم» را امضا می کرد تا همه پایبند بند ۷ ماده ۳ یعنی عدم وجود «اشاعه اعمال رذیله و فساد و فحشا و اعمال منافی عفت عمومی» باشند، اما امروز دولت «اعتدال» از این هم عبور می کند تا شاید با آمار سازی حال سینمای کشور را خوب نشان دهد!

اما اشتباه از آنجایی شروع می شودکه نوک پیکان انتقاد فقط به سوی ابوالحسن داوودی و فیلم هزارپا رود، او فیلمی ساخته و در اختیار مسئولین برای صدور مجوز قرار داده است، شاید روزی دیگر، فردی خواستار مجوز اکران برای فیلمی با «نماهای جنسی» باشد، آیا فقط کارگردان و تهیه کننده که سودای سود بیشتر در سر دارند مقصرند؟ یا آن کسی که وظیفه اش رعایت قوانین صدور مجوز اکران است!؟

فیلم های ایرانی مانند هزارپا که شبیه قصه های رادیویی است نیاز به دو چشم بینا هم ندارد و اگر مسئول گوش شنوا داشته باشد، مقصد حرف را می گیرد، اما چه کنیم که مسئولین فرهنگی مانند کبک سرشان را در برف فرو کرده اند و انگار مخاطب آیه «... صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لَا یَعْقِلُونَ» آنها هستند. البته بحث بر سر این نیست که آیا وزیر می تواند با خانواده این فیلم را تماشا کند یا نه؟ شاید وزیر محترم با خانواده خود راحت درباره کوچک و یا بزرگ بودن سایز بعضی چیز ها(!) حرف بزند و یا موضوع این نیست که چرا محدودیت سنی برای چنین آثاری قرار نمی دهند؟ که من نگارنده و هم شما خواننده می دانیم که در سینما بی در و پیکر ایران حرفی گزاف است، مشکل فرهنگ ریشه دار تر از این  مسائل است!

رفتار وزارت فرهنگ و ارشاد مصداق حکایت سعدی است که می گوید «مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان» اما اکنون با صدور مجوز هایی همچون هزارپا و عرق سرد حقیقتا «دفع افسد به فاسد» ارجحیت دارد و در کنار پرسش از کارگردان باید مسئول فرهنگی بازخواست شود که چگونه به اثری با کنایه های جنسی و یا صحنه های اروتیک وتوهین به مقام جانبازان و زیر پا گذاشتن ماده ۷ قانون و تبصره اش که به صراحت درباره کرامت زنان صحبت می کند مجوز اکران داده اند!؟

اکنون که وزارت فرهنگ و ارشاد در حال ضربه زدن به فرهنگ است، کمیسیون فرهنگی براساس ماده ۶۰ آیین نامه مجلس باید نقطه عطف این اوضاع قرار بگیرد، اما وای به روزی که نمک هم بگندد و چه کنیم که مسند نشینان فرهنگ، بیشتر به سلفی بگیران حقارت شهره هستند و تنها زمانی یاد فرهنگ و سینما می افتند که قرار باشد با سلبریتی عکس سلفی بگیرند و وعده های صد من یه غاز درباره حل مشکلات اکران فیلم هایشان دهند، اما نمی دانم این چه شوخی تلخی است که مدعیان، همیشه بی خبر تر از آن شاعر در گور خوابیده هستند، مدعیانی که عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی را یدک می کشند اما نگارنده فکر می کند که بعضی از آن ها سالی یکبار هم پایشان به سالن سینما باز نمی شود، فکری که از عملکرد و نوع مصاحبه های آن ها برداشت می شود و سکوتی که علامت رضایت از اوضاع نابسامان فرهنگ را نشان می دهد!

اکنون‌که قرارگاه مرکزی فرهنگ به‌اشتباه خودی‌ها را زیر آتش‌گرفته، تنها راه باقی‌مانده مطالبه گری حداکثری جامعه است تا تصور نشود که هزینه تصمیم های اشتباه دولت «تقریبا هیچ» است، ایکاش مسئولین فرهنگی نظر مردم را درباره چنین آثاری جویا شوند تا فکر نکنند که فقط یک قشر خاص با چنین ابتذالی در سینما مشکل‌دارند، هنوز هم حرف همان است، هیچ‌کس با سینما مخالف نیست بلکه جامعه با ترویج فحشا مخالفت دارد! مسئله ای که روزبه روز به آن نزدیک تر وعادی تر می شویم!

درهرحال ولنگاری و از سوی دیگر انفعال به نقطه اوج خود رسیده است وهرچقدر وزارت فرهنگ و ارشاد با لابی تلاش کند که جشنواره فجری خنثی برای اهالی رسانه برگزار کند و یا با آمار سازی حال سینما را خوب نشان دهد، شاید در ظاهر پرزرق و برق جلوه دهد اما در پشت پرده نقره ای نتیجه ای جز مرگ آرام ماهیت سینما جمهوری اسلامی ایران دیده نمی شود و تنها راه برون‌رفت، بازتاب مطالبه گری از مسئولین فرهنگی است!

منبع: سینما پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  66 26
  ضد انقلاب از روز اول وزارت ارشاد و فرهنگ را به دست گرفت. از بعد از انقلاب حداقل سی سال وزارت ارشاد به طور کامل در دست باند تبهکار اصلاح طلب و منافقان قدیم و جدید بوده و هست.
  • سروش شایگان IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
   7 20
   می‌خواید بدیم همه‌ی فیلما رو ده‌نمکی بسازه؟ با آن کلوزآپ‌های زیبا و چشم‌نواز از چهره‌ی الناز شاکردوست!
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  33 26
  البته دقت کنید که الان دهه شصت و حتی هفتاد نیست و دیگر سینما تاثیر فرهنگی چندانی در جامعه ندارد و سینما برو ها هم یک اقلیت ثابت و کوچک هستند که عموما غربگرا و فاسدند و این حرفها برایشان کاملا عادی است. لهذا چندان نباید نگران نفوذ فرهنگی از طریق سینما باشیم. اما اینکه سینما به هر حال یک نهاد رسمی تحت پوشش وزارت ارشاد است و این چیزها در آن اکران می شود تنها معنایش استحاله شدن خود نظام و وجود فسادهای اینچنینی در خود مسوولان است. العاقل یکفیه الاشاره.
 • تلنگر IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  38 38
  داداش شما چی میخوری ببخشید اصلاح می کنم چی میزنی که با شنیدن این جملات تحریک میشی اصلاً یه سوال اساسی تر توی ایران زندگی میکنی.جامعه مجازی و واقعی ما در اون روزانه 100 ها برابر بدتر از این شوخی ها در اون انجام میشه.اگه واقعاً نگرانی و نگاه سیاسی نداری یه فکری به حال ابتذال در فرهنگ اجتماعی بکن بعد به شوخی های دوپهلو 4 تا بازیگر گیر بده.
  • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
   24 9
   در جامعه متاسفانه بسیاری از جوانان معتاد هستند. می خواهی مواد مخدر را آزاد اعلام کنند؟
  • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
   24 8
   ما باید از شما بپرسیم که موقع انتخابات چی به خوردتون داده بودن که اینجوری گند زدین به مملکت که قیمت ارز و سکه سه برابر رکورد احمدی نژاد رو زده، شماهایی که میگفتین اگه رییسی بیاد جنگ میشه و دلار میرسه به پنج هزار تومن !!!!! شما به خاطر دیدن همین فیلم ها و کنسرت ها پای صندوق های رای رفتین حالا هیچ حق اعتراضی به هیچ چیز ندارید و بهتره برودید تو همون سینماها بشینید و ذهن هاتون رو دوباره با این فیلم های مزخرف کار بگیرند تا نفهمید کم کم به نون شبمون هم محتاج میشیم ، تا نفهمین چه بلایی سر مملکت اوردین ...
  • US ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
   3 22
   اگر ریسی بود که نظام سقوط کرده بود.
 • خواب یا بیدار IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  28 3
  داد اشی که چیزی نمیخوری یا نمیزنی.بدتر از اون اتفاق میوفته اما فرهنگ کشور ما که نیست،سینما باید تبلیغ فرهنگ کشور خودمون باشه نه فرهنگ جای دیگه،
 • اصلاح طلب IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  20 1
  لیبرالیسم میگه وقتی در اقتصاد گند زدی با زیاد کردن زنا و لوط در دانشگاه گردشگری توریسم و...جوانان رو سرگرم کن الکل و مواد مخدر هم جواب میده
 • جوگیر نشو IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  9 14
  داداشه من اخه چی میگی تو از نویسنده این مطلب تا کامنت اصلا فرهنگی هم مونده که دیگه بخوای به ترمیم و اصالتش فک کنی؟ شما داداشه من مگه تو جامعه نیستی؟ تو اینترنت چی؟ خود من راحت تر از خود امریکایی ها تمام سریال هاشونو میبینم بدون کوچک ترین هزینه ای وقتی این همه سایت ارائه فیلم های خارجی رایگان با بهترین کیفیت ها وجود داره این فقط یه نقیض و بی شمار چیز های دیگه که تو جامعه ما هست من معلمم به دبیرستانی ها درس میدم می تونم بگم به جز یکی دو نفر تو کل مدرسه تقریبا هیج ارزشی هیج قبحی برای هیچ کدام از بچه ها نمانده سره کلاس با هم همه کار میکنن همین چند وقت پیش دوست دختر یکشیون بچه اش رو سقط کرد مشکل این چیزا نیست داداش و مقصر پیدا کردن برای چیزی یا همه چیز چیزی رو درست نمیکه قضیه از نقطه 0 میلنگه باید از بیخ همه چیز دوباره ساخته شه
 • فش نیوز IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  10 26
  بزارین مردم حداقل با دیدن یه فیلم 2ساعته از زندگی پر استرس دور باشه
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
   8 4
   میخوای تو سینماها کلا فیلم پورن نشون بدن تا ملت کلا مسخ و بیخیال همه چیز بشن؟
  • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
   7 3
   درواقع هدفتون هم همينه با گذشتن از خط قرمزها و ارزش ها مردم رو مشغول كنين و گند بزنين به همه مملكت از اقتصاد گرفته تا بقيه چيزها ولى كور خوندين ما با اين چيزها خر نميشيم خودتونين
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
  7 2
  اگه این نفوذیهای براندازن که تا سال آینده هم دلار رو کردن 100 هزار هم حجابو علنی و قانونی برداشتن هم به فیلم با صحنه های بشدت مستهجن مجوز اکران میدن . آ آ آ آ . . . آ ه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس